-- reklama --

Proč hubnutí s přerušovaným půstem nefunguje u každého?

Proč hubnutí s přerušovaným půstem nefunguje u každého?

Vědci zjistili, že pravidelné držení přerušovaného půstu jako způsobu hubnutí, neúčinkuje u každého. Ve své studii se proto snažili objasnit, proč u někoho přerušovaný půst funguje lépe a u jiného hůře.

Přerušovaný půst je způsob stravování, kdy člověk pravidelně zařazuje delší intervaly mezi jídly. Může mít různou podobu. Například může jít o pravidelné vynechávání snídaně nebo večeře, čím se prodlouží noční lačnění.  V rámci studie vědci sledovali skupinu mužů po dobu tří dnů s cílem odhalit, proč pro některé osoby není přerušovaný půst příliš účinnou metodou hubnutí. První den mohli sníst účastníci výzkumu pouze 700 kalorií, druhý den měli ještě přísnější nízkokalorickou stravu a v průběhu třetího dne pak mohli účastníci konzumovat cokoliv.

Výzkum ukázal, že během prvního dne snědli účastníci o 6 procent jídla více než obvykle a během posledního dne si dopřáli dokonce o 14 procent jídla více než u nich bylo běžné. K tomuto chování pravděpodobně došlo kvůli tomu, že muži již dopředu věděli, že následující den budou mít přístup k jídlu velmi omezený – jakoby pociťovali potřebu najíst se dopředu a jejich hlad v tom paradoxně nehrál žádnou roli.

Doktor David Clayton, který se na studii podílel, proto uvedl: „ Je zapotřebí, aby lidé, kteří drží přerušovaný půst, měli jistou míru sebekontroly a uvědomění, že půst drží právě kvůli redukci hmotnosti a před jeho zahájením si tedy nedopřávali více jídla.“ Obdobně také po ukončení půstu není rozhodně nutné „dojíst“ to, co jsme půstem zameškali.

Zdroj: diabetes.co.uk

 

5366

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku