-- reklama --

Zneužívaný efedrin

Zneužívaný efedrin

Není to tak dlouho, co Česká republika patřila mezi tři největší výrobce efedrinu na světě. Používal se k léčbě chřipky i proti nízkému tlaku, ženám pomáhal při hubnutí, řidičům kamionů udržet pozornost a ve sportu se stal oblíbeným dopingovým prostředkem. A také se z něj ve velkém vyráběl pervitin.

Povzbuzující účinky keřů chvojníků obsahujících efedrin jsou lidem známy už dlouhou dobu. Na čínské rytině z 3. tisíciletí př. n. l. je zachycena postava císaře žvýkajícího chvojník. Císař žvýkal rostlinu údajně proto, aby byl neustále bdělý a ostražitý, a tak mohl dobře vládnout svému impériu.
Ještě starší je nález semen chvojníku v irácké jeskyni Šanidár z období 60 000 let před naším letopočtem. Také na známých reliéfech ze starověkého království Gandhára je zobrazený chvojník, tentokrát v blízkosti Buddhy.

„ŽLUTÉ KONOPÍ“ SI AMERIČANÉ OBLÍBILI

V tradiční čínské medicíně se používá chvojník čínský (Ephedra sinica). Je známý pod jménem Ma Huang – v doslovném překladu „žluté konopí“. Ma Huang je v Číně považovaný za lék s více než pětitisíciletou tradicí. Do čínské medicíny jej zavedl pravděpodobně čínský císař Šen-nung, který uvádí, že Ephedra vyléčí nachlazení, bolest hlavy a horečku, vyvolává pocení, zastavuje kašel, léčí rýmu a omezuje nadýmání.
Do USA se Ma Huang dostal ve dvacátých letech minulého století, kdy ho začali propagovat čínští lékaři, kteří ve spojených státech studovali medicínu. Dosáhl tam velké  obliby zejména u kulturistů, astmatiků, lidí s ucpaným nosem a řidičů náklaďáků. Ročně se v USA údajně spotřebují tři miliardy dávek čínské medicíny Ma Huang, které na americkém kontinentu častěji říkají mormonský čaj (čaj z Ephedra viridis).

PROTI ASTMATU I NA HUBNUTÍ

Efedrin působí na srdce, hladké svalstvo cév a průdušek a ovlivňuje centrální nervovou soustavu. Vyvolává zvýšení srdeční akce, stahuje cévy a zvyšuje krevní tlak, způsobuje rozšíření průdušek a působí dráždivě na mozkovou kůru. Z těchto účinků vyplývá i léčebné použití efedrinu, které ostatně znali již staří Číňané. Efedrin se v podobě tablet používal k léčbě chřipky, protože snižuje otok sliznic a zlepšuje dýchání. Z téhož důvodu našel uplatnění v léčbě astmatu. Jeho účinky na mozek se zase využívaly při léčbě narkolepsie (neurologické poruše, při níž člověk upadá během dne náhle do spánku nebo trpí extrémní ospalostí bez ohledu na spánek předchozí noci). Také se předepisoval proti nízkému tlaku a jako přípravek na hubnutí, protože urychluje spalování tuků v těle. To všechno ovšem jen do té doby, než se zjistilo, že efedrin sám o sobě může při dlouhodobém a nadměrném používání způsobit psychickou
i fyzickou závislost.

Sick woman laying in bed under wool blanket holding thermometer and tissue. Ill girl caught cold flu. Pills and tablets on table.

EFEDRIN ČECHY NECHVALNĚ PROSLAVIL

Česká republika patřila mezi tři největší výrobce efedrinu na světě. Vyráběl se ve Výzkumném ústavu antibiotik a biotransformací v Roztokách u Prahy. Následovníkem „penicilinky“ byl podnik se zahraniční účastí ICN Česká republika, a.s. Výroba efedrinu byla v ČR ukončena 31. 7. 2004. Důvodem bylo časté zneužívání efedrinu jako stimulační drogy a jeho použití k nelegální výrobě metamfetaminu, obecně známého pod názvem pervitin. Jedná se o látku od efedrinu odvozenou (derivát efedrinu), která má značně silnější stimulační účinky.
Snad proto, že byly v České republice léky s efedrinem relativně dostupné, vyvinul člen pražského drogového podsvětí přezdívaný „Freud“ v polovině sedmdesátých let 20. století poměrně jednoduchý způsob výroby pervitinu z efedrinu. S postupem se netajil. Tak se stalo, že se okolo „vařičů“, kteří vyráběli „perník“, tvořily party feťáků. Do roku 1984 zaregistrovala policie celkem 1 451 osob. Pašováním drogy, a dokonce „vařičů“ se později „proslavilo“ Česko v zahraničí a droga začala být označována jako „čeko“. Mylně se dokonce soudilo, že je pervitin českým vynálezem.

