Mohou enteroviry vyvolat diabetes 1. typu?

Mohou enteroviry vyvolat diabetes 1. typu?

Viry, které se nacházejí ve střevech, mohou u dětí zavinit rozvoj diabetu 1. typu. S tímto tvrzením přicházejí vědci z USA a Austrálie, kteří zkoumali vliv enterovirů na organismus dětí.

Enteroviry představují známou skupinu virů, která vyvolává různé běžné infekce, ovšem pokud se tyto viry dostanou do centrálního nervového systému, mají na svědomí závažnější onemocnění (např. dětskou obrnu). Vědci proto testovali 93 dětí bez diabetu, u kterých se ovšem cukrovka vyskytovala dědičně v rodině. Vzorky stolice potvrdily souvislost mezi enteroviry a rozvojem diabetu 1. typu. Vedoucí studie profesor Thomas Briese uvedl: „Tyto nové poznatky posilují naše předpoklady, že se enteroviry mohou volně šířit ze střeva až směrem k pankreatu (slinivce břišní) dítěte a vyvolat tak autoimunitní reakci u buněk regulujících hladinu cukru v krvi.“

Toto zjištění je velmi významné, jelikož může přispět k rozvoji nových strategií prevence vzniku diabetu 1. typu. Vědci se nyní budou soustředit na to, jak virům v jejich činnosti zabránit a účinně tak ochránit organismus dětí.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

 

460

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku