Bis Bis

Krásná a zdravá pokožka nemusí být vědou! Pomoci může kyselina glykolová. Znáte ji?

Krásná a zdravá pokožka nemusí být vědou! Pomoci může kyselina glykolová. Znáte ji?
Kyselina glykolová prozáří pleť a zlepší její celkový tonus. Také sjednotí barevné nesrovnalosti. Zdroj: Shutterstock

Kyselina glykolová je jednou z mocných kosmetických ingrediencí a je vhodná i pro velmi citlivou pleť. Podporuje její přirozenou krásu. Této látky se nemusí obávat ani diabetici. Ba naopak! Mohou ji například využít jako jemný a neagresivní peeling pokožky. A jaké další benefity přináší?

Pokud si koupíte kosmetiku, která obsahuje kyselinu glykolovou, určitě neprohloupíte. Její schopnost pracovat s pletí na více úrovních oceníte také, pokud se léčíte s diabetem. Patří totiž mezi důležité ingredience, o které byste se měli určitě zajímat pro celou řadu pozitivních efektů na pleť.

Co je kyselina glykolová?

Kyselina glykolová (také kyselina hydroxyoctová nebo AHA) je alfa-hydroxykyselina získaná z cukrové třtiny, řepy, hroznů. V kosmetice může být přírodního, nebo syntetického původu. Díky své velmi silné keratolytické aktivitě (schopnost odstraňovat zrohovatělou kůži) se začala využívat jako složka pro chemický peeling. Ten nabízí, narozdíl od mechanického peelingu, jemnější odstranění odumřelých kožních buněk a nepředstavuje zátěžový faktor ani pro velmi citlivou pokožku.

Kyselina glykolová je aktivní složkou, která zvýší jas pleti.

Zároveň je výborná jako kosmetická ingredience pro ošetření akné, hyperpigmentace, jizev a strií. Poslouží i ke snížení výskytu vrásek a viditelnosti rozšířených pórů. Má vynikající schopnost proniknout do horních vrstev epidermis a působí také hloubkově v kožní vrstvě dermis.

Celulitida jako odvěká nepřítelkyně mnoha žen. Rozlučte se s ní navždy díky snadným metodám!

Celulitida není pouze problémem spojeným s nadváhou. Vyskytuje se také u štíhlých žen i mužů. Nebolí, ale snaha o její snížení je na denním ...

Jaké jsou vlastnosti a funkce kyseliny glykolové?

Kyselina glykolová odlupuje a odstraňuje odumřelé buňky na povrchu pokožky. Podporuje buněčnou obnovu, přináší jas matné pleti a zlepšuje celkový vzhled unavené pokožky. Funguje také jako regulátor pH a antibakteriální prostředek, depigmentační aktivní látka a používá se ke stabilizaci pH kosmetiky. Najdete ji třeba v krémech na ruce (tzv. anti-age = proti stárnutí) nebo v přípravcích pro stabilizaci barevných nesrovnalostí pleti.

Ať už jsou skvrny na kůži způsobené věkem nebo působením slunečního záření, kyselina glykolová je přesně typem ingredience, která si s nimi skvěle poradí. Má totiž schopnost snižovat produkci melaninu. Aktivuje též obnovu kožních buněk a urychluje přirozené odlupování kůže, což vede k viditelnému omlazení pokožky. Kromě jiného přispívá i k lepšímu okysličení tkání a udržuje vyrovnanou hydrataci pleti.

Kyselina glykolová stimuluje syntézu pleťového kolagenu a elastinu, což jsou přirozené složky lidské pokožky. Jejich zastoupení se s věkem snižuje.

Už jste ochutnali amlu neboli indický angrešt? Tohle exotické ovoce uchvátí hlavně diabetiky!

Bobule amly jsou bohaté na antioxidanty, vitamíny, aminokyseliny, minerály, polyfenoly a vlákninu. Zařazení tohoto super ovoce do jídelníčku v ...

Je kyselina glykolová vhodná pro diabetiky?

Diabetická pokožka je velmi specifická a vybrat pro ni vhodnou kosmetiku může být oříškem. Kyselina glykolová má na diabetickou pokožku poměrně dobrý vliv. Pokud se léčíte s cukrovkou a chtěli byste využít obnovující a zároveň jemné síly kyseliny glykolové pro ošetření své citlivé pleti, avšak nevíte, zda je pro vás vhodná, poraďte se s dermatologem. Obecně je ale velmi dobře snášena právě proto, že je daleko jemnější a k pokožce šetrnější než agresivnější způsoby peelingu.

Jak podpořit krásnou a zdravou pokožku?

Systematická péče o pokožku je u diabetiků důležitá dvojnásob. Správně vybrané kosmetické ingredience (např. již zmíněná kyselina glykolová) doplněné vhodnými potravinovými doplňky mohou být velmi dobrými pomocníky k tomu, aby byla vaše pleť opět krásná a zdravá, i když se léčíte s cukrovkou.

  • Zkuste podpořit tvorbu kožního kolagenu vhodným potravinovým doplňkem. Skvěle funguje hovězí nebo mořský kolagen (pochází z rybích kůží). Vždy ale dbejte na co největší čistotu produktu. Investice do tzv. grass fed hovězího kolagenu, který se získává ze skotu nebo hovězího dobytka žijícího na volných prostranstvích, má v péči o pleť výborné výsledky.

  • Dbejte na přísun antioxidačních potravin s dobrým obsahem vitamínu C a E. Vitamín C funguje jako prekurzor tvorby kožního kolagenu a zároveň spolu s vitamínem E působí jako silný antioxidant a protizánětlivá látka.

  • Zkuste také vnitřně užívat kyselinu hyaluronovou. Ta vyniká výbornou protizánětlivou aktivitou a skvěle podpoří krásu vaší pokožky.

Zdroj: Healthline, Ewg, Medicalnewstoday, Ncbi.nlm.nih

2461

Diskuze k článku