PERNÍK, ČÉGO A DALŠÍ PŘEZDÍVKY

Pervitin nasbíral velké množství slangových přezdívek: čégo, párno, perník, piko či peří, crystal, meth, rocket, glass, ice, crank, crystal speed, crystal, tschecho nebo kokain chudých. Efedrinu se zkráceně přezdívá efko nebo efo.

PERVITIN ZA DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY

Ve skutečnosti se první syntéza pervitinu uskutečnila v Japonsku, a to již v roce 1888. Japonci používali pervitin za druhé světové války jako dopink pro sebevražedné piloty, „kamikadze“. Do Evropy se pak droga dostala v první polovině třicátých let 20. století. Pervitin brali i němečtí piloti, kteří v pozdější fázi války, protože jich bylo méně, museli nalétat větší množství hodin než jejich protivníci. Již roku 1941 byl prý pervitin podáván před seskokem parašutistům nacistické německé armády.

Čokoláda s obsahem metamfetaminu byla známá v německé armádě za druhé světové války ve dvou verzích – jako Fliegerschokolade pro piloty a jako Panzerschokolade pro posádky tanků. Podle historiků užíval na doporučení osobního lékaře Theodora Morella metamfetamin od roku 1942, pravděpodobně na terapii Parkinsonovy choroby, také Adolf Hitler.

DROGOVÁ TURISTIKA

V České republice se nelegálně vyráběný pervitin i v současné době těší veliké oblibě zahraničních uživatelů, kteří Českou republiku navštěvují, aby si ho tu nakoupili. Pokračuje trend přeshraniční „drogové turistiky“, kdy zejména občané Německa a Rakouska přijedou do České republiky za účelem nákupu pervitinu, zpravidla v gramovém množství. Následně jej vyvezou zpět buď pro potřeby přímého užití nebo k další distribuci.

ZAKÁZANÝ DOPING

Kromě toho, že efedrin byl a je zneužíván drogovou scénou pro výrobu pervitinu, je také oblíbeným dopingovým prostředkem ve sportu. Zneužívá se pro povzbuzení ostražitosti, čilosti, pro redukci pocitu únavy a zvýšení soutěživosti a agresivity. Také našel oblibu v kulturistice a fitness díky své schopnosti spalovat tuk a napomáhat zvýšení síly. Mezinárodní olympijský výbor právě kvůli těmto účinkům zařadil efedrin na listinu zakázaných látek.

DO LÉKÁRNY S OBČANKOU

V současné době se v léčebné praxi efedrin používá jen zřídka. V lécích je nahrazen méně nebezpečným a hůře zneužitelným pseudoefedrinem. Pseudoefedrin je součástí některých volně prodejných léků na nachlazení, kde slouží k uvolnění ucpaného nosu (např. Modafen, Paralen Plus, Nurofen Stopgrip). Aby se zabránilo zneužití těchto látek k výrobě drogy metamfetaminu (pervitinu), je jejich prodej v lékárnách kontrolován a vydávají se pouze po předložení občanského průkazu.

ODKUD JE EFEDRIN?

Efedrin je přírodní látka, která se vyskytuje v rostlinách čeledi chvojníkovitých (Ephedraceae) rodu Ephedra. Zahrnuje asi čtyřicet druhů chvojníků, které jsou rozšířeny v suchých oblastech na celé zeměkouli. Jsou to neopadavé bohatě rozvětvené keře s dlouhými zelenými metlovitými větvemi. Efedrin byl z chvojníku v čisté formě izolován v roce 1855. Původně se získával tímto způsobem z přírodních zdrojů, ale vzhledem k požadavkům na množství efedrinu potřebné pro farmaceutický průmysl se začaly zkoumat i jiné cesty výroby. V současné době se vyrábí biosyntézou, přesněji přeměnou sloučeniny benzaldehydu pomocí kvasnic Saccharomyces coreanus.

23248

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku