Cestovní desatero pro diabetiky

Diabetes určitě představuje jisté omezení, které musíme brát v potaz. U cestování to platí obzvlášť, ale rozhodně to není žádný důvod pro to, abyste zůstali doma. Stačí jen vědět vše potřebné, zjistit si, na co je třeba si dávat pozor a čemu se raději vyhnout. 

Cestovní desatero pro diabetiky

1) Zjistěte si dost informací

Určitě byste měli být informováni o zemi nebo její části, do které se chystáte. Jaký je tam rozsah teplot, jaká je dostupnost zdravotní péče a kde v blízkosti zdravotnické zařízení najdete. Také si ověřte, co kryje vaše pojištění a jestli máte všechna potřebná očkování. Poraďte se s lékařem, jestli existují z jeho pohledu nějaké překážky pro cestu právě na místo, které jste si vybrali.

2) Nezapomeňte důležité věci

Hlavní jsou potřebné léky – tablety, inzulin – v množství větším, než skutečně na danou dobu potřebujete. Dále vybavení pro kontrolu glykémie a aplikaci inzulinu. Zdravotnickou dokumentaci – zdravotní kartu, cestovní pojištění a krátkou lékařskou zprávu o svém diabetu. Vhodná je také krabička první pomoci. Toto všechno si při cestování letadlem zabalte do příručního zavazadla, abyste věci měli celou dobu u sebe.

3) Noste pohodlné oblečení a obuv

Přizpůsobte oděv klimatickým podmínkám a aktivitě, kterou budete na dovolené podnikat. Nezapomeňte na sluneční brýle, pokrývku hlavy a krém na opalování.

4) Vždy a všude u sebe mějte průkaz totožnosti

Občanský průkaz, pas nebo průkaz diabetika. Pokud cestujete sami, řekněte svým spolucestujícím, že máte diabetes a jaké jsou příznaky hypoglykémie, aby vám v případě potřeby mohli pomoci.

5) Odpočívejte

To platí hlavně pro cestování autem. Pokud řídíte, měli byste zastavit každé dvě hodiny a projít se nebo alespoň protáhnout.

6) V různých státech může mít inzulin různou koncentraci

Pokud dojde k tomu, že si ho budete muset koupit na místě, kupte si rovnou i injekční stříkačky používané v dané zemi.

7) Pozor na časová pásma

Přelety mezi pásmy, hlavně na větší vzdálenosti, mohou znamenat změnu vašeho běžného denního režimu a tím injekcí a jídla. Je vhodné poradit se před cestou se svým ošetřujícím lékařem.

8) Pozor na inzulin

Inzulin nemusíte přepravovat a skladovat ve speciálních kontejnerech, ale nevystavujte ho extrémním teplotám. Je dobré si uvědomit, že v létě může teplota v některých částech vozu hravě přesáhnout 40 °C. Naopak velmi nízké teploty v nákladním prostoru letadla mohou inzulin také znehodnotit.

9) Vybavte se lékařským potvrzením

Doporučujeme mít u sebe potvrzení o nutnosti používat stříkačky, jehly, lahvičky nebo cartridge s inzulinem k léčbě. Ušetří vám to možná nedorozumění na hranicích nebo při odbavení na letištích, Mělo by být psané v angličtině, případně v jazyce, kterým se mluví v zemi, do které cestujete.

10) Dávejte pozor na svou inzulinovou pumpu

Pokud používáte pumpu, mějte na paměti, že je nutné ji chránit před přímým slunečním svitem. Pokud na ni nemáte termopouzdro, noste ji pod oděvem, na pláži ji zakrývejte třeba šátkem. Pamatujte také na to, že některé nejsou vodotěsné, pouze voděodolné, takže je třeba ji před plaváním vždy odpojit.

Jednoduché a ověřené tipy a doporučení

  • Cestujte do zemí s odpovídající zdravotní péči.
  • Jezte jídla, které znáte.
  • Pijte jen balenou vodu a nápoje.
  • Cestujte s rodinou nebo přáteli a ujistěte se, že vědí o vašem diabetu a vědí, jak vám v případě nouze pomoci.
  • Vyhněte se extrémním teplotám.
  • V žádném případě nekonzumujte vodu z kašen a studní, ani v ní neomývejte jídlo.
  • Neriskujte.

Na co nezapomenout:

1. Pečlivě vyberte místo pobytu a dopravu
2. Absolvujte kontrolní vyšetření lékařem před cestou
3. Vybavte se dostatečným množstvím léčiv na cestu a celý pobyt
4. Nezapomeňte na balíček první pomoci
5. Předem si prověřte možnosti stravování
6. Mějte u sebe kartičku s mezinárodním označením diabetika

Nejdůležitější pokyny:

1. Zjistěte si dostupnost lékařské péče
2. Pamatujte na riziko hypoglykemie
3. Zabraňte vzniku puchýřů a drobných poranění, chraňte se před hmyzem
4. Nepřeceňujte své síly

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x