Útočník Chicago Bears hraje s diabetem

Splnil si dětský sen a vypracoval se na nejdůležitější útočnou pozici týmu amerického fotbalu Chicago Bears. Jay Christopher Cutler má od 25 let diabetes 1. typu, a přesto se dál živí jako profesionální sportovec.

Útočník Chicago Bears hraje s diabetem

Jay Christopher Cutler se narodil roku 1983 v Indianě. Vyrostl jako fanoušek týmu amerického fotbalu Chicago Bears. O několik let později si splnil sen a vypracoval se na nejdůležitější útočnou pozici právě tohoto týmu.  Ve 25 letech mu však lékaři zjistili diabetes 1. typu.

Můžete žít tak, jak chcete!

Se svým zdravotním stavem se nijak netají. Naopak. Všem mladým lidem chce jít svým chováním příkladem a předat jim důležité poselství: „I s diabetem můžete stále žít tak, jak chcete.“

Myslel jsem, že umírám

Když Jay Cutler nemá zápas nebo tréninky, cestuje po nemocnicích, aby se setkal se stejně postiženými dětmi a motivoval je. Dělá vše pro to, aby se zlepšila informovanost o diabetu a urychlila se diagnóza. Ta jeho totiž trvala dlouhých šest měsíců. „Byl jsem nemocný celou sezónu roku 2007. Zhubl jsem 15 kilogramů, cítil jsem se unavený. Myslel jsem, že umírám.“ Po diagnóze pro něj bylo nejtěžší vyrovnat se s aplikací inzulinu, tedy tím, že si má sám píchat jehlu do ruky.

Adrenalin může všechno změnit

Aby mohl dál pokračovat ve své sportovní kariéře, je nutná neustálá kontrola hladiny krevního cukru. „Před utkáním kontroluji hodnoty asi čtyřikrát nebo pětkrát. Když přijde adrenalin, může se všechno velice rychle změnit,“ vysvětluje. „Také se snažím dobře jíst a pravidelně odpočívat, ale to jsou věci, které zná každý hráč NFL (Národní fotbalové ligy) bez ohledu na zdraví.“

Postrádá arašídové máslo

Ve svém sportovním jídelníčku prý nejvíce postrádá limonády, sladký čaj a arašídové máslo. Naproti tomu začal jíst hodně mořských plodů a libového masa. Jay Cutler ví, že pro něj bude těžké žít jako známá sportovní hvězda s cukrovkou „na očích veřejnosti“. Přesto se touto cestou vydal, aby pomohl dalším lidem. Děkovné dopisy od rodičů dětí s diabetem jsou mu dostatečnou odměnou.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na