Exotické čaje, o kterých jste ještě neslyšeli: Je libo gymnému lesní či pískavici řecké seno?

Exotické čaje, o kterých jste ještě neslyšeli: Je libo gymnému lesní či pískavici řecké seno?
Netradiční čajové nápoje si můžete vychutnat v osvěžující ledové verzi, nebo s přicházejícím podzimem pomalu usrkávat horké doušky Zdroj: Shutterstock

Léto se pomalu schyluje ke konci a přináší s sebou příjemné ochlazení. Delší podvečery přinášejí tu pravou atmosféru pro uvaření si šálku lahodného čaje, který může být také léčivý. Diabetici by rozhodně měli vyzkoušet širokou škálu více či méně exotických čajů a najít si ty, které jim zachutnají nejvíce.

Nejen české, ale i mnohé cizokrajné byliny nabízí diabetikům přesně ty látky, které potřebují. V tomto článku se můžete inspirovat čaji, které pro vás doposud možná byly velkou neznámou.

Odvar můžete připravit i z mnoha druhů koření

Čaj je v původním slova smyslu nápoj připravený z infuze nebo odvaru sušených listů, pupenů, květů, stonků nebo jiných částí rostlin, zejména rostliny čajovník čínský (Camellia sinensis), která je původní pro Východní Asii. Běžná mluva však používá slovo „čaj“ pro celou škálu odvarů či výluhů z mnoha jiných druhů rostlin a koření. Vyzkoušeli jste už čaj z těchto surovin?

 1. Gymnéma lesní: Tato bylina se v tradiční ájurvédské medicíně používá k léčbě diabetu. Podporuje totiž regeneraci buněk produkujících inzulín a může snížit absorpci cukru ve střevech.
 2. Pískavice řecké seno: Semena pískavice mohou podpořit snížení hladiny cukru v krvi a zlepšit citlivost na inzulín.
 3. Ceylonská skořice: Na rozdíl od běžné skořice může ceylonská skořice snížit hladinu krevního cukru a má protizánětlivé vlastnosti.
 4. Bílý čaj: Obsahuje polyfenoly, které mohou pomoci zlepšit funkci inzulínu a snížit riziko vzniku diabetu 2. typu.
 5. Zelený čaj: Bohatý na katechiny, které mohou zlepšit citlivost na inzulín a snížit hladinu krevního cukru.

Instantní probiotické kultury 21. století: Podpoří mnohem více než jen trávení

Ne nadarmo se říká, že střevo je naším druhým mozkem – procesy v něm přímo ovlivňují kvalitu našeho života. Pojďme společně nahlédnout detailněji ...

Účinné látky v diabetických čajích

Čaje určené pro diabetiky obsahují řadu prospěšných látek. Jmenujme ty nejdůležitější z nich:

 • Polyfenoly: Látky, které se vyskytují v mnoha čajích, zejména v zeleném a bílém čaji. Mají antioxidační vlastnosti, mohou zlepšit citlivost na inzulín a snižovat riziko vzniku diabetu 2. typu.
 • Alkaloidy: Například gurmarin, který se nachází v gymnémě lesní, může potlačit chuť na sladké.
 • Flavonoidy: Přítomny v pískavici, mohou podpořit zlepšení metabolismu glukózy.
 • Eugenol: Látka přítomná ve skořici, má protizánětlivé a antioxidační účinky a může také pomoci regulovat hladinu cukru v krvi.

Díky svým terapeutickým vlastnostem je čaj důležitou součástí diabetického pitného režimu. Vyvarujte se ale zbytečného doslazování a zkuste ocenit vlastní chuť i vůni čaje.

Bylinné čaje by diabetici rozhodně měli zařadit do pitného režimu

Bylinné čaje se těší rostoucí popularitě pro své léčivé účinky – a mnohé z nich mohou být obzvláště prospěšné pro diabetiky. Zde je několik voňavých tipů, které můžete vyzkoušet:

Bříza bělokorá:

 • Účinné látky: Flavonoidy, saponiny, třísloviny.
 • Účinky: Podporuje funkci ledvin a může pomoci eliminovat přebytečnou glukózu z těla močí. Také může mírně snížit hladinu krevního cukru.

Kopřiva dvoudomá:

 • Účinné látky: Polysacharidy, flavonoidy, kyselina křemičitá.
 • Účinky: Má protizánětlivé vlastnosti, podporuje funkci pankreatu a může zlepšit citlivost těla na inzulín.

Rdesno ptačí:

 • Účinné látky: Flavonoidy, třísloviny, alkaloidy.
 • Účinky: Je známo, že pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a má protizánětlivé účinky.

Dřišťál obecný:

 • Účinné látky: Alkaloid berberin.
 • Účinky: Berberin může pomoci zlepšit citlivost na inzulín a snížit hladinu krevního cukru.

Při výběru bylinných čajů je důležité vzít v úvahu celkový zdravotní stav a kombinovat je s léčbou předepsanou lékařem. Je také důležité pamatovat na to, že některé bylinky mohou interagovat s léky, které již užíváte, nebo mohou mít vedlejší účinky. Proto je v případě dlouhodobého užívání bylin konzultace s lékařem vždy na místě.

Zdroje: ncbi, brainmarket, dialekarna

729

Diskuze k článku