Syndrom polycystických vaječníků může mít přímý dopad na rozvoj diabetu II. typu

Syndrom polycystických vaječníků může mít přímý dopad na rozvoj diabetu II. typu
Syndrom PCOS trápí více než 20 % žen Zdroj: Freepik

Nadváha, padající vlasy, mastná pleť a nezvyklé množství chloupků? To jsou příznaky, které nejenom kradou sebevědomí a ubírají pocitu ženskosti, ale zároveň mohou být i velmi varovným příznakem, že vaše tělo není úplně v pořádku. Na vině může být syndrom polycystických vaječníků, který je nejčastější hormonální poruchou u žen a zároveň jednou z příčin ženské neplodnosti. Jak souvisí s diabetem a dá se s tímto syndromem bojovat?

Syndrom polycystických vaječníků (zkráceně PCOS) má pestrou škálu klinických příznaků, které v následujícím článku podrobně probereme. V základu se ale jedná o metabolické a zároveň endokrinní onemocnění, které trápí až 20 % žen v reprodukčním věku.

Co je PCOS?

Tento syndrom je popisován jako chronická nepřítomnost ovulace nebo porucha menstruačního cyklu. Jedná se však o velmi vágní definici jinak velmi komplikovaného onemocnění. První obtíže mohou ženy pociťovat již v pubertě, ale klasické příznaky se objevují nejvíce mezi 20. až 30. rokem života. Hlavním znakem PCOS jsou drobné cysty na ovariích, které se tvoří z nedozrálých vajíček.

Fakt: Na tento problém se nejčastěji přijde v momentě, kdy se žena snaží otěhotnět a nejde jí to. PCOS je totiž častou příčinou neplodnosti.

Proč zrovna já?

Příčiny, tedy proč se syndrom objevil zrovna u vás, nejsou zcela objasněny. Je to kombinace dědičných faktorů, vlivu životního prostředí, ale odborníci varují, že někdy stačí i nepatrný vaginální zánět. Další příčinou jsou špatné spánkové vzorce, nadváha a přemíra stresu.

Jasné je jedno, PCOS je především poruchou hormonální nerovnováhy. Obvykle dochází k nesouladu mezi luteinizačními a folikulostimulačními hormony. Dále se jedná o nadměrnou produkci mužských (androgenních) hormonů, ale také o nadměrné vylučování inzulínu.

Příznaky PCOS

Je důležité říct, že nemusíte splňovat všechny příznaky, aby se vás PCOS týkal. Některé ženy mohou mít pouze jeden symptom a další mohou mít všechny. Nejčastějšími příznaky jsou:

  • Porucha menstruačního cyklu – ta může mít několik podob – od bolestivé menstruace, přes méně častou až po úplné vynechání.
  • Nadměrné ochlupení – také se můžete setkat s pojmem hirsutismus, který je způsoben zvýšeným množstvím mužských pohlavních hormonů v těle. Projevuje se nadměrným růstem pubického ochlupení, ale chloupky můžete pozorovat i kolem pupíku, prsou, na horním rtu a na bradě.
  • Problémy s hmotností – i velmi štíhlé ženy mohou mít PCOS, ale drtivá většina z nich má nadváhu a je pro ně velkým problémem zhubnout, a to i za předpokladu, že jedí zdravě a hýbou se. Tento syndrom lze také bezpečně rozeznat podle zvýšeného viscerálního tuku, který se nachází v oblasti pasu okolo orgánů.
  • Androgenizace – zvýšená koncentrace mužského hormonu testosteronu má vliv i na vaši pleť a vlasy. Bohužel se toto zvýšení může projevit mastnou pletí, pupínky a vypadáváním vlasů.
  • Ovulace – kvůli chybějící nebo nepravidelné menstruaci se předpokládá i absence ovulace (tedy proces, kdy se uvolní vajíčko z vaječníku, které je potřeba k otěhotnění), s níž souvisí i snížená plodnost až neplodnost. Chybějící ovulace však souvisí i se zvětšenými vaječníky, které jsou pokryté folikuly a cystami, což je další příčinou PCOS.

