-- reklama --

Začíná očkovací sezóna proti chřipce

Začíná očkovací sezóna proti chřipce

V ČR právě začala očkovací sezona proti chřipce. Očkovací látka vakcíny je každý rok odlišná, protože vychází z předpovědi odborníků, jaké podtypy chřipkového viru budou v populaci kolovat. Největší riziko onemocnění chřipkou je během chladných měsíců mezi prosincem a březnem. Nejvhodnější doba k očkování je od září do listopadu.

Očkovat lze i později, např. na začátku chřipkové epidemie, je však třeba vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní. Sezonní chřipka představuje závažný zdravotní problém, který může vést k těžkému onemocnění i úmrtí, a to hlavně u rizikových skupin populace. “V ČR se roční počet obětí odhaduje na dva tisíce. Část z nich umírá přímo na chřipku, zbytek na její komplikace, např. zápal plic nebo nenapravitelné zhoršení již předtím existující nemoci, např. cukrovky. K nejohroženějším skupinám populace patří právě i diabetici. Odborné autority včetně Světové zdravotnické organizace se snaží dosáhnout proočkovanost seniorů a dalších rizikových skupin na úrovni min. 75 %, to se však dlouhodobě nedaří ani u těch, kteří mají nárok na vakcinaci zdarma,” uvádí doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., přední český specialista v oboru epidemiologie, prevence a kontroly infekčních nemocí.

Každý rok dostane 5 až 10 % dospělých a 20 až 30 % dětí chřipku. V chřipkové sezoně 2018/2019 vyhledalo v České republice praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou celkem 996 tisíc osob. Z toho 625 muselo být hospitalizováno v režimu intenzivní péče a 195 zemřelo.

Co je sezonní chřipka?

Sezonní chřipka je akutní respirační infekce způsobená virem chřipky, který se vyskytuje ve všech částech světa a může postihnout všechny věkové skupiny. Chřipka se šíří hlavně kapénkovou infekcí, kdy osoby kašlou a kýchají, a nepřímo respiračními sekrety na rukou, kapesnících atd. Každoroční chřipková sezona většinou nezačíná dříve než v polovině listopadu a běžně probíhá do konce května následujícího roku.
Chřipka je nakažlivé onemocnění s potenciálně závažnými důsledky, hlavně u vysoce rizikových skupin. Často jí však lze předejít. Kromě osobních ochranných opatření za účelem snížení rizika přenosu chřipky (zvýšená hygiena – častější mytí rukou a dezinfekce povrchů, vyhýbání se kontaktu s nemocnými a přelidněným prostorům) je vakcinace nejlepším způsobem, jak chřipce předejít. Imunitní odpověď a ochrana se rozvíjí 10 až 14 dní po vakcinaci. Vakcinace proti chřipce probíhá obvykle v říjnu až listopadu, než chřipka začne kolovat v populaci. Nikdy ale není pozdě nechat se očkovat, i když chřipková epidemie již propukla. Vakcinace zvyšuje pravděpodobnost ochrany před infekcí a snižuje závažné komplikace onemocnění.

O vakcíně Mylan

Od sezony 2018/2019 se očkuje také kvadrivaletní vakcínou Influvac® Tetra. Ta chrání před čtyřmi kmeny chřipkových virů. Je vhodná pro dospělé a děti od 3 let věku. Výdej přípravku je vázán na lékařský předpis. Vakcína je plně hrazena pro pacienty nad 65 let a v dalších případech stanovených příslušnými právními předpisy. Společnost Mylan v úterý 10. září informovala, že nová vakcína pro letošní rok je již v distribuci a bude postupně k dispozici v lékárnách a v ordinacích praktických lékařů.

542

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku