Nejnovější studie potvrzuje: Diabetes může oslabit chrup a podpořit zubní kaz. Řešení ale existuje!

Nejnovější studie potvrzuje: Diabetes může oslabit chrup a podpořit zubní kaz. Řešení ale existuje!
Krásný a zdravý úsměv může mít i diabetik! Nesmí však podcenit dentální hygienu a kompenzaci nemoci. Zdroj: Shutterstock

Vědci z Rutgers University v americkém New Jersey zveřejnili 31. května 2022 nové poznatky z výzkumu, který se zabýval chrupem a jeho rozdíly u lidí s diabetem. Opět se potvrdilo, že diabetici jsou skutečně náchylnější k onemocnění zubů i jejich zvýšené kazivosti. Ovšem i přes tato reálná fakta mají osud své dutiny ústní převážně ve svých rukou!

Ať jste diabetikem jen pár měsíců nebo několik let, jistě víte, že optimální hladina glykémie je žádoucí ve všech ohledech. Když však polevíte a nemoc se dekompenzuje, můžete si například několikanásobně zvýšit riziko rozvoje zánětu dásní a ohrozíte se i vznikem jiných zdravotních komplikací. Bojujte tedy za své zdraví a prodlužte si život, vždyť stojí za to!

Kvalita zubů u diabetických myší výrazně klesla

Vědci z Rutgers University používali ke své studii celkem 35 myší, u kterých vyvolali diabetes I. typu, a jako kontrolní vzorek měli k dispozici dalších 35 zdravých myší. Kvalita chrupu u hlodavců byla zkoumána přibližně 28 týdnů pomocí tzv. Vickersova testu mikrotvrdosti. A jaký byl výsledek? Asi po dvanácti týdnech sledování se zjistilo, že zubní sklovina u diabetických myší výrazně změkla a mezery mezi zuby se zvětšovaly. Po ukončení výzkumu byl zjištěn také rozdíl v mikrotvrdosti dentinu (pozn. redakce: dentin neboli zubovina je hmota, která tvoří většinu zubu).

A jak se vyjádřil ke studii odborný asistent záchovné stomatologie na Rutgers University of Dental Medicine, Mohammad Ali Saghiri? „Dlouho jsme pozorovali u pacientů s diabetem zvýšenou kazivost, ztrátu zubů i nedostatečnou trvanlivost náhradních zubních výplní. Chtěli jsme tedy zjistit, proč tomu tak je. Nakonec jsme přišli na to, že určitý vliv může mít horší vstřebávání minerálů v organismu, které udržují zuby zdravé. Ve výzkumu ale budeme pokračovat dál! Máme za cíl stanovit účinnou léčbu, která pomůže diabetikům udržet si déle krásný, a hlavně zdravý úsměv.“

Diabetes ohrožuje zdraví dásní

Nejen, že vysoká hladina cukru v krvi (a ve slinách) zhoršuje stav dásní, ale samotný zánět dásní také nepříznivě ovlivňuje glykemii pacientů a ...

S úsměvem jde všechno lépe! Udělejte vše pro to, abyste se za něj nestyděli…

I s cukrovkou se můžete bez obav smát na svět. Stačí pro to udělat jen pár věcí:

  1. Čistěte si zodpovědně chrup ráno a večer.
  2. Ideální je, když si ústa vypláchnete i po jídle během dne (případně vyčistíte zuby).
  3. Navštěvujte pravidelně svého zubaře na preventivní prohlídky (1x až 2x ročně).
  4. Využijte služeb dentální hygienistky, která vám poradí, jak správně zuby i mezizubní prostory čistit.
  5. A v neposlední řadě dbejte na své zdraví jako diabetik, tj. měřte si skutečně zodpovědně glykémie a snažte se je držet „na uzdě“.

Nenechte se rozhodit „strašáky“ v podobě kazů, parodontózy či jiných komplikací spojených s dutinou ústní a raději všem potížím včas předcházejte. S úsměvem jde všechno lépe, tak si ho bez ostychu dopřejte!

Zdroj: diente.cz, rutgers.edu, profimed.cz

449