Infekční průjmová onemocnění mohou diabetika ohrozit. Jak si počínat?
Zejména v letních měsících, kdy se stoly na zahradách jen prohýbají pod grilovaným masem a jinými dobrotami, by měli diabetici myslet na zdraví svého trávicího ústrojí. Ohrozit je totiž mohou infekční průjmová onemocnění, která způsobují buď viry, nebo bakterie. Pojďme si říct, jak adekvátně reagovat a preventivně působit!
Pokud zaznamenáte během vyprazdňování dvě a více řídkých stolic za den, lze již podle WHO (Světové zdravotnické organizace) hovořit o průjmu. Ten může představovat nebezpečí dehydratace a u diabetika kolísání krevního cukru. Poradíme, jak se při infekčním průjmovém onemocnění chovat.
Nejčastějšími původci infekčních průjmových onemocnění (zejména v našich končinách) jsou bakterie zvané Salmonella species, Campylobacter jejuni, E. Coli, a také rotaviry nebo adenoviry.
Možné příčiny vzniku infekčního průjmu a jeho prevence
Průjmy nezřídka kdy vznikají po požití pokrmu, který neprošel dostatečným tepelným zpracováním – jedná se například o maso, vejce nebo mléčné výrobky. V některých případech dochází ke střevní infekci také po vypití kontaminované vody, nebo tzv. fekálně-orální cestou. Účinnou prevencí infekčních průjmových onemocnění je tedy dostatečná tepelná úprava potravin před konzumací, dodržování osobní hygieny při přípravě pokrmů – tj. pečlivé mytí rukou před kontaktem s jídlem, jakož také hygienická čistota v místě, kde se jídlo připravuje.
Všechny střevní infekce, které jsou označeny v seznamu Mezinárodní klasifikace nemocí jako A00–A08, podléhají hlášení a jsou léčeny na infekčních ambulancích nebo odděleních nemocnic (zákon č. 258/2000 Sb., vyhláška č.440/2000 Sb.).
Jaké jsou příznaky infekčních průjmových onemocnění?
Četné vyprazdňování řídké stolice mohou při akutní infekci trávicího traktu doprovázet také následující příznaky:
- křeče v břiše (především u salmonelózy)
- horečka nebo zvýšená teplota
- zvracení (především na začátku salmonelózy a při nákaze rotaviry, noroviry či Stafylokokem aureem)
Co se děje s tělem, které nemá dost vody
Jak se projevuje nedostatek vody v těle Zjednodušeně lze dehydrataci rozdělit do tří fází – mírná, střední a těžká. Při mírné a často i střední ...
Jak infekční průjmové onemocnění léčit?
Léčíte-li se s diabetem, postupujete při léčbě průjmu ze své podstaty identicky jako jinak zdravý člověk. Jsou zde však dva rozdíly. Důležité je dbát především na častější přeměřování glykémie a také na pravidelné dodávání sladkých tekutin do organismu – černý čaj slazený cukrem může zabránit hypoglykémii. Vhodné je též probrat s ošetřujícím lékařem/diabetologem úpravy dávek inzulínu nebo perorálních antibiotik. A co dalšího léčba zahrnuje?
- Po dobu průjmového onemocnění nejezte nic tučného, sladkého a vyvarujte se potravin s obsahem vlákniny. Vsaďte ideálně na banány, vařenou rýži, vařenou mrkev s bramborem, bramborovou kaši, suchary nebo třeba piškoty.
- Nasaďte si volně prodejné léky na léčbu průjmu, které se nazývají antidiarhoika. Pomoci však může i střevní adsorbencium – černé uhlí. V lékárně vám ostatně poradí.
- Při průjmu je též důležitá rehydratace organismu (minimum jsou 2 až 3 litry tekutin/dospělý na den) a dodání minerálních látek, proto byste si měli dopřát dostatek nesycené vody nebo černého čaje. Vhodné mohou být i některé iontové nápoje. Slazené limonády jsou pak značně nevhodné, jak obecně při střevní infekci, tak i při diabetu.
Dlouhotrvající průjem může ohrožovat nejen člověka s cukrovkou, ale i malé děti, seniory nebo třeba ty, kteří prodělali mrtvici.
Roztroušená skleróza a diabetes: Jaké mají vzájemné souvislosti?
Pokud se léčíte s cukrovkou, můžete být dle některých provedených studií rizikovějšími pro vznik roztroušené sklerózy. Jeden takový výzkum (z ...
Co dělat, když volně prodejné léky nezabírají?
Zbystřete, pokud řídké stolice trvají déle než tři dny (u dětí to jsou jen dva dny) a objeví se v nich příměs hlenu nebo krve. Nebezpečná je i náhle vzniklá horečka nad 39 °C a křeče v břiše, které neustávají. V takovýchto případech neváhejte a ihned navštivte lékaře, který provede specifická vyšetření a zjistí přesnou příčinu infekce. Také zpravidla zahájí infuzní terapii, která zajistí rehydrataci těla.
„U infekčních průjmů je zcela nevhodné podávat tzv. antimotilika, která jsou u dětí kontraindikována a u dospělých mohou vyvolat závažné poškození střevní sliznice při infekci invazivními patogeny,“ říká MUDr. Jana Táborská z Infekční kliniky FN Plzeň
Zdroj: Cukrovka, IKEM, Internimedicina
9673