-- reklama --

Na co se zaměřit při výběru nové obuvi (nejen) při diabetu

Na co se zaměřit při výběru nové obuvi (nejen) při diabetu
Obzvlášť diabetici musí dbát na kvalitní výběr bot! Zdroj: Shutterstock

Říká se, že šetřit na obuvi by se skutečně nemělo. A to platí dvojnásob, pokud se léčíte s diabetem! Nesprávná obuv je totiž nejčastější zevní příčinou vzniku vředů na nohou. Nespoléhejte na to, že nové boty „rozchodíte“, a pořiďte si tentokrát ty pravé. Inspirujte se několika tipy pro správný výběr.

Chcete se více dozvědět i o důležitosti kvalitní domácí obuvi? Pak se začtěte do našeho dalšího článku zde: Kvalitní výběr domácí obuvi by lidé s diabetem neměli podceňovat

1. Nakupujte v dobrých obchodech

V každém dobrém obchodě se zdravotní obuví by měly být prodavačky schopné změřit vám délku chodidla, jeho šířku i obvod v místě zánártních kloubů a podle toho vám doporučit vhodné obutí. Nejlepší volba je profylaktická (preventivní) diabetická obuv, na kterou 1x za dva roky přispívá zdravotní pojišťovna. Vybírat si však můžete i mezi běžnou obuví, která splňuje příslušná kritéria.

2. Vyzkoušejte tuhost podrážky

Vybranou obuv vezměte do ruky a zkuste ohnout její podrážku. Pokud ji v ruce ohnete snadno, je podrážka příliš měkká a při chůzi by se vám přetěžovaly jak prsty u nohou, tak zánártní kůstky. Vybírejte si proto boty s tuhou podrážkou, která snižuje tlak na plosku nohy. Také vysoké podpatky vyvíjejí velký tlak na prsty u nohou. Volte proto raději boty bez podpatku nebo s podpatkem do 3cm.

3. Nenoste obuv na boso

Do obuvi vždy noste bavlněné či vlněné ponožky bez hrubších švů a bez úzkých stahujících lemů. Vhodné jsou ponožky z přírodních materiálů (bavlna). Mohou být vypolstrované tak, aby tlumily nárazy. Vyhovující jsou také sportovní kvalitní ponožky zesílené po celém chodidle. V případě silnějších ponožek však dejte pozor na dostatek místa v botě. Při známkách plísně na chodidlech perte ponožky pravidelně při vyšší teplotě.

4. Všimněte si zapínání

Při výběru dbejte na to, aby bota měla povolitelné zapínání. Může být na suchý zip, ale vyhovuje také klasické šněrování. Díky němu si můžete šířku obuvi nastavit přesně podle vašich potřeb a pohodlí a současně vám bude bota sedět pevně na noze.

5. Zkontrolujte výšku obuvi

Také dostatečná výška obuvi je naprosto nezbytná, zejména v přední části boty. Typickou deformitou u lidí s postižením nervů vlivem diabetu (diabetickou neuropatií) jsou kladívkové prsty. Lidé s kladívkovými prsty musí mít obuv dostatečně širokou i vysokou a měkký kožený svršek obuvi, aby nevznikl vřed na horní straně prstů. Špička boty by měla být zakulacená.

Bosá chůze s cukrovkou? Nic není nemožné s notnou dávkou opatrnosti!

Chůze naboso (anglicky barefoot) znamená návrat k přirozenému pohybu. Zdá se to jako ideální přístup k chůzi pro každého, nenechte se ale ...

6. Investujte do kůže

Vyplatí se vám investovat do kvalitního a prodyšného materiálu. Nejvhodnější pro uzavřenou obuv je useň neboli kůže. Syntetický (umělý) materiál nemá takovou schopnost vstřebávat vlhkost a není tak prodyšný. Když je venku horko, lidé většinou nazují otevřenou obuv, která je však pro diabetiky nevhodná, protože se do ní mohou dostat např. kamínky a nohu poranit. Proto nezbývá než se při výběru obuvi soustředit na takový materiál, který dobře ventiluje.

7. Při nákupu měřte

Boty vhodné pro diabetika musí být dostatečně prostorné. Jejich délka by měla být o 1 až 2cm větší, než je délka nohy, a stejně důležitá je jejich šířka. V úzké botě se prsty příliš tlačí na sebe. Správnou šířku vyzkoušejte následovně: vyndejte z obuvi vložku, postavte se na ni plnou vahou a porovnejte, zda vaše noha nepřesahuje obrys vložky. Můžete také nakreslit obrys vaší nohy na papír, vystřihnout jej a vyzkoušet v botě, zda není větší než její vnitřní prostor. Rozhodně se nespoléhejte na pocity v nohou. Boty vás mohou otlačit, i když to necítíte.

8. Prozkoumejte stélku

Obuv by měla nohám poskytovat naprosto bezpečný prostor. Pokud v ní chodidlo klouže, může se kůže poranit. Aby k tomu nedocházelo, měla by mít vkládací stélka boty tlumicí vlastnosti a zároveň pro nohu vytvořit jakési „lůžko“. Ideálně by se měla skládat z několika vrstev. Vrchní vrstvu by měla tvořit oděruvzdorná podšívka, která nezpůsobuje velké tření. Další vrstvy pak zajišťují tlumení. V každém případě by vkládací stélka v obuvi diabetiků měla být dostatečně vysoká a plochá. Je také možné nechat si vytvořit individuální stélky na míru, které vašim nohám zajistí skutečný komfort.

9. Prohmatejte vnitřek

Nestyďte se v obchodě poctivě zkontrolovat i vnitřní prostor obuvi. Měl by být zcela hladký, jemný, bez výstupků a vnitřních švů. Ideální je, pokud má bota měkké polstrování uvnitř a ještě lépe, je-li vybavená vnitřní protiplísňovou úpravou. Pokud není, pořiďte si sprej na dezinfekci obuvi s protiplísňovými (antimykotickými) účinky. Myslete na možný přenos infekce a raději se vyhněte půjčování cizí obuvi, např. na přezutí u známých, a to zejména na holou nohu.

10. Nepodceňujte domácí obuv

Výběru přezůvek na doma věnujte stejnou péči jako u všech ostatních bot. V domácí obuvi totiž strávíte leckdy více času než v té venkovní. Z výzkumů podiatrických ambulancí vyplývá, že 14 % diabetiků s nezahojenou ránou na noze chodí doma běžně naboso či jen v ponožkách a zároveň 48 % pacientů s ránou chodí s berlemi jen venku, i když by měli nohu odlehčovat i doma. Pamatujte tedy na to, že je důležité kontrolovat a prohlížet každou botu, kterou obujete na vlastní nohy.

Zdroj: časopis DIAstyl

7563

Diskuze k článku