-- reklama --

Kde na nás číhá cukr?

Kde na nás číhá cukr?

Fakt, že bonbony, slazené limonády, sušenky nebo jiné sladkosti obsahují velké množství jednoduchých cukrů, již nikoho nepřekvapí. Víte ale, jaké množství cukru můžete přijmout prostřednictvím zdánlivě zdravých a často dokonce i slaných potravin?

Cukr je i tam, kde byste ho na první pohled nečekali. Podívejme se pozorněji na některé skupiny potravin, které automaticky považujeme za zdravé nebo u kterých nás ani nenapadne, že by mohly cukr obsahovat.

CEREÁLIE VYBÍREJTE DŮKLADNĚ

Vhodné cereálie (např. klasické ovesné vločky) jsou dobrým zdrojem komplexních sacharidů, které jsou v organismu štěpeny dlouhou dobu, a proto přináší delší pocit nasycení. Navíc jsou zdrojem prospěšných betaglukanů. Avšak je důležité, v jaké formě cereálie vybíráme. Zapékané müsli či různé dětské cereálie všech možných tvarů jsou často zdrojem skrytých cukrů, mnohdy i tuků. Při jejich konzumaci tak přijímáme mnoho prázdných kalorií ve víře, že dodáváme svému tělu nebo svým dětem to nejlepší. Ostražití buďte i při výběru ovesných kaší.

„ZDRAVÁ“ SLADKOST JE POŘÁD SLADKOST

Stejný problém jako v případě snídaňových cereálií se týká také müsli tyčinek, ve kterých je mnohdy škrobový či glukózový sirup dokonce tou hlavní složkou. Často jsou navíc ovesné vločky nahrazeny extrudovanými obilovinami, které mají vysoký glykemický index a po jejich konzumaci dochází k výkyvům hladiny krevního cukru.

Velké množství nechtěných jednoduchých sacharidů nalezneme také v celozrnných sušenkách, které by mohly být prezentovány jako zdravá svačinka. V obsahu cukru se ale mohou rovnat klasickým sušenkám, které bychom zdravými určitě nenazývali. V jogurtových a čokoládových polevách na tyčinkách a sušenkách se navíc skrývají vedle cukrů také tuky, a to většinou tuky nevhodného složení.

V současné době jsou velmi populární raw tyčinky, které s ohledem na obsah cukru také nejsou žádnou výhrou. Tyto tyčinky se nejčastěji skládají pouze z datlí nebo jiného sušeného ovoce a ořechů. Sice nejsou doslazované, ale obsah cukru pocházejícího z ovoce bývá velmi vysoký a tvoří většinou až polovinu tyčinky. Nutno ale zmínit, že tyto tyčinky, ač obsahují velké množství cukru, jsou svým složením stále vhodnější než klasické sladkosti, do kterých je cukr přidaný a u kterých najdeme ve složení další suroviny (např. tuk, mouku…), které nám mnoho příznivých živin nepřinesou.

MLÉČNÉ VÝROBKY ANO, ALE NE OCHUCENÉ

Mléčné výrobky jsou rozhodně zdravé a že jsou vhodnější ty bílé, to je všeobecně zná- má věc. Napadlo vás ale někdy, kolik cukru obsahují jejich ovocné varianty?

DŽUSY BEZ PŘIDANÉHO CUKRU NEJSOU BEZ CUKRU

Pokud si chcete čas od času pochutnat na skleničce džusu, není na tom nic špatného a určitě je to lepší varianta než sáhnout po coca-cole nebo jiné limonádě. Čtěte ale pozorně název na obalu výrobku a vybírejte opravdové 100% džusy, které jsou vyrobeny pouze z ovocné šťávy. Ostatní výrobky s označením „nektar“ nebo „ovocná šťáva“ bývají často doslazovány cukrem a z ovoce toho neobsahují mnoho.

Avšak i u 100% džusů je potřeba být na pozoru, na obale sice často narazíte na tvrzení „bez přidaného cukru“, což však neznamená, že džus neobsahuje cukr žádný a je vhodné ho pít ve větším množství. I když se jedná o cukr pocházející z ovoce, stále je to cukr.

Populární jsou také smoothie. Zde je sice výhoda v tom, že nápoj obsahuje rozmixované celé kusy ovoce a tudíž se neochuzujete o cennou vlákninu, ale z hlediska obsahu cukru jsou na tom stejně jako džusy, v půllitrovém nápoji tedy pořádná cukrová nálož.

