-- reklama --

Intervence diabetologů v 21. století aneb Telemedicína na obzoru

Intervence diabetologů v 21. století aneb Telemedicína na obzoru
Zdroj: Shutterstock

Ještě před několika lety byl pojem telemedicína poměrně neznámý a nikdo nevěděl, co od něj čekat. Až s příchodem moderních technologií v jednadvacátém století se stává velmi aktuálním. Co si ale pod tím představit? Lze vůbec ordinovat na dálku, bez jakéhokoliv přímého kontaktu s lékařem? A je možné aplikovat telemedicínu i v diabetologii? Na všechny tyto otázky pojďme nacházet odpovědi.

Telemedicína je v době pandemie koronaviru více než aktuální. A to nejen u nás, ale i ve světě.

Lékařská intervence na dálku se stává aktuálním tématem především v posledních dvou až třech letech, kdy do života každého z nás vstoupila pandemie covid-19. Ta vyžaduje zvýšený sociální distanc. Stane se kvůli koronaviru telemedicína volbou číslo jedna v komunikaci s pacientem?

Jaké výhody skýtá telemedicína?

I když se zprvu může zdát telemedicína jako určitý paradox moderní doby (lékař vás vyšetřuje/konzultuje s vámi zdravotní stav na dálku před videohovor), skýtá celou řadu výhod. Jaké to jsou?

  • Za prvé: zdravotnický personál není přímo vystavený kapénkám ze strany nakaženého pacienta. Sníží se pravděpodobnost nákazy lékaře i zdravotní sestry na minimum (to platí zejména v souvislosti s možnou nákazou koronavirem).
  • Za druhé: telemedicína překonává velmi snadno dlouhé vzdálenosti mezi pacientem a lékařem. Šetří se tak náklady na cestování.
  • Za třetí: konzultace s pacienty na dálku mohou být daleko efektivnější, jelikož lékař není tolik zatížen velkým množstvím lidí v čekárně (musí dělit čas).
  • Za čtvrté: telediabetologie může přispět u diabetika k lepší motivaci ohledně dodržování léčby diabetu, tedy v případě, že jsou umožněné časté konzultace nebo poradna.

Má ordinování na dálku nějaké nevýhody?

konzultace

Používání moderních technologií může být zpočátku problematické zejména pro starší diabetiky. | zdroj: Shutterstock

I přesto, že telemedicína nabízí mnoho benefitů, lze v ní hledat i určitá úskalí. Ne vždy je totiž tato metoda komunikace s pacientem vhodná. Rozhodně je vyloučena při vážných zdravotních potížích, které vyžadují přímou akutní péči a případně i zobrazovací vyšetření. Jistou komplikací může být i používání moderních technologií u starších lidí. Ne všichni jsou totiž s tímto sžití a mohou se cítit nekomfortně. Telemedicína u těchto pacientů představuje nutnost zaškolení, což nemusí být leckdy přijímáno pozitivně.

Obecně se dá tedy říct, že telemedicína je určena především pro běžné konzultace, tím pádem i pro diabetiky, kteří například potřebují informace o nastavení léčby při změně zdravotního stavu nebo rady ohledně zlepšení kompenzace diabetu.

Telemedicína a přínosy pro diabetiky v době „covidové“

Ještě se vraťme k pandemii koronaviru, kterou jsme již zmínili v úvodu. Covid-19 totiž představuje mnohonásobně vyšší riziko pro „dekompenzované“ diabetiky. Respektive lidé, kteří se léčí s diabetem I. a II. typu a nemají svou glykémii pod kontrolou, jsou až 3,5x více ohrožení nákazou koronavirem a mívají až 2x vyšší riziko úmrtí vlivem komplikací nemoci (National Health Service England), což lze připisovat i nejrůznějším kardiovaskulárním onemocněním, která mívají v anamnéze nezřídka kdy zejména diabetici II. typu. Vzhledem k tomuto faktu se může jevit telemedicína jako velmi přijatelná metoda komunikace s lékařem/diabetologem, jelikož ochrání lékaře i pacienta prostřednictvím omezení sociálního kontaktu.

A propos, diabetik by měl odborné konzultace s diabetologem a praktickým lékařem absolvovat minimálně jednou za tři měsíce. To přispěje k správnému nastavení léčebného režimu. V akutních případech pak ihned, a to jak telefonicky, tak i osobně.

mobil

Telemedicína není spojená jen s videohovory přes počítač. Nezřídka kdy se používají i chytré telefony, které dnes vlastní téměř každý. | zdroj: Shutterstock

V České republice je telemedicína určitě na vzestupu a již je v jistých oblastech diabetologie praktikována. Jedná se hlavně o edukaci diabetiků ohledně nastavení léčby, o konzultace ohledně glykemického profilu a případně i rady spojené s hojením dlouhodobých kožních defektů v domácím prostředí (někteří odborníci nabízí nejen videohovory, ale i klasické telefonické konzultace).

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Medicinapropraxi.cz, Cukrovka.cz, Link.springer.com (Diabetes Therapy, Felix Aberer, Daniel A. Hochfellner & Julia K. Mader)

567

Diskuze k článku