-- reklama --

Neuropatické bolesti jsou často nesnesitelné. Vyzkoušejte zlaté mléko

Neuropatické bolesti jsou často nesnesitelné. Vyzkoušejte zlaté mléko
Kurkuma se používá už pět tisíc let. Říkalo se jí „svaté koření“. Zdroj: Freepik

Každý, kdo trpí neuropatickými bolestmi, to zná. Pálivá bolest, mravenčení nebo vystřelující bolest. Ve dne – a ještě více v noci. Poškození periferních nervů, které je příčinou neuropatických bolestí, bývá dlouhodobé a každý postižený jedinec se obvykle stébla chytá. Ať už je to diabetik, oběť úrazu, nebo pacient, který prodělal operaci páteře. Kromě léčiv předepisovaných lékaři však existují i přírodní prostředky a některé z nich mohou skutečně alespoň částečně ulevit od bolesti. Jedním z nich je kurkumové neboli zlaté mléko.

Neuropatické bolesti se jen těžko léčí a postižení jedinci trpí nejen bolestmi, ale v důsledku toho i dlouhodobým nevyspáním, které vede ke stresu a může končit až depresemi. Proč tedy nevyzkoušet přírodní recept, který nestojí tolik a může přinést alespoň nějakou úlevu? Navíc si můžete kurkumové mléko jednoduše připravit sami doma.

Svaté koření

Kurkuma (Curcuma longa) je příbuzná zázvoru a je známá také pod názvem indický šafrán. V Indii byla totiž již před pěti tisíci lety uctívána jako svaté koření a používala se při různých náboženských obřadech. V indické medicíně má své nezastupitelné místo a je považována za klíčovou léčivou rostlinu. Antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti ji předurčují k léčbě celé řady onemocnění. Její hlavní aktivní složkou je kurkumin, žlutý pigment, který jí dodává charakteristickou zlatou barvu.

Kurkuma neuropatii nevyléčí. Ale může přinést úlevu, a to za vyzkoušení stojí. Výsledky studie z roku 2016 ukazují na pozitivní vliv kurkuminu ve smyslu tlumení neuropatické bolesti. Jeho účinkem se zabývala i studie z roku 2013. Vědci došli k závěru, že léčba kurkuminem v časných stádiích periferní neuropatie může zabránit rozvoji chronické neuropatické bolesti. Podle studie z roku 2021 má kurkumin i významný antidiabetický účinek, což je dobrá zpráva pro jedince s cukrovkou.

Můj příběh: “Trápí mě neuropatické bolesti. Nejhorší je to v noci,” svěřila se paní Marie

„Když se ráno vzbudím a čirou náhodou mě nic nebolí, připadám si divně,“ říká s úsměvem paní Marie, která se nám nedávno svěřila se svým bojem se ...

Kurkuma se špatně vstřebává. Pomůže pepř

Kurkuma obsahuje asi 3 % kurkuminu, jenže tělo má problém ho vstřebat a využít v dostatečném množství. Absorpci kurkuminu lze podpořit bílým nebo černým pepřem. Piperin, který je v pepři obsažený, zvyšuje vstřebávání až o 2 000 %.

Recept na kurkumové neboli zlaté mléko

K přípravě kurkumového mléka budete potřebovat:

  • 1 hrnek mléka (lze použít i mandlové nebo ovesné mléko)
  • 1 lžičku mleté kurkumy
  • dvě špetky skořice
  • špetku černého pepře
  • ½ lžičky zázvoru
  • 1 lžičku medu (nebo náhradní sladidlo pro diabetiky)
  • 1 lžičku kokosového oleje

 Postup přípravy:

Mléko dejte do připraveného menšího hrnce. Přidejte všechny suroviny kromě medu (pokud používáte sladidlo, můžete je přidat hned) a na slabém plamenu přiveďte směs k varu. Poté, co mléko přejde varem, odstavte je z plotýnky a ochutnejte. Pokud by vám mléko připadalo nahořklé, musíte tekutinu ještě chvíli povařit. Hotové mléko odstavte ze sporáku a nechte zchladnout. Teprve pak přidejte med. Med nesmíte dát do horkého mléka, zničili byste tím všechny důležité látky, které med obsahuje.

Proč tolik přísad?

Všechny přísady použité k přípravě kurkumového mléka mají výrazné pozitivní účinky a dělají ze zlatého mléka nejen lahodný, ale hlavně zdravý nápoj. Kurkumin je antioxidant, má pozitivní vliv na trávení, antioxidační účinky, snižuje cholesterol a posiluje imunitu. Pepř podporuje vstřebávání kurkuminu a podporuje krevní oběh. Skořice funguje jako antioxidant a má protizánětlivé účinky. Zázvor pomáhá udržovat glykémii a zlepšuje trávení a med má silné antibakteriální účinky. Kokosový olej je potřeba kvůli vysokému obsahu vitamínů rozpustných v tucích ve zlatém mléku.

Jiří Tkadlčík: Silák, který se navzdory cukrovce stal mistrem světa. Na pěknou postavu chtěl balit holky

Sympatický svalovec je šampionem v neolympijské sportovní disciplíně nazvané strongman, která testuje sílu, výdrž, pohyblivost a odolnost ...

Užívání zlatého mléka

Kurkumové mléko byste měli pít jednou denně a je jen na vás, zda si  svou porci „zlata“ vyberete ráno, nebo večer. A ještě jedna rada na závěr. I zde platí „všeho s mírou“. Všechny složky kurkumového mléka jsou zdravé, ale dlouhodobé užívání může vést k poruchám trávení. Proto byste si občas měli dát se zlatým mlékem pauzu. A pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním, určitě konzultujte užívání kurkumy se svým lékařem.

Zdroje: sciencedirect.com, nature.com, slevomat.cz/magazin, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

122199

Diskuze k článku