-- reklama --

Příspěvky zdravotních pojišťoven v roce 2022: Co může diabetik uvítat?

Příspěvky zdravotních pojišťoven v roce 2022: Co může diabetik uvítat?
Zdroj: Shutterstock

Zdravotní pojišťovny v České republice aktualizují (ostatně jako každý rok) výše příspěvků pro své pojištěnce na pomůcky či poskytnutí specifické péče. V roce 2022 dojde v mnoha ohledech ke změnám. Co by mohlo zajímat diabetiky?

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) stále platí za největší v Česku. Obsáhne téměř šest milionů klientů.

Každý člověk léčící se s diabetem rád ušetří i kdyby pár korun při návštěvě lékárny nebo třeba při pořizování zdravotnických pomůcek. Jaké částky si zdravotní pojišťovny pro klienty připravily a co všechno vlastně nabízí v následujících měsících?

VZP – Všeobecná zdravotní pojišťovna

Pokud jste pojištění u největší zdravotní pojišťovny v Česku a léčíte se s diabetem, můžete letos žádat o příspěvek na zdravotnické pomůcky až do výše 1 000 Kč (v roce 2021 to bylo jen 500 Kč). Finance lze využít i na více produktů naráz. Zde je jejich výčet:

 • jehly k inzulínovým perům
 • senzory určené k měření glykémie
 • dezinfekce na kůži
 • testovací proužky do glukometru
 • lancety a lancetová pera
 • příslušenství ke glukometrům
 • diagnostické proužky k testování moči
 • příslušenství k inzulínové pumpě
 • porty určené k aplikaci inzulínu
 • tampony, krémy a gely (k hojení ran či k ošetření vpichů na prstech)
 • obinadla, tejpovací pásky či fixační fólie k připevnění kanyl a senzorů

Příspěvek 1 000 Kč je pak možné čerpat kompletně i na přístrojové ošetření nohou (pedikúru). Více informací naleznete na webových stránkách pojišťovny VZP v sekci Výhody a příspěvky. A jak postupovat při žádosti o peníze? Pojišťovně musíte předložit nejen vyplněnou žádost o příspěvek, ale i paragon o zaplacení pedikúry/pomůcky (nesmí být při podávání žádosti starší více než čtvrt roku) + je nutné doložit potvrzení o tom, že se léčíte s cukrovkou.

ČPZ Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Dospělí diabetici i děti s cukrovkou pojištění u České průmyslové zdravotní pojišťovny mohou čerpat v roce 2022 příspěvek 500 Kč na zdravotnické pomůcky stejné, jako nabízí VZP (výše uvedený seznam). Kromě toho lze finance využít i na nákup zboží v lékárně nebo k pořízení obuvi pro diabetiky. O částku je možné žádat i pro využití přístrojového ošetření nohou/pedikúry. Podmínky k čerpání příspěvku jsou stejné jako u Všeobecné zdravotní pojišťovny + se dokládá číslo účtu a průkaz totožnosti.

Jaké parametry by měla splňovat obuv pro diabetiky?

Pakliže diabetik zvolí nesprávně obuv, může se potýkat s tvorbou častých otlaků, puchýřů a jiných kožních komplikací. To představuje riziko ...

ZP MV ČR – Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra je v Česku co do počtu klientů na druhém místě (registruje něco málo přes 1 milion a 300 tisíc pojištěnců). | zdroj: Shutterstock

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra nabízí v roce 2022 částku 500 Kč na zdravotnické prostředky nehrazené z pojištění (opět viz seznam pomůcek pro diabetiky u VZP) + na přístrojové ošetření nohou. ZP MV ČR též poskytuje několik příspěvků v rámci preventivních programů. Její klient může získat 500 Kč například na vyšetření hladiny cukru v krvi (v rámci programu Prevence cukrovky) – tedy ten, který se ještě neléčí s diabetem, ale chce mít přehled o svém zdraví.

Jestliže máte doma děti, které vyžadují vyšetření v podiatrické či podologické ambulanci, může vám pojišťovna v tomto ohledu přispět rovněž 1 500 Kč. V rámci tohoto vyšetření pak lze pro dospělého čerpat 500 Kč. Více informací se dozvíte na webových stránkách pojišťovny.

VoZP – Vojenská zdravotní pojišťovna

Vojenská zdravotní pojišťovna nemá ve své nabídce příspěvek na přístrojovou pedikúru pro diabetiky ani na zdravotnické pomůcky. Na webových stránkách pojišťovny tedy nenaleznete žádné konkrétní nabídky pro lidi s cukrovkou. Využít však mohou diabetici pojištění u VoZP jiné preventivní programy, jako třeba Plavání (400 Kč/rok), Cvičení a regenerace (500 Kč/rok), Pohybové aktivity pro děti (500 Kč/rok), Prevence poruch paměti (300 Kč/rok) nebo Odvykání kouření (400 Kč/rok).

Co nabízí diabetikům další pojišťovny?

 • Zaměstnanecká pojišťovna Škoda: tato pojišťovna je na tom obdobně jako VoZP. Nenabízí žádné speciální příspěvky pro diabetiky. Klient si ale může vybrat opět z různých preventivních programů, jako Moderní diagnostické a léčebné metody (1 000 Kč/rok), Odvykání kouření (1 000 Kč) nebo Podpora péče o duševní zdraví (2 000 Kč/rok).
 • RBP Revírní bratrská pojišťovna: pokud jste pojištěncem RBP, můžete v rámci programu Diabetes čerpat příspěvek až 1 000 Kč/rok (týká se dětí i dospělých) na pohybové aktivity, zdravotnické pomůcky potřebné pro diabetiky, na nákup diabetické obuvi či podiatrické ošetření/přístrojovou pedikúru.
 • OZP Oborová zdravotní pojišťovna: OZP poskytuje v roce 2022 příspěvek 1 000 Kč/rok diabetikům II. typu na nutriční poradenství. S tzv. Vitakartou plnou bonusů lze čerpat taktéž za celou rodinu až 10 000 Kč/rok (dle bodového stavu) třeba na pomůcky pro dentální hygienu, na pedikúru, vyšetření zraku, na zdravotnické prostředky pro chronicky nemocné a další. Více benefitů naleznete na webových stránkách pojišťovny.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Vitalia.cz, Podiatrie.cz, Vzp.cz, Cpzp.cz, Zpmvcr.cz, Vozp.cz, Zpskoda.cz, Ozp.cz

14499

Diskuze k článku