Nové podmínky pro získání FreeStyle Libre

Od prosince 2019 pojišťovna hradí všem diabetikům 1. typu 26 senzorů FreeStyle Libre na kalendářní rok. Vzhledem k tomu, že jeden senzor má garantovanou funkčnost 14 dní, je to dostatečné množství pro celoroční monitoraci.

Nové podmínky pro získání FreeStyle Libre

Data ze senzorů je možné odečítat s pomocí čtečky Free-Style Libre. Tu pojišťovna proplatí diabetikům 1. typu jednou za čtyři roky. V případě, že o čtečku nebo některé proplacené senzory nedopatřením přijdete nebo chcete-li mít zásobu navíc, můžete si je (již bez poukazu a za své peníze) dokoupit na e-shopu lekarna.cz.

Jaké jsou podmínky pro předepisování FreeStyle Libre?

I nadále platí, že systém FreeStyle Libre může předepisovat pouze diabetolog, a to diabetikům 1. typu na intenzifikovaném inzulinovém režimu. Zatímco děti do 18 let (včetně) mohou získat tento systém automaticky bez dalších podmínek, dospělí diabetici musí splnit ještě další kritéria.
Pokud přijde k diabetologovi dospělý pacient, který ještě FreeStyle Libre nemá a rád by jej používal, lékař mu předepíše čtečku a senzory na 3měsíční „zkušební“ období. Za 3 měsíce lékař vyhodnotí, zda pacient může v léčbě pokračovat. K tomu je třeba splnit dvě podmínky.
Tou první je měřit (scanovat) si glykemii s pomocí FreeStyle Libre alespoň 10x denně (v průměru za dané období). Tento údaj zjistí lékař stažením dat ze čtečky pacienta. Druhá podmínka říká, že musí dojít k nějakému zlepšení kompenzace diabetu. Těch může být celá řada, např. snížení hladiny glykovaného hemoglobinu, méně nočních hypoglykemií, více času stráveného v doporučeném rozmezí glykemie nebo snížení glykemické variability.
Pokud jsou tyto podmínky splněné, může lékař FreeStyle Libre předepisovat dál. Následující tři měsíce již nemusí další zlepšení dokazovat a senzory dostane již automaticky. Pokud podmínky nesplní, lékař mu další senzory předepsat nemůže a pacient to může případně zkusit za nějaký čas znovu (ne dříve než za 3 měsíce).
Pokud přijde k lékaři na kontrolu pacient, který již FreeStyle Libre používal před změnami v zákoně, nastane trochu nejasná situace. Ze zákona totiž nevyplývá, zda by měli tito pacienti znovu procházet „zkušebním obdobím“. Výrobce FreeStyle Libre proto těmto pacientům důrazně doporučuje, aby si rozhodně měřili (skenovali) glykemii 10x a vícekrát denně. Co se týká zlepšení, mělo by pravděpodobně stačit dříve zaznamenané zlepšení v historii léčby s pomocí FreeStyle Libre.

Dostanu k FreeStyle Libre i proužky do glukometru?

Má-li pacient FreeStyle Libre, může současně od pojišťovny čerpat 100 ks proužků za rok (u dětí do 18 let včetně je to 300 ks za rok). V momentě, kdy léčbu s pomocí Free-
Style Libre přeruší, má nárok na proporční část proužků za rok jako ostatní pacienti, kteří tento systém nepoužívají (např. v polovině roku na polovinu z 1 500 proužků uvedených v zákoně).
Asi není třeba dodávat, že lékař nemůže současně předepsat dva druhy senzorů pro monitoraci glykemie (např. FreeStyle Libre a Dexcom), ale v momentě, kdy léčbu jedním typem senzorů přerušíte, můžete přejít na jinou. Ke čtečce FreeStyle Libre také nedostanete klasický glukometr, protože čtečka má glukometr i ketometr zabudovaný.

DIABETICI 2. TYPU: VOLNÝ PRODEJ BEZ POUKAZU

Od ledna 2020 si konečně mohou systém FreeStyle Libre pořídit i čeští diabetici 2. typu, a to zcela nezávisle na lékaři. Pojišťovna sice v tomto případě senzory ani čtečku nehradí, ale i tak je to dobrá zpráva, protože doposud byl nákup možný pouze na poukaz. Prodej zprostředkovává e-shop lekarna.cz. Cena čtečky je 1 432 Kč, za senzor na 14 dní zaplatíte 1 576 Kč.

