Dočkali jsme se: FreeStyle Libre vstupuje na český trh.

Pro všechny, kdo netrpělivě čekají na uvedení FreeStyle Libre na český trh, máme dobrou zprávu. Společnost Abbott oznámila, že tento systém pro kontinuální monitorování glykemie bude konečně dostupný v Česku.

Dočkali jsme se: FreeStyle Libre vstupuje na český trh.

Od 1. května je FreeStyle Libre zařazený v číselníku zdravotních pojišťoven, skutečně dostupný by však měl být až od října letošního roku. Odpadne tak složité nakupování senzorů u “sousedů”, nejčastěji v Polsku či Německu.

Co je FreeStyle Libre?

Jedná se o hybridní systém na pomezí glukometru a kontinuální monitorace glykemie, který se označuje jako FGM = Flash Glucose Monitoring. Skládá se ze senzoru, který se zavádí pod kůži, zpravidla na paži kousek pod ramenem, a z přijímače, kterým může být i běžný mobilní telefon uživatele. Senzor sice měří hodnotu glykemií kontinuálně, ale data se přenášejí do mobilního telefonu (nebo glukometru FreeStyle Libre) jen ve chvíli, kdy jej přiblížíte k senzoru. Změření glykemie je tedy dílem okamžiku a je navíc bezbolestné a velmi diskrétní. Senzor vydrží 14 dní a jeho životnost není možné prodloužit.

Toto řešení má jednu velkou výhodu spočívající ve výdrži baterie senzoru a nevýhodu v nemožnosti případného upozornění na hypoglykemii či extrémní výkyvy glykemie. Je však zřejmé, že výhody zde převažují. Není divu, že výrobce řeší problém se nedostatečnou kapacitou výroby. Ten by však měl být na podzim již vyřešen.

Úhrada zdravotními pojišťovnami

Senzory pro FGM jsou pojišťovnou hrazeny maximálně na 256 dní v jednom kalendářním roce s výjimkami specifikovanými níže:

  • u pacientů mladších 18 let včetně činí úhrada z prostředků v.z.p. 100 % senzorů až do celkového počtu 144 dnů monitorace; úhrada pro zbývajících 112 dní (u dětí mladších 7 let 221 dní) činí 75 % senzorů,
  • u dospělých pacientů činí úhrada senzorů z prostředků v.z.p. 75 %,
  • u pacientů se závažným syndromem nerozpoznávání hypoglykemie, který je doprovázený hypoglykemickými komaty (2 a více ročně), při dobré spolupráci klienta po vyčerpání všech indikovaných možností stabilizace diabetu, je možná úhrada 75 % do počtu senzorů umožňujícího trvalé monitorování glykémie 365 dní v roce. Pokud kontinuální monitorování nevede k poklesu počtu hypoglykemických komat, není úhrada dále schválena. Po dobu předepisování senzorů pro FGM nelze současně předepisovat přístroje pro kontinuální monitoraci glukózy.
  • Přijímač pro FGM je předepisován pacientům s diabetem 1. typu, kteří jsou léčení intenzifikovanou inzulínovou terapií (inzulínové pero nebo pumpa). Přijímač lze
    předepsat v počtu jednoho kusu za 3 roky a po tuto dobu nelze předepsat současně s glukometrem.

Cena FreStyle Libre

Cena jednoho kusu senzoru bude 1 576 Kč (pojišťovna bude tedy přispívat většinou 1 182 Kč).

Cena přijímače (v případě, že nebudete používat mobilní telefon) bude 1 599 Kč (dospělým přispěje pojišťovna 1 200 Kč, dětem ho zaplatí celý, viz. informace výše).

Diskuze k článku

3
Komentujte

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AndreaZuzanaBradova Iveta Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Bradova Iveta
Host
Bradova Iveta

Da sa to objednat cez internet na Slovensko? Manzel je uz 15rokov diabetyk a asi dva roky pouziva tento pristroj ktory zakupim v Nemecku ale vyhodnejsie by to bolo z Ciech. Dakujem

Zuzana
Host
Zuzana

Objednavali ste ho uz?dakujem

Andrea
Host
Andrea

ted jsem tam volala a máme byt trpělivý,první objednávky začnou koncem října. když jim poslete email na jejich adresu,budou vás postupně informovat.