Němečtí vědci identifikovali šest podtypů prediabetu

Podle výsledků studie publikované v časopise Nature Medicine existuje šest podtypů prediabetu. Tato nová klasifikace by díky cílené prevenci mohla v budoucnu pomoci předejít projevům a komplikacím spojeným s diabetem.

Němečtí vědci identifikovali šest podtypů prediabetu

Tento objev učinili vědci z Institutu pro výzkum diabetu a metabolická onemocnění (IDM) z Helmholtz Zentrum München při Univerzitě v Tübingenu, Univerzitní nemocnice v Tübingenu a Německého centra pro výzkum diabetu (DZD).

Předtím, než člověk onemocní diabetem 2. typu, prochází většinou delší počáteční fází nemoci zvanou prediabetes, ve které je hladina glykemie již zvýšená, ale dotyčný ještě nemá cukrovku diagnostikovanou.

„Do této chvíle nebylo možné předpovědět, zda se u jednotlivých pacientů s prediabetem rozvine diabetes a budou u nich hrozit vážné komplikace jako selhání ledvin nebo zda budou mít jen lehkou formu prediabetu s mírně vyšší hladinou cukru v krvi, ale bez závažného rizika,“ uvedl Professor Hans-Ulrich Häring, který studii před 25 lety zahájil. Výzkumníci z Tübingenu nyní slaví velký úspěch. Pomocí shlukové analýzy dat pacientů s prediabetem se jim podařilo určit šest různých podtypů prediabetu s různým stupněm rizika.

U poloviny těchto podtypů (1, 2 a 4) existuje nízké riziko rozvoje diabetu. Účastníci studie ve skupinách 1 a 2 byli zdraví a riziko, že se u nich vyskytnou komplikace bylo velmi nízké. Podtyp č. 4 zahrnuje osoby s nadváhou, jejichž metabolismus je pořád ještě relativně zdravý.

Zbývající tři podtypy (3, 5 a 6) jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku diabetu a/nebo sekundárních onemocnění. Lidé, kteří patří do podtypu č. 3 produkují velice málo inzulinu a hrozí u nich vysoké riziko rozvoje diabetu. Prediabetici s podtypem č. 5 mají velmi tučná játra a riziko rozvoje diabetu je u nich velmi vysoké, protože jejich tělo je rezistentní vůči působení inzulinu, který snižuje hladinu cukru v krvi. U podtypu č. 6 dochází k poškození ledvin ještě předtím než je diabetes vůbec diagnostikován.

Toto nové rozdělení je důležité pro cílenou prevenci tohoto metabolického onemocnění, čímž by se zmírnil nárůst počtu nemocných.

Zdroj: infodiabetico.com

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x