DOMÁCÍ LIMONÁDY RADĚJI OPRAVDU DOMA

Domácí limonády jsou také jistě lepší variantou než si dát klasiku v podobě coly nebo fanty, ale z hlediska energie a obsahu cukru to může vyjít nastejno, leckdy dokonce i hůře. Samozřejmě záleží na receptuře a nejde házet všechny domácí limonády do jednoho pytle. Většinou se však setkáte spíše s limonádami, které obsahují nemalé množství sirupu a tedy i cukru.

SLADKOSLANÁ DOCHUCOVADLA

Tady byste cukr ve větším množství asi neočekávali. Čtete-li však pozorně složení u různých dresinků a dochucovadel, všimnete si, že například takový kečup je často štědře doslazovaný. Stejně tak mohou být zdrojem jednoduchých sacharidů i některé rajčatové omáčky na těstoviny.

Problém s velkým množstvím cukru se týká také různých dresinků, medové hořčice apod., nicméně stále se jedná o pouhá dochucovadla, kterých pravděpodobně nesníte nijak závratné množství. Tři gramy cukru v jedné lžičce kečupu jsou oproti 50 g cukru v půl litru limonády opravdu zanedbatelné.

KLASICKÝ FASTFOOD JE CUKRU PLNÝ

Pokud zamíříte do klasického fastfoodu, kde si objednáte běžný hamburger, přijmete s ním neočekávaných 10 gramů cukru, tedy více než 2 kostky. Přidáte-li k němu navíc slazený nápoj, rázem jste překročili svůj denní limit cukru. Varianty zdravých rychlých občerstvení ale rostou jako houby po dešti, a tak si můžete vybrat i takové, které nabízí čerstvé celozrnné pečivo plněné vhodnými nesmaženými surovinami, polévky nebo saláty.

KÁVA, NEBO DEZERT?

Zejména mezi dámami je oblíbené caffé latte, ideálně ještě s nějakou tou oříškovou, vanilkovou nebo karamelovou příchutí. Tyto ochucené sirupy jsou vyrobené především z cukru a neškodná káva, ke které si odpustíte sladký dezert, se pak sama takovým dezertem stává.

Máte v práci nebo ve škole klasický automat na kávu? I v těchto instantních nápojích se může skrývat velké množství cukru, zejména ve variantách se sušeným mlékem, zvláště pak v cappuccinu, caffé latte nebo caffé mocca.

VSAĎTE NA ZÁKLADNÍ POTRAVINY

Jak vidíte, cukr na nás číhá opravdu téměř všude. Není cílem žít zcela bez cukru, snažte se však vybírat cíleně potraviny, které ho obsahují co nejméně. Pokud se váš jídelníček bude skládat především ze základních potravin, vězte, že vám nadbytek cukru ve vašem jídelníčku problém činit nebude.

ČTĚTE POZORNĚ OBALY!

Z obalů potravin se toho můžete dozvědět opravdu mnoho, včetně informace, kolik je v dané potravině obsaženo cukru. Nejlepším vodítkem je tabulka s výživovými hodnotami, sledujte číslo u položky cukry (příp. z toho cukry), čím nižší bude, tím lépe. Sledujte i složení výrobku, ve kterém jsou jednotlivé složky seřazeny sestupně podle obsahu, tzn., že složka, které je ve výrobku nejvíce, je na prvním místě. Čím dříve tedy ve složení narazíte na cukr, tím více ho ve výrobku bude. Cukr je ve výrobcích skryt i pod jinými názvy – glukózový sirup, glukózo-fruktózový sirup, dextróza, glukóza, hroznový cukr, fruktóza, invertní cukr, kukuřičný sirup apod., účinek na náš organismus je však podobně negativní.

ZAPOJTE SE I VY DO PROJEKTU VÝZVA 52

Mnoho dalších rad, jak vyzrát na cukr ve vašem jídelníč- ku, získáte v pro- jektu Výzva 52. Do projektu se můžete zapojit zcela zdarma na www.stobklub. cz! Celou řadu dalších tipů, jak na zdra- vý životní styl, naleznete i na faceboo- kových stránkách STOBklub a Instagra- mu stob_cz.

 

 

 

 

 

autor: Ing. Hana Málková

658

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku