Lékořice: Pomůže s láskou i diabetem. Navíc chrání před retinopatií

Lékořice: Pomůže s láskou i diabetem. Navíc chrání před retinopatií
Lékořice se jako lék používá odpradávna. Pomáhá i při diabetu Zdroj: Pixabay

Tedy, s tou láskou to není tak docela jisté. Zkoušel to prý Václav Neckář, ten k té lékořici ale spotřeboval ještě celý soudek vína se skořicí, což pro diabetiky není úplně optimální recept. Jisté však je, že u lékořice byly prokázány antioxidační a antidiabetické účinky, a to nejen ve smyslu snížení glykémie, ale i protektivního účinku na rohovku a ochrany před diabetickou retinopatií. Pojďme se na lékořici podívat blíže!

O léčivých účincích lékořice psal už čínský císař Šen-nung. Někdy kolem roku 3000 před Kristem totiž sepsal velký čínský atlas léčivých rostlin. Zázračných bylin, jako je lékořice, objevil tento mytický císař a mudrc opravdu hodně, zkoumal je totiž sám na sobě. A možná by jich mohl objevit ještě více, kdyby se jednou ze zkoumaných rostlin neotrávil. Každopádně, od jeho dob zůstala lékořice jednou z nejoblíbenějších léčivých rostlin v Číně. Úplně první zmínky o lékořici jsou však ještě starší – vyskytují se už na asyrských hliněných tabulkách a egyptských papyrech. Od starověku se používá jako lék i jako potravina.

Léčivá lékořice

Této metrové rostlině s latinským názvem Glycyrrhiza glabra se lidově říká „sladké dřevo“. Léčivou částí je kořen, který je cenným zdrojem triterpenických saponinů, flavonoidů (zejména liquiritinu a isoliquiritinu), isoflavonoidu glabridinu, sterolů, polysacharidů a kumarinu. S čím vším nám může lékořice pomoci?

  • Má antidiabetické účinky.
  • Pomáhá při onemocnění dýchacích cest.
  • Přispívá ke zdraví močové a reprodukční soustavy.
  • Podporuje imunitu.
  • Upravuje fungování zažívacího systému a podporuje činnost střev.
  • Má protizánětlivé, antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky.
  • Je dobrá na klouby a na pokožku.
  • Pomáhá při hubnutí.

50× sladší než cukr

Nejvýraznější ze saponinů obsažených v lékořici je glycyrrhizin, který je padesátkrát sladší než cukr. Lékořice se používá jako sladidlo v cigaretách, žvýkacím tabáku, čokoládě, bonbónech a žvýkačkách.

Můj příběh: Vzteká se nad mými nákupy v lékárně, ale sám utrácí za značkové sportovní vybavení

Jsme spolu už tolik let, že spíše žijeme vedle sebe. Děti odrostly, odstěhovaly se a my si s manželem zbyli tak nějak sami pro sebe. Někdy mi ...

Lékořice jako podpora při diabetu

Kyselina glycyrrhizová a její deriváty jsou hlavními bioaktivními sloučeninami získanými z lékořice. Mají silné antidiabetické účinky u pacientů s cukrovkou II. typu a pomáhají chránit před souvisejícími komplikacemi. Přispívají ke snížení hladiny glukózy v krvi, zlepšení inzulinové rezistence a glukózové tolerance, k regulaci metabolismu lipidů a zvýšení sekrece inzulinu, uvádí se v závěrech studie z roku 2022.

Glycyrrhizin však má díky svému antioxidačnímu a protizánětlivému účinku i protektivní vliv na rohovku, takže brání rozvoji diabetické retinopatie, která je obávaným strašákem všech diabetiků. To potvrdila mimo jiné studie z roku 2019, v jejíchž závěrech se praví, že perorální podávání glycyrrhizinu může zabránit komplikacím spojeným s diabetickou retinopatií.

Pozor na nadměrné dlouhodobé užívání

Nadměrné nebo dlouhodobé užívání extraktu z lékořice může vést k nepříznivým účinkům v podobě zvýšeného krevního tlaku a potlačení tvorby moči. V případě dlouhodobého užívání fungují účinné látky obsažené v lékořici obdobně jako kortikosteroidy, proto se dlouhodobé užívání extraktu z lékořice nedoporučuje. V případě krátkodobého užívání extraktu v přiměřených dávkách není nutno obávat se negativních účinků.

Lékořice není pro každého

Lékořici by se měly vyhnout těhotné ženy, osoby užívající léky k ředění krve nebo kortikosteroidy, jakož i osoby s nedostatečností ledvin, hypertenzí, jaterní cirhózou a srdečním selháním. Její potenciální nežádoucí účinky totiž zahrnují stavy spojené s retencí sodíku, vysokým krevním tlakem, ztrátami draslíku, zadržováním tekutin (a souvisejícími otoky), dušností a poruchami vidění. U těhotných žen by estrogenní účinek lékořice mohl vyvolat předčasný porod.

Světový den diabetu: Na akcích IFMSA si veřejnost může nechat otestovat glykémii, krevní tlak nebo cholesterol

Cílem projektu neziskové organizace IFMSA je trvalé šíření povědomí o cukrovce. Diabetem trpí každý desátý Čech a spousta dalších lidí o svém ...

Lékořice patří k adventu

Výčet negativních účinků a varování se samozřejmě týká léčivých preparátů. Když dostanete na tržišti chuť na klasický „pendrek“, můžete jej klidně sobě i svým dětem či vnoučatům dopřát. Advent je za rohem a u vánočních stánků bude lékořicových lahůdek určitě přehršel. Taky už se těšíte?

Zdroje: cukrovka.cz, is.muni.cz, mdpi.com, ncbi.nlm.nih.gov

14097

Diskuze k článku