Těhotenská cukrovka: Co jíst pro utužení zdraví a správný vývoj dítěte?

Těhotenská cukrovka: Co jíst pro utužení zdraví a správný vývoj dítěte?
Gestační diabetes je strašákem nastávajících maminek. Základem prevence je však zdravý jídelníček. Zdroj: Freepik

Gestační diabetes je porucha metabolismu glukózy, která se objevuje v těhotenství, obvykle v jeho druhé polovině. Diagnózu gestačního diabetu provádí gynekolog, který následně odesílá pacientku na diabetologii. Co se v takovém případě bude dít? A jaká doporučení pro stravu přináší americká klinika v Clevelandu?

Už tak mají nastávající maminky spoustu starostí s novou životní rolí, ani těhotenskou cukrovku však není radno podceňovat. Pokud vám byla diagnostikována testem OGTT, je třeba ihned reagovat. Diabetes je v těhotenství velmi dobře zvládnutelný, a to často bez léků. Mnoho žen tento stav zvládne pomocí dietního režimu a přiměřené míry pohybu. Pokud však přeci jen potřebujete inzulin, není to známka selhání. Každé tělo je jiné a má své vlastní potřeby.

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem: Jaké je riziko rozvoje diabetu u dítěte narozeného císařským řezem?

Další dotazy do diabetologické poradny posílejte prosím stále na e-mail: i.reinisch@diastyl.cz nebo prostřednictvím formuláře v rubrice PORADNA. ...

Co je gestační diabetes

Jde o typ diabetu, který se vyskytuje u žen během těhotenství. Těhotenská cukrovka je charakterizována zvýšenou glykémií, a to především po jídle, které cukr obsahovalo. Obvykle se rozvine v druhé polovině gravidity a po porodu zmizí. Gestační diabetes však zvyšuje riziko budoucího rozvoje diabetu II. typu a také opětovné cukrovky v dalším těhotenství. Vyskytuje se u cca 17 % žen a především postihuje ty, které mají v rodině genetickou zátěž. Dalšími rizikovými faktory jsou vyšší věk nastávající maminky, nadváha nebo obezita, nedostatek pohybové aktivity a těhotenské hormony.

Nejpozději do konce šestinedělí by se měla porucha látkové výměny zcela normalizovat. Pokud k tomu nedojde, je to znamení, že se jednalo o jiný typ diabetu. Mezi časté projevy patří zvýšená potřeba močit, žízeň, únava, infekce či horší hojení ran.

Miminko v ohrožení?

Zvláště nekompenzovaná těhotenská cukrovka s sebou přináší rizika pro dítě, mezi která lze zařadit: rychlejší nabývání hmotnosti / rychlý růst plodu, avšak na úkor stagnace vývoje vnitřních orgánů. Nezřídka kdy se u čerstvě narozeného miminka prokáže i poporodní hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi) či diabetická fetopatie (poškození plodu vlivem hyperglykémií nebo ketoacidózy diabetické maminky). V jistých případech může dojít dokonce i k úmrtí plodu v děloze. Riziko úmrtí narůstá koncem těhotenství, proto se u žen s horší kompenzací cukrovky důrazně nedoporučuje přenášet. Porod se v takovém případě vyvolá nejpozději v den termínu, případně dokonce dříve. U žen, které mají výbornou kompenzaci cukrovky, by se naopak do termínu porodu zasahovat nemělo.

Některé děti jsou ohroženy i pozdními komplikacemi, jako je například vyšší riziko mozkové dysfunkce, poruchy pozornosti, hyperaktivita, dětská obezita, nebo v dospělosti cukrovka II. typu.

Zdravá strava je základ

Dietní plán při těhotenské cukrovce je vaše tajná zbraň. Pomůže předejít komplikacím jak v těhotenství, tak při porodu. I ve chvíli, pokud užíváte léky, je vhodné dietu dále dodržovat. Pomocí měření glykémie zjistíte, kvůli jakým potravinám vám hodnoty vystřelí strmě vzhůru. Zdravotní sestra Megan Asterino-McGeean z clevelandské kliniky pacientkám radí, aby dbaly na vyváženou stravu. Jídla by měla obsahovat libové zdroje bílkovin, dostatek neškrobové zeleniny a správné porce komplexních sacharidů.

Uvedla také seznam potravin, které jsou při gestačním diabetu vhodné. Měly by vám zajistit pocit sytosti a jsou základními stavebními kameny pro růst dítěte:

  • chudé bílkoviny (kuře, vejce, ryba, nízkotučné mléčné výrobky, krutí maso)
  • zelenina bez škrobu (brokolice, okurky, fazole, cibule, papriky, zelený salát)
  • zdravé tuky (avokádo, ořechy, olivový olej, semínka, ořechová másla – mandlové, arašídové, kešu apod.)
  • komplexní sacharidy (fazole, bobule, hnědá rýže, řecký jogurt, sladké brambory, celozrnný chléb)

    Při těhotenské cukrovce byste se měla vyhnout slazeným nápojům a jednoduchým sacharidům, mezi které patří například doslazované snídaňové cereálie, průmyslově zpracované potraviny nebo cukrovinky.

    „Obzvláště důležité je jíst bílkoviny při snídani pro stabilnější hladinu hladu po celý den. Proteiny mohou dokonce pomoci zmírnit ranní nevolnosti,” říká Asterino-McGeean.

    Osvěžující bylinné čaje, které můžete popíjet po celý rok

    Bylinné čaje, odvary a výluhy byly dříve využívány k léčbě mnoha neduhů. Naši předci věděli, kdy kterou bylinu sbírat, jak ji uchovávat a ...

    Jak jíst lépe?

    Podívejte se na pět jednoduchých tipů, které vás provedou na cestě ke zdravějšímu stravování:

    1. Plánujte si jídelníček dopředu. Pomůže vám to nejen vymyslet smysluplný jídelní plán, ale dá vám to možnost napsat si seznam potravin, díky kterým si vždy uvaříte chutné a plnohodnotné jídlo, méně často tak budete sahat po nezdravých variantách.
    2. Připravte si do lednice několik chutných svačin. Až vás přepadne hlad nebo budete v časovém presu, budete mít vždy co zakousnout.
    3. Mějte v mrazáku kvalitní mraženou zeleninu. Pokud se vám zkazí ta v ledničce, máte další zdravou variantu pokrmu.
    4. Noste s sebou láhev s vodou. Dostatečná hydratace je velmi důležitá.
    5. Zaměřte se na tři hlavní jídla denně. Ta pak proložte zdravými svačinami dle potřeby.

    Při gestačním diabetu vám také diabetolog pravděpodobně doporučí, abyste si vedla písemné záznamy o hladině cukru v krvi a svůj cukr sledovala glukometrem. Nepodceňujte tuto rutinu, ať předejdete budoucím možným komplikacím. Dejte si také záležet, abyste dodržovala sjednané schůzky u lékařů. Váš stav při gestačním diabetu je rizikový, pečujte o své tělo i nový život.

    Zdroj: Clevelandclinic, Diavize, Diab

    5312

    Diskuze k článku