Maliny: Recept na křupavý malinový crumble i domácí likér

Maliny: Recept na křupavý malinový crumble i domácí likér
Řada studií prokázala, že maliny jsou potravinou prospěšnou pro diabetiky Zdroj: Pixabay

Jé, maliny! Vnučka běží k plotu, kde se mi po treláži vine několik ostružiníků a maliníků. Ostružiny budou dozrávat až za pár týdnů. Ale maliny už jsou na rozjezdu! Kouknu k plotu, pomyslně vygumuji původně zamýšlený malinový koláč ze svého dnešního plánu a vnučku, která bleskurychle zblajzla všechny zralé maliny, naviguji k bílému rybízu kousek vedle. Během pár dní bude na keřích plodů tolik, že nebudu vědět, co s nimi. Je nejvyšší čas vytáhnout recepty na zpracování malin. Mám mezi nimi i pár takových, které ocení i moje maminka, která má cukrovku II. typu.

Maliny jsou bohaté na antioxidanty, mají vysoký obsah vlákniny a nízký glykemický index (25), takže si je v přiměřeném množství mohou dopřát i diabetici. Kromě vitamínů skupiny B a vitamínu C obsahují také celou řadu minerálů, jako je draslík, hořčík, želeno, mangan a vápník.

Bylo prokázáno, že maliny jsou prospěšné pro diabetiky

Podle dokumentu z roku 2021 nazvaného Vliv konzumace červených malin na předdiabetické parametry a diabetes mellitus II. typu, který shrnuje výsledky celé řady studií zaměřených na účinek červených malin, mohou mít červené maliny klinicky příznivé účinky pro prevenci a léčbu chronických onemocnění prostřednictvím zlepšení hospodaření s glukózou a citlivosti na inzulín, obezity, lipidových profilů, ektopické akumulace lipidů, zánětu, oxidačního stresu a zdraví srdce.

Maliny jsou prostě nej. A pokud kvůli letošní obrovské úrodě nebudete vědět, co s nimi, můžete vyzkoušet některý z níže uvedených receptů. Určitě potěšíte nejen své chuťové buňky, ale i ostatních členů rodiny.

Můj příběh: “Trápí mě neuropatické bolesti. Nejhorší je to v noci,” svěřila se paní Marie

„Když se ráno vzbudím a čirou náhodou mě nic nebolí, připadám si divně,“ říká s úsměvem paní Marie, která se nám nedávno svěřila se svým bojem se ...

Křupavý malinový crumble

K přípravě malinového crumblu s mandlemi budete potřebovat:

 • 500 g čerstvých malin
 • 1 šálek jemných ovesných vloček
 • ½ šálku loupaných mandlí
 • ½ šálku mandlové mouky
 • 70 g másla nebo kokosového oleje
 • 4 lžíce medu nebo umělé sladidlo pro diabetiky
 • špetka skořice
 • domácí banánová zmrzlina na dozdobení (volitelně)

Postup:

Začněte tím, že si předehřejete troubu na 175 °C. Čerstvě nasbírané, omyté maliny vložte do zapékací misky, přidejte med nebo umělé sladidlo a promíchejte. V malé misce smíchejte jemné ovesné vločky, mandlovou mouku, skořici a máslo (nebo kokosový olej). Pokud je směs příliš suchá, přidejte trochu vody nebo másla, abyste dosáhli drobivé konzistence.

Drobenku rozprostřete na maliny v zapékací misce. Dezert pečte ve vyhřáté troubě asi 25–30 minut, nebo dokud vrchní část nebude mít zlatavou barvu. Upečený crumble vyndejte z trouby a podávejte ještě teplý nebo vlažný. Při servírování jej můžete volitelně dozdobit kopečkem domácí banánové zmrzliny.

Vyrobte si lahodné domácí levandulové víno, sirup i olejíček pro uklidnění a zmírnění stresu

Historie levandule, jejíž název je odvozen z latinského slova lavare, které znamená „umývat se“, sahá tisíce let zpět. Již staří Řekové a Římané ...

A když dostanete chuť trošičku si zahřešit, nebo bude příležitost k oslavě v rodině, můžete sáhnout po malinovém likéru. Má příjemnou vůni, lahodnou chuť a nádhernou barvu. Víte, jak si vyrobit domácí variantu?

Domácí malinový likér

Je důležité, abyste použili čerstvé maliny. Dejte pozor, aby byly zralé (ale nikoli přezrálé) a aby se mezi nimi nenacházely žádné zavadlé nebo nahnilé plody. Nechte maliny zhruba 2 hodiny rozprostřené na tácu, abyste se zbavili případného hmyzu, který se v nich může skrývat. K přípravě likéru budete potřebovat:

 • 500 g čerstvých malin (nepropláchnutých)
 • 500 g cukru (nebo sladidlo pro diabetiky v přiměřeném množství)
 • ½ litru jemného konzumního lihu
 • asi třícentimetrový kousek celé skořice
 • vodu

Maliny rozdrťte, dejte do hrnce a přidejte skořici. Ve druhém hrnci si převařte ½ litru vody a po vychladnutí ji smíchejte s ½ litrem jemného konzumního lihu. Poté směs přidejte k malinám a hrnec uzavřete pokličkou. Vše nechte zhruba 2 týdny macerovat na temném, chladném místě. Občas je dobré hrncem zatřepat. Po 14 dnech přeceďte obsah hrnce přes čisté plátno a pak ještě jednou přes papírový filtr na kávu.

Z ½ kg cukru a 350 ml vody svařte tzv. „likérnický“ sirup. Po vychladnutí jej smíchejte s lihovým malinovým extraktem. Dobře promíchejte, rozlijte likér do lahví a nechte ještě 1–2 měsíce zrát. Hotový likér uchovávejte v temnu a chladu.

Tip: Na internetu se dnes dá najít celá řada šablon etiket, které jsou zdarma ke stažení. Když si upravíte a vytisknete vlastní etikety, můžete krásnou lahví s domácím malinovým likérem příjemně překvapit někoho z přátel nebo členů rodiny.

Zdroje: nzip, ncbi.nlm.nih.gov, jaktak.cz

1698

Diskuze k článku