Nick Boynton: v NHL s diabetem

Nick Boynton: v NHL s diabetem

Nick Boynton je živým důkazem toho, že diabetik není vyřazen ze sportu na vrcholové úrovni. Tenhle chlapík se i přes tuto nemoc dostal do NHL, která je právem požadována za nejlepší hokejovou soutěž světa, a dokonce se může pyšnit ziskem slavného Stanley Cupu.

Hokej hraje od pěti let

Nicholas Carl Boynton se narodil 14. ledna 1979 ve městě Nobleton v kanadském Ontariu. Asi jako každý rodák ze země javorového listu si zamiloval hokej a stejně jako spousta kanadských kluků ho začal ve svých pěti letech i hrát. Nejprve za King Knights (Královské rytíře) ve svém rodném městě, aby brzy vyrostl v nadějného obránce, který svými dovednostmi a výkony přerostl oblastní tým a putoval „za lepším“ do juniorských soutěží.

Sen o slavné lize se mu splnil v roce 1997, kdy ho draftoval tým Washington Capitals. I když si ho tým z hlavního amerického města vybral hned jako devátého v pořadí, v jeho dresu se nikdy do NHL nepodíval. Do NHL Boynton vstoupil až o dva roky později jako hráč Boston Bruins. Ale ani tehdy neměl start své profesionální kariéry jednoduchý. Krátce před zahájením předsezónního tréninkového kempu mu lékaři diagnostikovali diabetes.

„Žádná cukrovka mi kariéru nezničí!“

„Najednou jsem se cítil hrozně špatně. Začal jsem dost rychle hubnout, měl jsem pořád žízeň a musel hodně pít. Na záchod jsem běhal snad každých 15 minut,“ vzpomíná Nick na dobu v roce 1999, kdy u něj nemoc propukla. „Řekl jsem si, že žádná cukrovka mi ale kariéru nezničí.“

Nick se naučil s diabetem žít nejen jako běžný člověk, ale také jako profesionální sportovec. Až na pár výjimek měl štěstí i na trenéry a lidi z realizačního týmu, kteří na jeho nemoc brali zřetel, ale zároveň ho v mužstvu nijak nediskriminovali. I díky tomu mohl Nick Boynton strávit v NHL dlouhých jedenáct sezon, během nichž odehrál 605 utkání. To vše v dresu šesti týmů: Boston Bruins, Phoenix Coyotes, Florida Panthers, Anaheim Ducks, Chicago Blackhawks a Philadelphia Flyers. V roce 2010 mohl v dresu chicagských Černých jestřábů dokonce pozvednout pohár pro vítěze Stanley Cupu.

Zkušený trenér a otec tří dcer

Do manželství Nick Boynton poprvé vstoupil až po skončení vrcholové kariéry. I když má dvě dcery z předchozího vztahu, Emmerson a Bryar, „do chomoutu“ ho dostala v srpnu 2012 až mediálně známá Jen Patterson. S ní má Nick dcerku Harland Grace.

V současné době Nick Boynton působí jako trenér mládeže. Založil vlastní hokejový kemp, v němž se věnuje malým adeptům nejrychlejší kolektivní hry. „Jsem rád, že můžu poradit a předat své zkušenosti dál,“ říká Nick. „A to nejen zdravým hráčům, ale také rodičům, jejichž děti mají diabetes, ale přesto chtějí hrát hokej.“

187

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku