Bis Bis

Používání kontaktních čoček není zdaleka vhodné pro každého diabetika

Používání kontaktních čoček není zdaleka vhodné pro každého diabetika
Zdroj: Shutterstock

I když se mohou brýle jevit jako vkusný módní doplněk, občas jsou svému majiteli na obtíž. To ostatně prověřila i pandemie covid-19, která vyžaduje nošení respirátorů na veřejnosti. Neustále zamlžená skla při každém dalším nadechnutí znepokojí snad každého. Řešením jsou kontaktní čočky. Jsou ale vhodné, pokud se léčíte s diabetem?

Optimální jsou pro diabetiky silikon-hydrogelové kontaktní čočky, které zvyšují pohodlí při nošení.

Pro mnohé optometristy jsou diabetici nezvykle náročnými pacienty. Někteří z nich jsou totiž obzvlášť náchylní ke komplikacím souvisejícím s očima. Kontaktní čočky tak nejsou samozřejmostí pro všechny lidi s cukrovkou. Kde lze hledat příčinu?


Očním vyšetřením to zdaleka nekončí

hemoglobin

Výtečně kompenzovaný diabetes je definován kromě jiného i glykovaným hemoglobinem s hodnotou do 4,3 % (43 mmol/mol). | zdroj: Shutterstock

Léčíte se s cukrovkou a uvažujete nad nošením kontaktních čoček? Potom byste měli ze všeho nejdříve zavítat ke svému očnímu lékaři. Ten vaše oči důkladně vyšetří, což je ostatně důležité pro vyloučení nejrůznějších diabetických komplikací postihujících oko. Mezi ty patří například eroze rohovky, retinopatie (onemocnění sítnice) nebo syndrom suchého oka. Tato zjištění mohou váš sen o životě bez brýlí poněkud zhatit.

Kromě výše uvedeného by měl diabetik navštívit i svého diabetologa za účelem zjištění hodnoty glykovaného hemoglobinu (HbA1c). Výsledná hodnota předá informace o tom, jak dobře je cukrovka kompenzovaná. Optimální cifra je do cca 5 % (50 mmol/mol) HbA1c. Diabetik, kterému je naměřena hodnota od 5 do 10 % a výše, již není příliš dobrým kandidátem na nošení kontaktních čoček. Situace se ale posuzuje vždy velmi individuálně.


Jaké kontaktní čočky by měl diabetik preferovat?

Oční lékaři obvykle dobře kompenzovaným diabetikům doporučují používání jednodenních kontaktních čoček, které by měly mít ideálně vysokou propustnost pro kyslík, tedy tzv. permeabilitu. Označována je u produktů jako Dk/t. Z velkého výběru na trhu jsou velice vhodné zejména čočky z materiálu silikon-hydrogel. Při jejich výběru by měl však diabetik dát na rady optika či optometristy.


Naděje umírá poslední aneb Co můžete udělat pro nošení kontaktních čoček?

Absolvovali jste oční i diabetologické vyšetření a výsledky nepředpovídají žádné dobré zprávy ohledně možnosti nošení kontaktních čoček? Pak stále není všem dnům konec, alespoň tedy v některých ohledech. Jak se ke dnům bez brýlí přiblížit o něco více?

  • Jestliže vám diabetolog naměřil vysoké procento glykovaného hemoglobinu, je to stále ve vašich rukách. Snažte se dodržovat zodpovědně jídelníček i léčbu. Pravidelně si měřte glykémii. Kompenzace nemoci může váš sen o kontaktních čočkách naplnit! Kromě toho předejdete i jiným komplikacím spojeným s dekompenzací cukrovky.
  • Dbejte na pravidelné oční prohlídky, které mohou včas odhalit problém se sítnicí i rohovkou. Již vzniklá retinopatie je bohužel kontraindikací pro nošení kontaktních čoček.

Syndrom vyhoření a diabetes: Prevence je základ

Jakékoliv zhoršení zdravotního stavu a vyřčení konečné diagnózy z úst odborníků, je pro pacienta velmi zatěžující. Samozřejmě záleží na tom, jak ...

Co říká studie na možný výskyt komplikací u diabetiků, kteří nosí kontaktní čočky?

Mnozí oftalmologové se shodují na tom, že diabetes může představovat jisté riziko ke vzniku komplikací spojených s nošením kontaktních čoček, jako jsou nejčastěji oděrky rohovky při nesprávné manipulaci s čočkou (u lidí s diabetem se tyto defekty hojí hůř). Pociťovat mohou lidé s cukrovkou i diskomfort či bolest při nošení, což může být spojeno s nedostatkem slzné tekutiny. Jak na tuto problematiku nahlíží studie z roku 2004 s názvem Safety of Contact Lenses in Patients with Diabetes, jejíž autory jsou B. Long, W. Hoffmann, C. McKenney a D. Keys? Do výzkumu bylo zapojeno 254 lidí s diabetem a 254 zcela zdravých, kteří nosili denní kontaktní čočky. Vědci u nich sledovali výskyt komplikací (oděrky rohovky, změny zbarvení rohovky, bolest) a došli k závěru, že stížnosti na tyto problémy se v porovnání se zcela zdravými respondenty u diabetiků nijak nevymykaly, tj. byly tedy téměř na stejné úrovni.


Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Optometrytimes.com, Čočky.cz

927

Diskuze k článku