Praktické rady pro diabetiky aneb Jak ochránit svůj senzor po celý rok

Praktické rady pro diabetiky aneb Jak ochránit svůj senzor po celý rok
Zdroj: Shutterstock

Senzor je velmi nákladná záležitost, představuje však zásadní zlom v měření glykémie pro diabetiky, kterým může být píchání do prstů nepříjemné. Při používání tohoto neocenitelného pomocníka ale bývá často problematické, když ramenem nechtěně narazíte do překážky. Pokud je to přesně v místě připevněného senzoru, vystavujete se tak bolesti a současné také riziku jeho uvolnění. Ovšem existují možnosti, jak takovým situacím předcházet.

Získat senzor a čtečku lze na předpis od diabetologa.

Důvodů, proč senzor nemusí na vaší paži vydržet, je více. Patří mezi ně zejména nevhodná aplikace nedostatečné odmaštění pokožky. K uvolnění senzoru pak může dojít i poté, co vaše nenechavé dítě ono malé bílé kolečko zpozoruje a začne si s ním hrát. V letních měsících vám ochranu praktického měřidla glykémie komplikuje například i nošení tílek – senzor je nechráněný dlouhým rukávem. Též se více potíte, koupete, mažete opalovacími krémy a podobně. Komplikace jsou tak pravděpodobnější. Níže si tedy představme, jaké máte možnosti prevence.

Jak senzor ochránit?

Existují čtyři základní typy možné ochrany senzoru pro diabetiky:

 • Samodržící elastický obvaz – tento pomocník je velmi prodyšný, pružný a lze ho stříhat dle vlastní potřeby. Při jeho aplikaci to chce trochu cviku, ve výsledku ale zjistíte, že na tom nic není. Tento typ obvazů je pouze na jedno použití, protože se během noci pravděpodobně shrne. Skvělou volbou bývá především v horkých letních měsících.
 • Plastový držák – tato ochrana senzoru má gumovou fixaci na paži, přičemž délku si můžete libovolně nastavit. Plastový držák je sice méně pružný a prodyšný (občas může udělat nepěkný otlak na paži), na druhou stranu ale ochrání asi nejlépe z nabízených možností. Oceníte jej zejména při koupání a skákání do vody. Navíc je znovupoužitelný.
 • Elastický návlek – je většinou vyrobený z polyesteru a lycry v podobě malého rukávku. Na trhu má diabetik k výběru hned několik veselých vzorů. Materiál bývá velmi příjemný na dotek. Stává se však, že se může shrnovat, tudíž budete nuceni si ho neustále rovnat. Kromě jiného je pratelný, tedy i znovupoužitelný, což je velká výhoda.
 • Náplasti – vybírejte ty, které jsou speciálně navržené pro senzory. K dostání jsou pouze v tělové nebo průhledné barvě. Jejich nevýhodou je, že jsou méně prodyšné a při delším nošení může trpět vaše pokožka. Náplasti je nutné často měnit a aplikovat na pečlivě odmaštěnou pokožku, jinak nedrží a odlepují se.
senzor

Hodnoty své glykémie můžete zjistit pomocí čtečky nebo mobilní aplikace. | zdroj: Shutterstock

„Mnozí diabetici už ke konci roku žádný senzor nemají. Především na Vánoce a na Silvestra, kdy je konzumace jídla zvýšená, je taková situace velmi nepříjemná. Diabetik se tak musí vrátit k nepříjemnému a mnohdy bolestivému píchání do prstů,“ říká MUDr. Alice Veselá.

Typy senzorů a kdo na ně má nárok?

Na trhu existují dva typy senzorů – CGM a FGM, přičemž oba systémy pracují na podobné bázi. Pomocí malé elektrody, která je zavedena do podkoží, měří hladinu glukózy v krvi. Zatímco první zmíněný systém (CGM) vysílá výsledky do přijímače kontinuálně celý den, u druhého systému (FGM) je nutné přiložit k senzoru, který naměřené hodnoty uchovává až 8 hodin, čtečku.

 • FreeStyle Libre (FGM) – diabetik 1. typu má od zdravotní pojišťovny nárok na 26 kusů za rok a čtečku senzorů jednou za čtyři roky. Diabetici 2. typu si tyto pomůcky k měření glykémie mohou pořídit jako samoplátci.
 • Dexcom G6 (CGM)pacient má roční rozpočet v hodnotě 60 000 Kč s DPH – zdravotní pojišťovny hradí pomůcky Dexcom v maximální hodnotě 15 000 Kč za kvartál. Diabetikům 2. typu není tento systém prozatím dostupný.

  Příspěvky zdravotních pojišťoven v roce 2022: Co může diabetik uvítat?

  Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) stále platí za největší v Česku. Obsáhne téměř šest milionů klientů. Každý člověk léčící se s diabetem ...

  Několik slov závěrem

  Každá z výše uvedených variant má své pro i proti, a každý si může vyzkoušet to, co mu nejlépe vyhovuje. Jisté je jedno, nikdy neexistovalo tolik možností ochrany senzoru pro diabetiky, jako nyní. Senzor navíc už nemusí být pouhým smutným odkazem vaší nemoci. Můžete ho odít dle vaší nálady, od střízlivého nebo veselého hávu až po barvy a rozmanité motivy. Dejte jím najevo svůj názor, své zájmy, a v neposlední řadě rozveselte ostatní.

  Zdroje: dia-way.com, freestylelibre.cz, diapomucky.cz 

  5213

  Diskuze k článku