Chemie v jídle ovlivňuje naše zdraví. Na dusitany a propionáty by si diabetici měli dát pozor

Chemie v jídle ovlivňuje naše zdraví. Na dusitany a propionáty by si diabetici měli dát pozor
Konzervace nemusí být zajištěna pouze umělými aditivy. Přirozené metody pro uchování potravin jsou ověřené generacemi. Zdroj: Pixabay

Konzervanty jsou v dnešní době součástí většiny průmyslově zpracovaných potravin. Přidávají se do nich za účelem prodloužení trvanlivosti, jelikož potlačují činnost mikroorganismů. Často je známe jako tzv. éčka a způsob jejich používání a povolené množství jsou stanoveny vyhláškou. Tím je zabezpečeno jejich nadužívání, protože jejich příjem ve vyšších dávkách má negativní vliv na lidské zdraví – a diabetici by měli být na pozoru především. Víte, ve kterých potravinách se jaké konzervanty nachází a jak vlastně ovlivňují naše zdraví?

Mnoho potravin, na které je běžný spotřebitel zvyklý, by bez konzervantů nebylo možno vyrábět. Otázkou je, zda tyto produkty opravdu k životu potřebujeme, nebo je tomu právě naopak.

Stravování diabetiků: K nastolení rovnováhy žaludečních šťáv poslouží kmín, hřebíček, pepř i další

Mezi koření řadíme části specifických rostlin, například listy, pupeny, plody, kořeny či kůru. K jeho hlavním přínosům patří podpora trávení, což ...

Existují různé způsoby konzervace potravin

Konzervace odedávna hrála v potravinářství významnou roli. K nejčastějším způsobům uchování potravin se v minulosti řadilo sušení, kvašení či nakládání potravin do soli, octu nebo medu. Mnoho přírodních látek má konzervační účinky.

Velké zastoupení přirozených konzervantů bychom našli ve světě bylinek a koření – například česnek je známý svým antibakteriálním, antivirovým a protiplísňovým působením. Avšak s rozvojem potravinářského průmyslu se stále více začaly uplatňovat chemické způsoby konzervace a nyní nahrazují dříve používané metody konzervace.

Syntetických konzervantů existuje několik desítek druhů

Konzervanty se řadí mezi aditiva přidávaná do potravin z konkrétního technologického důvodu a ve složení potravin je nalezneme pod označením E a číselným kódem. Je vhodné mít přehled o druzích i počtu použitých přídatných látek v potravinách, které často konzumujeme. Tyto údaje nám hodně napoví o kvalitě daného výrobku. Chemické konzervanty jsou připravovány uměle v laboratorních podmínkách. Vždy je z hlediska zdraví lepší vybrat si potraviny s minimem konzervantů – nebo ideálně zcela bez nich.

Mezi nejčastěji používané chemické konzervanty se řadí:

  • Kyselina sorbová a její soli sorbany (E200–E203)
  • Kyselina benzoová a její soli benzoany (E210–E213)
  • Oxid siřičitý a siřičitany (E220–E 228)
  • Dusitany a dusičnany (E249–E252)
  • Natamycin (E235)
  • Kyselina propionová a propionáty (E280–E283)

Diabetici by měli denně sníst lžičku hořčice: Její léčivá moc je ověřena starou moudrostí i soudobými výzkumy

Použití hořčice jako koření má dlouhou tradici a v minulosti byla velmi ceněná. Našli bychom ji na stolech ve starém Egyptě, Řecku i Římě – všude ...

Konzervanty mohou poškodit zdraví především citlivých jedinců – včetně diabetiků

Zvykli jsme si na to, že nám většina potravin vydrží delší dobu, než je přirozené. I když si to často neuvědomujeme, neprospíváme tím našemu tělu. Mezi nejčastější nežádoucí účinky konzervantů patří bolesti hlavy, zažívací problémy, hyperaktivita u dětí, alergické reakce. Předpokládá se také souvislost mezi konzervanty a civilizačními chorobami včetně diabetu 2. typu a vliv konzervantů na naše zdraví je předmětem mnoha vědeckých studií.

V případě dusitanů mluví některé zdroje i o tendenci ke vzniku rakoviny tlustého střeva. Konzumace propionátů zase poukazuje na zvýšenou hladinu cukru v krvi.

Pozor si dejte zvláště na konzervační směsi!

Podle zákona potraviny nesmí obsahovat prokazatelně zdraví škodlivé látky. Než jsou nové přídatné látky vpuštěny do světa, jsou podrobeny řadě studií. Nejsou ale testovány na dětech ani nemocných lidech a ani se neví, jak se z dlouhodobého hlediska projeví jejich vzájemné kombinování. Proto bychom se jejich užívání měli pokud možno vyvarovat a kupovat potraviny bez nutnosti konzervace. Pro diabetiky, rizikovou skupinu, by to mělo platit dvojnásobně! A určitě není třeba obávat se, že nebudeme mít z čeho na výběr, pokud se konzervantů rozhodneme vzdát úplně. Strádat nebudeme, protože:

  • do potravin určených pro kojence a malé děti (do tří let) se konzervanty nepřidávají;
  • nenajdeme je ani v produktech ekologického zemědělství;
  • základní potraviny, které nejsou průmyslově zpracované (čerstvé ovoce, zelenina, ořechy apod.), konzervanty také neobsahují.

Pro každé „éčko“ existuje skóre škodlivosti

Pokud byste rádi zjistili podrobnější informace k jednotlivým konzervantům, doporučuji vyhledat si je na této stránce. Přehledná tabulka ukáže, jak škodlivý je konkrétní konzervant i ve kterých produktech jej najdeme.

Zdroje: ncbi, ferpotravina, ceff, bezpecnostpotravin

2552

Diskuze k článku