Ranní glykemie… Proč je opakovaně vysoká?

Víte, že zvýšená hladina cukru ráno po probuzení může mít různé příčiny? V minulém díle o selfmonitoringu jste měli možnost seznámit se s „postprandiální“ glykemií po jídle. Tentokrát si ukážeme situace, kdy se diabetik může budit se zvýšenou hodnotou cukru v krvi po ránu.

Ranní glykemie… Proč je opakovaně vysoká?

Pokud jste v diabetologické ambulanci dostali za úkol měřit si doma glykemie „nalačno“, pak tím váš lékař nebo zdravotní sestra mají na mysli hodnoty cukru hned ráno po probuzení, dříve než se nasnídáte. Podívejme se na tři příklady, proč může být tato ranní glykemie zvýšená.

Situace první: Glykemie je zvýšená celou noc

Martina večeří obvykle mezi 18. až 20. hodinou. Někdy si pak dá u televize ještě „druhou večeři“, jindy ji vynechá. Nemá moc pohybu, má nadváhu… Celkem typická pacientka středního věku s cukrovkou 2. typu. V tuto chvíli pro nás není důležité, jestli je Martina léčena tabletami nebo inzulinem.

Podstatné je, že se Martina obvykle ráno budí s hyperglykemií. Po probuzení se cítí celkem normálně, jednou má ale glykemii 8,7, jindy 10,2. Podívejte se pozorně na oranžovou křivku v prvním obrázku. Když jsme Martině měřili glykemii kontinuálně v průběhu celé noci, ukázalo se, že je zvýšená již od večerních hodin a pak se drží v pásmu hyperglykemie celou noc až do rána.

Jaké je řešení? Pochopitelně probrat s Martinou její životní styl, co je zvyklá večeřet atd. V léčbě je nutné se zaměřit na zlepšení již večerních hodnot glykemie. Pak je šance, že jak celonoční, tak následné ranní glykemie nalačno nebudou příliš vysoké.

Situace druhá: ranní hyperglykemie je reakcí na noční hypoglykemii

Marka trápí, že se v poslední době často ráno probouzí s vysokou glykemií. Dnes ráno měl 9, včera ale 12,3 a před pár dny dokonce 14,7 mmol/l. V noci sice tvrdě spí, ale ráno se stejně necítí odpočatý, bývá unavený, někdy i zpocený, docela často ho po ránu bolí i hlava. Večer si dá běžnou večeři, inzulin k ní a pak si před spaním aplikuje inzulin jako vždy. Před nedávnem začal večer ještě chodit běhat.
Při pohledu na fialovou celonoční křivku Markovy glykemie se nám situace vyjasňuje. Od doby, kdy začal chodit běhat, ale nesnížil si při zvýšeném pohybu dávky večerních inzulinů, prodělává v noci okolo 1.–4. hodiny ranní opakovaně hypoglykemie. Nebyly tak těžké, v noci ho nevzbudily, takže je prospal a nevěděl o nich. Nicméně Markovo tělo reaguje v noci přirozeným způsobem na hypoglykemii vyplavováním stresových tzv. kontraregulačních hormonů. Ty pak zvyšují hladinu cukru v krvi uvolněním zásobních sacharidů z jater a svalů a Marek se ráno budí s hyperglykemií.
Řešením této situace je edukovat Marka o tom, jak si má sám upravovat (snižovat) dávky inzulinu před i po večerním běhání a probrat i vhodné typy jídel v této situaci. Důležité je i to, aby si Marek zkontroloval na glukometru i noční glykemii.

Situace třetí: Fenomén úsvitu

Lukáš má cukrovku od 12 let. Teď už studuje vysokou školu. Moc nestíhá, má toho hodně, tak trochu zanedbává i měření glykemií. V poslední době se měří pravidelně alespoň ráno nalačno a téměř pokaždé má hodnoty cukru zvýšené, někdy i docela dost. Dokonce se přinutil i k tomu, že si včera nařídil budík na 1 hodinu ráno a změřil se, glykemii měl ale normální. Po ránu se necítí špatně, hlava ho nebolí. Už si i trochu zvýšil dávku dlouhodobého inzulinu před spaním, ale na ranní glykemii se to zatím neprojevilo.

V lidském těle může u některých jedinců probíhat tzv. „fenomén úsvitu“. Hodnota glykemie, která je v průběhu večera i první části noci uspokojivá, může začít kolem 4. hodiny ranní stoupat a zvyšuje se kontinuálně až do rána. Děje se tak jednoduše řečeno na podkladě biorytmů našeho organismu, kdy se nad ránem vyplavuje do krve určité množství kontraregulačních hormonů zvyšujících glykemii. U některých diabetiků, mezi které patří i Lukáš, může být tento fenomén vystupňován a vede k hyperglykemiím nalačno. Řešení této situace není úplně triviální. Někdy je potřeba, aby si diabetik opravdu nad ránem nařídil budík a dopíchl si tou dobou malou dávku krátkodobého inzulinu navíc. Možným a dostupným řešením je i zavedení léčby inzulinovou pumpou, kdy je šance lépe noční glykemii regulovat.

A závěrem?

Na uvedených třech příkladech je zřejmé, že jsou situace, kdy se neobejdeme bez znalosti noční glykemie, abychom dokázali správně vyřešit, proč je právě ta ranní vysoká.

as. MUDr. Jarmila Jirkovská

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný