
Šípek k podzimu neodmyslitelně patří. Objevte jeho antidiabetické účinky a dejte si s chutí šípkový čaj!
Senzor je velmi nákladná záležitost, představuje však zásadní zlom v měření glykémie pro diabetiky, kterým může být píchání do prstů nepříjemné. Při používání tohoto neocenitelného pomocníka ale bývá často problematické, když ramenem nechtěně narazíte do překážky. Pokud je to přesně v místě připevněného senzoru, vystavujete se tak bolesti a současné také riziku jeho uvolnění. Ovšem existují možnosti, jak takovým situacím předcházet.
Získat senzor a čtečku lze na předpis od diabetologa.
Důvodů, proč senzor nemusí na vaší paži vydržet, je více. Patří mezi ně zejména nevhodná aplikace a nedostatečné odmaštění pokožky. K uvolnění senzoru pak může dojít i poté, co vaše nenechavé dítě ono malé bílé kolečko zpozoruje a začne si s ním hrát. V letních měsících vám ochranu praktického měřidla glykémie komplikuje například i nošení tílek – senzor je nechráněný dlouhým rukávem. Též se více potíte, koupete, mažete opalovacími krémy a podobně. Komplikace jsou tak pravděpodobnější. Níže si tedy představme, jaké máte možnosti prevence.
Existují čtyři základní typy možné ochrany senzoru pro diabetiky:
Hodnoty své glykémie můžete zjistit pomocí čtečky nebo mobilní aplikace. | zdroj: Shutterstock
„Mnozí diabetici už ke konci roku žádný senzor nemají. Především na Vánoce a na Silvestra, kdy je konzumace jídla zvýšená, je taková situace velmi nepříjemná. Diabetik se tak musí vrátit k nepříjemnému a mnohdy bolestivému píchání do prstů,“ říká MUDr. Alice Veselá.
Na trhu existují dva typy senzorů – CGM a FGM, přičemž oba systémy pracují na podobné bázi. Pomocí malé elektrody, která je zavedena do podkoží, měří hladinu glukózy v krvi. Zatímco první zmíněný systém (CGM) vysílá výsledky do přijímače kontinuálně celý den, u druhého systému (FGM) je nutné přiložit k senzoru, který naměřené hodnoty uchovává až 8 hodin, čtečku.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) stále platí za největší v Česku. Obsáhne téměř šest milionů klientů. Každý člověk léčící se s diabetem ...
Každá z výše uvedených variant má své pro i proti, a každý si může vyzkoušet to, co mu nejlépe vyhovuje. Jisté je jedno, nikdy neexistovalo tolik možností ochrany senzoru pro diabetiky, jako nyní. Senzor navíc už nemusí být pouhým smutným odkazem vaší nemoci. Můžete ho odít dle vaší nálady, od střízlivého nebo veselého hávu až po barvy a rozmanité motivy. Dejte jím najevo svůj názor, své zájmy, a v neposlední řadě rozveselte ostatní.
Zdroje: dia-way.com, freestylelibre.cz, diapomucky.cz
3094