Stačí zásoby pro všechny zájemce?

Na jaře roku 2019 bylo po určitou dobu obtížné získat čtečku FreeStyle Libre i na poukaz od lékaře. Důvodem byla nedostatečná kapacita výroby. Tu se podle slov výrobce podařilo celosvětově navýšit, takže by již k výpadkům docházet nemělo.


Co je FreeStyle Libre?

Jedná se o hybridní systém na pomezí glukometru a kontinuální monitorace glykemie, který se označuje jako okamžitá monitorace glykemie (Flash Glucose Monitoring, FGM). Skládá se ze senzoru, který se upevňuje na horní část zadní strany paže, a ze čtečky. Součastí senzoru je drobné měřící vlákno zavedené pod kůži. Pro zjištění glykemie pak stačí přiblížit čtečku k senzoru.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Novák
Novák
23.5.2020 9:38

Dobrý den , na fotografii je skenováno pomocí telefonu . Proč se musí skenovat čtečkou a proč min. 10 x ? Kdo tyto podmínky nastavil a proč se v ČR nepoužívá aplikace od výrobce ?

petra
petra
1.10.2020 20:16
Reply to  Novák

Velice dobrá otázka? Také by mě zajímalo proč? Když pořídím Miaomi budou se mi data ukládat do telefonu bez přikládání čtečky…tím pádem zase jedno odlehčení pro diabetiky

Josef
Josef
27.11.2020 21:06

No tak trochu googlovat a problém vyresite
https://blog.gandalf.cz/t1d-cs/senzor-freestyle-librež

KarelF
KarelF
5.1.2021 7:33

Tak jsem zakoupil a celé je to jedno velké zklamání. V popisu na lékárna.cz se jeví, že kupujete čtečku + senzor. Velmi nepříjemná paní na infolince Vám sdělí, že nevidíte tu čárku v větě. Ano vidíte a ona čárka pak dává větě již jiný smysl. Takže hezky napsáno, aby jste nabyli dojmu, že si to vyzkoušíte. Naštěstí jsem pojal nápad koupit si jeden senzor do zásoby. Po rozbalení další zklamání čtečku již někdo měl přede mnou ohmataný displej. Dále už jen samý problém po aplikaci čipu do paže se senzor nejprve vůbec nechtěl rozběhnout takže vždy po uplynutí 1 hodiny… Číst vice »

Věra Cahová
Věra Cahová
5.9.2021 23:03
Reply to  KarelF

Ano, máte pravdu, s opakujícím se desetiminutovým odložením měření glykémie máme stejnou zkušenost! Je to velmi nepříjemné zvlášť, když Vám není dobře. Jsme tři kamarádky diabetičky a děje se nám to všem.

Věra Cahová
Věra Cahová
5.9.2021 23:25
Reply to  Věra Cahová

Určitě zvažte případnou investici.

Last edited 1 měsíc před by Věra Cahová
Iveta
Iveta
3.9.2021 16:48

Ani po roce a 9 měsících není čtečka na trhu. Stále jenom sliby!!!!Tedy pro DIA2. Máte někdo zkušenosti s jinou firmou?

Věra Cahová
Věra Cahová
5.9.2021 23:05
Reply to  Iveta

Smutné je, že tato firma je jediná, kdo toto zboží distribuuje. Tuto info mám od svého ošetřujícího lékaře.

Věra Cahová
Věra Cahová
5.9.2021 22:59

Dobrý den, ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost se senzorem. Mám doliabetes 1.typu. Používám jej několik měsíců, prakticky od doby,kdy začaly býti hrazeny mou pojišťovnou. První dávky – plně funkční, u balení byl dezinfekční ubrousek. Dnes- senzory odpadají z kůže, 14 dní vydrží jen výjimečně.Je to zkušenost i mých přítelkyň diabetiček. Navíc firma přestala dodávat v balení desinfekční ubrousky. Volala jsem tedy proč tomu tak je na bezplatnou linku uvedenou na obalu balení – distributor Abbott Laboratories,s.r.o. Tam mi velmi nepříjemný -dle hlasu mladý muž- evidentně neznalý svých distribuovaných preparátů sdělil, že si tuto informaci mám vygooglit na… Číst vice »

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x