Výzkum pro dospívající: Jak předcházet srdečním problémům.

Američtí vědci se zaměřili na zkoumání způsobu, jak mohou dospívající diabetici 1. typu účinně předcházet kardiologickým komplikacím. Jako klíčová se v oblasti prevence ukázala být pravidelná sportovní aktivita.

Výzkum pro dospívající: Jak předcházet srdečním problémům.

Výzkumu se zúčastnilo 22 mladistvých s diabetem 1. typu, přičemž u některých již byla odhalena mírná dyslipidemie, tedy porucha metabolizmu tuků, která může být provázena zvýšenou hladinou cholesterolu. Tato porucha může vést až k závažným kardiovaskulárním onemocněním. Vědci se proto zaměřili na to, jak tyto osoby účinně motivovat k tomu, aby začali provozovat nějakou pravidelnou sportovní aktivitu.

Jako zajímavá se ukázala být strategie, kdy lékaři a další zdravotní pracovníci v rámci návštěvy ordinace pacientem nabízeli diabetikům pouze realistické cíle a pozitivně je tak motivovali k žádaným změnám. Tedy aby se například zapsali do nějakého sportovního klubu v rámci náboru nových členů.

Chybí jim vědomosti

Vedoucí tohoto výzkumu Dr. Michelle Katz, která rovněž působí jako vedoucí oddělení pediatrie a péče o mladistvé diabetiky, uvedla toto: „Uvědomujeme si, že někteří dospívající diabetici 1. typu zatím nezískali příliš mnoho vědomostí týkajících se jejich zdraví, a proto se jim budeme více věnovat a v rámci jednotlivých diskusí a přednášek začneme od základů – například co je to krevní tlak či cholesterol. Rovněž se budeme snažit motivovat mladé diabetiky k pravidelnému cvičení za pomoci mobilní aplikace. Další významnou motivací je bezesporu zlepšení zdravotní kondice či ztráta nadbytečných kilogramů.“ Výzkum v současné době neustále probíhá a jeho výsledky jistě přinesou zajímavá zjištění.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x