-- reklama --

ADHD a diabetes I. typu u dětí a dospívajících

ADHD a diabetes I. typu u dětí a dospívajících
Dítě s ADHD a diabetem bývá pro rodiče výzva. Důležité je však zajistit klidné a organizované prostředí. Zdroj: Shutterstock

O ADHD se hovoří ve spojitosti s dětmi velmi často. Není to však jen pouhá fráze a odkaz toho, že dítě je nevychované, neklidné a zlobivé. Jedná se o jedno z nejčastějších duševních onemocnění postihujících dětskou či dospívající populaci. Výjimkou však není ani v dospělém věku. Jak ale souvisí s diabetem I. typu? Možná více, než by se na první pohled mohlo zdát.

Velice znepokojivým faktem je vědecké zjištění, že počet diabetických dětí a dospívajících léčících se souběžně s ADHD stoupá. Dle Americké psychiatrické asociace totiž existuje u malých diabetiků mnohem vyšší rizikovost pro vznik ADHD.

Mám dítě s diabetem I. typu a Downovým syndromem

Pokud by vás zajímaly celosvětové statistiky, za jeden rok se narodí dle všeho až sto tisíc dětí s Downovým syndromem. I přesto ale tyto děti ...

Co je ADHD a jaké jsou rizikové faktory jeho vzniku?

ADHD je neuro-vývojové onemocnění. Zkratka vychází z anglického Attention Deficit Hyperactivity Disorder (porucha pozornosti s hyperaktivitou). Ze statistického hlediska je nemoc častěji diagnostikována chlapcům. Rizikovými faktory, které mohou podnítit rozvoj ADHD, jsou:

 • genetické dispozice (ADHD v rodinné anamnéze),
 • expozice kouře z cigaret v prenatálním období i v dětském věku (vědci dokonce zjistili, že negativnější dopad na případný rozvoj ADHD může mít spíše pasivní kouření dětí nežli působení na plod v průběhu těhotenství matky/kuřačky),
 • užívání návykových látek nebo požívání alkoholu během těhotenství ženy
 • a vystavení toxinům.

Jedna švédská studie zjistila, že ty děti, které mají rodiče s diabetem I. typu, mohou mít též vyšší riziko rozvoje ADHD. Negativní vliv pak může mít na zdraví dítěte i gestační diabetes na inzulinu trvající déle než dva měsíce (během gravidity) či nedostatečně kompenzovaná těhotenská cukrovka u ženy.

Jaké jsou nejčastější příznaky ADHD?

Mezi typické projevy ADHD u dětí a dospívajících lze zařadit:

 • neschopnost soustředit se na detaily a chybování z nedbalosti,
 • zhoršenou koncentraci při delších činnostech (např. problém udržet pozornost ve škole při výuce),
 • nedostatečnou schopnost naslouchat druhým (dítě bývá často myšlenkami „jinde“),
 • neschopnost dokončovat úkoly jak doma, tak ve vzdělávacím zařízení,
 • dezorganizaci v povinnostech (např. nedodržování termínů, chaotický pracovní proces, neschopnost efektivně hospodařit s časem),
 • časté vytrácení osobních věcí,
 • snadné rozptýlení okolními podněty
 • a zapomnětlivost.

Pokud je ADHD spojené i s hyperaktivitou a impulzivitou, dítko bývá rovněž neklidné a hlasité (vykřikuje např. i ze spaní). Kvůli tomu může mít krom jiného problémy se začleněním v kolektivu, neboť má tendence poutat na sebe více pozornost, skákat do řeči, nebo narušovat běžné pracovní prostředí ve škole.

Jak se ADHD diagnostikuje a léčí?

Rodič by rozhodně neměl váhat s návštěvou dětského psychologa, jestliže má u svého potomka podezření na ADHD. Tento odborník konečnou diagnózu stanoví až na základě dalších vyšetření (vč. toho neurologického). Po potvrzení diagnózy se následně zvažují léčebné postupy. Zpravidla se přistupuje k psychoterapiím nebo také k předepsání specifické medikace, která příznaky ADHD zmírní. Nemoc totiž ve svém důsledku není zcela léčitelná a jistými postupy ji lze dostat pouze do „klidové fáze“. Pomoci může například i meditace, klidnější dětská jóga či biofeedback.

Znáte biofeedback? Vyzkoušejte posilovnu pro mozek a vytrénujte jej do perfektní formy

Biofeedback poskytuje zpětnou vazbu o činnosti vašeho mozku, díky čemuž můžete svoje mozkové schopnosti trénovat. Kontrolovaná mysl přináší řadu ...

Diabetes versus ADHD

Pakliže je dítěti s diabetem I. typu diagnostikováno i ADHD, je o to více důležité vnést do jeho života určitý klid, ale také pevný řád – bez denního plánu a neustálého připomínání věcí se nejspíš neobejdete. Pomocníkem mohou být různé nástěnné plánovací kalendáře i vývěsky, které budou neustále na očích. Využít lze i moderních technologií a DIA pomůcek, které léčebný režim více usnadní. Pomoci může jak senzor k měření glukózy v krvi, tak i inzulinová pumpa či aplikace a upomínky v mobilním telefonu.

O nejlepších řešeních pro své dítko se můžete též poradit s ošetřujícím dětským diabetologem.  

Několik slov na závěr

Selfmanagement diabetu u dítěte či dospívajícího s ADHD může být daleko náročnější, hrozí tak mnohem častěji dekompenzace nemoci. Když však budete oporou, vaše dítko v tom nebude „plavat“ a udrží si nejen disciplínu, ale i optimální glykémie. Myslete na to, že musíte počítat s jeho větší roztěkaností, zapomnětlivostí i určitou dezorganizací. Proto potřebuje vést… To můžete realizovat podle individuálních potřeb své ratolesti. Jeden ocení upomínky v mobilu či počítači, druhý zase v psané podobě na papíře. Vy přeci znáte svou dceru či syna nejlépe, tudíž také nejlepším způsobem dokážete přizpůsobit jejich léčebný režim.

Zdroj: Healthyplace, Diabetesselfmanagement, Addp, Mamiee

6178

Diskuze k článku