Další příznaky PCOS:

    • porucha spánku nebo spánkové apnoe,
    • inzulínová rezistence,
    • srdeční onemocnění,
    • vysoký krevní tlak a cholesterol,
    • deprese a úzkosti,
    • tmavší kůže v záhybech těla.

Zajímavost? Dodnes nevíme, jestli PCOS způsobuje nadváhu, nebo naopak nadváha způsobuje PCOS. Jasné je, že jsou oba tyto problémy spolu propojeny.

Jak je PCOS diagnostikován?

V první řadě je to fyzické vyšetření u gynekologického lékaře, který ultrazvukem zjistí, v jaké formě jsou vaše vaječníky. Dalším krokem je vyšetření hladiny hormonů v krvi, kde se kontroluje především luteinizační a folikulostimulační hormon, estradiol, testosteron, androstendion, prolaktin a jiné.

Kvůli tomu, že PCOS ovlivňuje další rizikové faktory, jako je vysoký krevní tlak, diabetes nebo srdeční onemocnění, je vhodné otestovat i hodnoty krevních lipidů a provést orální glukózový toleranční test.

Fakt: Otěhotnění u některých pacientek s PCOS je možné pouze pomocí umělého oplodnění (IVF).

Věk mikroplastů: Studie prokazují, že mohou zapříčinit vznik diabetu

Na toto téma v nedávné době vzniklo několik studií. Nejrozsáhlejší z nich je ta publikovaná v časopise Endocrine Society´s Journal, kde se ...

Léčba PCOS

Bohužel se tento syndrom nedá zcela vyléčit, ale současná medicína dokáže pracovat alespoň se symptomy. Při léčbě se využívají jak léky, tak chirurgické zákroky, ale primárně se lékaři snaží zmírnit příznaky a předejít přidruženým onemocněním (např. diabetu). Kvůli tomu jsou někdy nasazována antidiabetika (především metformin), která sníží glykémii a zároveň můžou mít pozitivní vliv na menstruační cyklus, hmotnost a problémy s mastnou a aknózní pletí.

V případě, že ženu nejvíce trápí nadměrné ochlupení, vypadávání vlasů a nepravidelná menstruace, nasadí jí gynekolog hormonální antikoncepci, která tyto příznaky zmírní. V případě, že chce žena otěhotnět, přichází na řadu lehký chirurgický zákrok s využitím laseru.

Na zlepšení stavu se však můžou pacientky aktivně podílet i samy:

  • úspěšná léčba jde v ruku v ruce se změnou životního stylu, která zahrnuje dostatek pohybu a vyváženou stravu (důležité je omezit jednoduché rafinované cukry),
  • vhodná je středomořská strava s dostatkem ryb a nízkosacharidové stravování,
  • dále jde o snížení hmotnosti, čímž se zlepší i inzulínová rezistence a vybalancuje se hormonální nesoulad,
  • pomoci může i jógová terapie, které aktivují žlázy s vnitřní sekrecí,
  • doplňovat pravidelně vitamín D.

PCOS a diabetes

Nadbytek testosteronu v ženském těle stimuluje také slinivku k větší produkci inzulínu – tento stav vede k inzulínové rezistenci (tělo tedy inzulín umí vyrobit, ale nedokáže ho správně využít, a veškeré kalorie tak putují do zásob tělesného tuku). Alarmující je fakt, že u více než poloviny žen s PCOS ve věku do 40 let se rozvine diabetes 2. typu. U těhotných žen s PCOS je naopak větší pravděpodobnost gestačního diabetu.

Studie však ukazují, že vztah mezi PCOS a diabetem je obousměrný. Vysoké hladiny inzulínu v krvi jsou vedlejším výsledkem PCOS, ale naopak nedostatek pohybu a nadváha, která je přímo úměrná vzniku diabetu 2. typu, může vést k syndromu polycystických vaječníků. Vysoká hladina inzulínu navíc zvyšuje testosteron, způsobuje přibírání na váze a nemožnost těla správně spalovat tuk – což v začarovaném kruhu zase stimuluje slinivku k větší produkci inzulínu.

Fakt: PCOS a jeho příznaky se však objevují i u žen s diabetem 1. typu, a to především u těch, které mají kolísavou tendenci glykémie.

Zdroje: eurofertil.cz, endocrineweb.com, diabetes.co.uk

2240

Diskuze k článku