Den boje proti rakovině připomíná důležitost preventivních vyšetření

Den boje proti rakovině připomíná důležitost preventivních vyšetření

Světový den boje proti rakovině si každý rok připomínáme 4. února. Akce má lidi upozornit na závažnost a rozšířenost nemoci. Zároveň je jejím cílem připomenout, jak důležitá je preventivní kontrola a poradit, jak se lidé mají starat o své zdraví. 

Česká republika je ve statistikách onemocnění rakovinou bohužel na předních místech na světě. Nejvíce Češi trpí na kožní nádory, karcinomy tlustého střeva a konečníku, u žen se neustále zvyšuje počet bojujících s rakovinou prsu a u mužů s prostatou. Za velké viníky onemocnění se označuje alkohol, tabák, obezita a časté slunění.

Nepodceňujte samovyšetření a preventivní prohlídky:

Samovyšetření prsou a mamografie

U žen je jednou z nejrozšířenějších forem karcinomu rakovina prsu. V ČR připadne toto onemocnění na 95 ze 100 tisíc žen. Nejčastějšími příznaky nádorů prsu jsou okem či pohmatem patrné změny prsu a často oteklé lymfatické uzliny v podpaží. „Pravidelné samovyšetření prsu je velmi důležité. Umožní zachytit změny prsu a navštívit s nimi včas lékaře. Každé ženě od věku 45 let pak pojišťovna hradí jednou za dva roky mamografické vyšetření,“ radí primář kliniky ISCARE Jan Lacheta.

Gynekologické vyšetření děložního myomu

Mezi jedno z nejčastějších onemocnění žen patří děložní myom. Výskyt tohoto onemocnění rok od roku roste. Dle statistik je v současné době každý druhá žena ohrožena Výskytem děložního myomu. Přestože se většinou jedná o nezhoubný nádor, neměly by ženy jeho  léčbu podcenit. Na rozdíl od samovyšetření prsů je prakticky nemožné si sama zjistit počínající myom. V době, kdy je již hmatatelný přes dutinu břišní, je již velmi objemný. Je proto důležité, aby ženy všeho věku chodily na preventivní gynekologické prohlídky.

Pokud dojde už k léčení, existuje dnes možnost vypořádat se s myomy laparoskopicky. Pražská klinika GynCentrum patří mezi jedno z mála pracovišť na světě, které kromě běžných metod léčby používá nově vyvinutou a světově unikátní operační technologii asistované  laparoskopické myolysy pod ultrazvukovou kontrolou. „Nová metoda spočívá v přesně cíleném zničení přívodní cévy myomů za pomoci barevného ultrazvuku, kdy sonografista navádí speciální operační nástroj operatéra přímo k přívodné, vyživující cévě myomu a ta je poté uzavřena unipolární jehlou,“ vysvětluje gynekolog a porodník Karel Pohl z kliniky GynCentrum, který zároveň zastává post superkonziliáře pro celou republiku se spádovou oblastí středních Čech a Prahy.

Příznaky rakoviny prostaty

Vedle rakoviny plic je nejčastějším nádorovým onemocněním postihujícím muže rakovina prostaty. Oproti počátku devadesátých let stoupnul počet nemocných až o 70 %. Nejvíce ohroženi jsou muži mezi 70. – 80. rokem života. Časná stádia karcinomu prostaty neprovází žádné příznaky, proto je velmi složité zachytit nemoc v počátcích. U lokálně pokročilých nádorů jsou hlavními příznaky pacientů různé potíže při močení. Pacienti chodí na záchod v kratších intervalech nebo naopak mohou moč zadržovat.

Samovyšetření varlat a social freezing

V posledních letech se také zvyšuje počet mužů, kteří onemocní rakovinou varlat. Tomu lze předcházet jednoduchým samovyšetřením, kdy by muži měli při jakékoli změně v oblasti varlat kontaktovat svého lékaře. Jedním z vedlejších příznaků rakoviny varlat bývá po chemoterapii ztráta plodnosti. Stále častěji si tak mladí muži nechávají zamrazit své sperma, jako prevenci před ztrátou plodnosti. Tzv. Social freezing nabízí například klinické centrum ISCARE.

Vyšetření tlustého střeva

Smutné světové prvenství zaujímají Češi ve výskytu rakoviny konečníku a tlustého střeva. Ročně je u nás identifikováno 8 tisíc nových případů postižených touto nemocí. Je to dáno především špatnými stravovacími návyky, nadbytečným příjmem tuků, kouřením a zvýšenou konzumací alkoholu. Nádory tlustého střeva a konečníku se tvoří na vnitřní straně stěny střeva a nazýváme je polypy, když jsou benigní a rakovina, když jsou zhoubné. Benigní polyp není nebezpečný, pokud je při kolonoskopii včas identifikován a odstraněn. Vzhledem k tomu, že nádory krvácejí, je prvním symptomem krev ve stolici. Další symptomy jsou průjem, zvracení, nebo naopak zácpa.

387

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku