První česko-izraelská párová výměna ledvin od žijících dárců

První česko-izraelská párová výměna ledvin od žijících dárců

V polovině prosince proběhla první česko-izraelská párová výměna ledvin. Tým z pražského Institut klinické a experimentální medicíny a izraelští lékaři z nemocnic Beilinson a Hadasa si mezi sebou vyměnili během jednoho přeletu letadla mezi státy dvě ledviny, a odstartovali tak řetězec šesti transplantací, během nichž dostali novou šanci tři izraelští a tři čeští pacienti.

Pro ČR se jedná o první mezinárodní párovou výměnu ledviny se zemí mimo Evropu, pro Izrael o první mezinárodní výměnu orgánu žijícího dárce vůbec.

Když vám nikdo blízký ledvinu darovat nemůže…

Tři pacienti z Česka a tři pacienti z Izraele svého dárce měli. Kvůli biologické neshodě jim ale jejich blízký ledvinu darovat nemohl. Proto byli zařazeni do programu mezistátní výměny ledvin od žijících dárců. Párové výměny ledvin představují řešení v případě nekompatibility krevní skupiny nebo přítomnosti protilátek proti orgánu potenciálního žijícího dárce. „Princip spočívá v tom, že v tomto případě dárce z páru A daroval ledvinu příjemci z páru B. Dárce z páru B pak zase dalšímu příjemci
z další dvojice C. To vše probíhá, dokud se řetěz neuzavře (viz obr. níže). Důležité je na tom zejména to, že se pacienti dočkají transplantace kompatibilní ledviny brzy a mají naději na lepší život,“ doplňuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM.

Ledviny prošly na letišti celní kontrolou

Operace dárců a příjemců proběhly v polovině prosince, kdy byla nejdříve odebrána ledvina izraelskému dárci. Ta bezprostředně po odebrání putovala letadlem 2600 km do Česka. Mezitím proběhl odběr orgánu od žijícího dárce v IKEM. „K předání boxů s ledvinami, včetně celní kontroly, došlo na ruzyňském letišti. Bylo to velmi rychlé, během 15ti minut jsme odjížděli do IKEM a kolegyně Tamar Ashkenazi nasedla do letadla a letěla zpět do Státu Izrael,“ popisuje transport doc. Froněk. „Výměna ledvin od žijících dárců se zemí mimo Evropskou unii byla pro IKEM novou a logisticky složitou akcí. Proto bychom chtěli poděkovat všem, kteří se na ní podíleli, ať už jsou to
zdravotní týmy IKEM, nebo lidé z venku – Celní správa, úředníci ministerstva, zastupitelské úřady, řidiči sanitek nebo piloti letadla,“ doplňuje Ing. Michal Stiborek, MBA, ředitel IKEM.

Když vzdálenost není překážkou, počet možných dárců se zvýší

Tato výměna ledvin představuje důležitý milník nejen pro české a izraelské pacienty, ale i pro česko-izraelskou spolupráci. „Lidi, kteří ledvinu darují, a ty, kteří ji potřebují, dělí mnohdy více než dva a půl tisíce kilometrů. Tato unikátní spolupráce by nebyla možná bez memoranda o mezinárodním přeshraničním výměnném programu mezi IKEMem a izraelským Národním transplantačním centrem, které jsme uzavřeli letos v srpnu. Díky tomu a precizním přípravám, nasazení, obětavosti i lékařským dovednostem na obou stranách nebyla tato vzdálenost překážkou v záchraně lidských životů. I proto můžu teď hrdě poděkovat lékařům na obou stranách. Tato
událost navazuje na dávné tradice spolupráce Česka s Izraelem, nyní v duchu nejmodernějších technologií,“ říká ministr zahraničních věcí Mgr. Tomáš Petříček, M.A., Ph.D. „Vzájemná spolupráce mezi Českem a Izraelem oběma stranám rozšiřuje počet potencionálních dárců a přináší naději pro pacienty na rychlejší uzdravení, což je fantastické! Transplantace ledviny od žijícího dárce znamená pro pacienta nejlepší výsledky. Děkuji IKEM za jeho průkopnictví a neustálou snahu hledat další cesty, jak transplantace, které jsou pro pacienty životně důležité, rozšiřovat. Velmi si vážím vstřícnosti izraelské strany a děkuji za tuto unikátní spolupráci,“ doplňuje ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA.
„Když jsme v srpnu podepisovali memorandum, doufali jsme, že spolupráce mezi předními transplantačními centry v ČR a Státu Izrael začne brzy. Je to vůbec poprvé v historii Izraele, kdy implementujeme takovouto dohodu s cizí zemí. Jsem nesmírně rád, že je touto zemí právě Česká republika a že díky našim skvělým vztahům můžeme zachraňovat lidské životy,“ uzavírá velvyslanec Státu Izrael JE Daniel Meron.

375

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku