Andrew Lloyd Weber

Andrew Lloyd Weber

Jesus Christ Superstar, Kočky, Evita, Fantom opery nebo Čaroděj ze země Oz – to jsou jen ty nejznámější z celé řady muzikálů, jejichž autorem je Andrew Lloyd Weber, jeden z nejúspěšnějších a nejbohatších skladatelů současnosti. Část svého jmění pravidelně posílá na výzkum a léčbu diabetu, protože i on sám je diabetik.

Už několik let pravidelně patří mezi stovku nejbohatších lidí na britských ostrovech s odhadovaným jměním přes 750 milionů liber (cca 26 miliard korun). V roce 1992 ho královna pasovala na Sira a v roce 1997 mu byl udělen doživotní titul Baron Lloyd Webber ze Sydmontonu v kraji Hampshire.

Svou první suitu napsal v devíti letech

Andrew Lloyd Weber byl k hudební dráze předurčen. Narodil se 22. března 1948 v South Kensingtonu v Londýně jako první ze dvou synů do muzikantské rodiny. Otec William Lloyd Weber byl varhaník a skladatel, matka Jean Hermiona (rozená Johnstone) byla známá jako pianistka a violoncellistka. Mladý Andrew se doma učil hrát na různé hudební nástroje a už v raném věku začal skládat. Svou první suitu napsal v devíti letech.

Oženit se stihl třikrát

Weber sice žije hudbou, ale dokáže si užívat i další radosti života. Tak například oženit se stihl hned třikrát. Poprvé si 24. července 1972 vzal Sarah Hugill a než se 14. listopadu 1983 rozvedli, tak spolu měli dvě děti – dceru Imogen (1978) a syna Nicholase (1979). Druhé manželství se zpěvačkou Sarah Brightman trvalo necelých šest let (březen 1984 – leden 1990) a bylo bezdětné. Další tří potomky pak má Andrew Lloyd Weber ze třetího svazku, který uzavřel 9. února 1991 s Madeleine Gurdon. Postupně se jim narodili synové Alastair Adam (1992), William Richard (1993) a dcera Isabella Aurora (1996).

Sláva a peníze jsou u Webera vykoupeny zdravím

I u slavných osob ovšem platí, že život má dvě strany, svůj rub i líc. Sláva a finanční bezstarostnost je u Webera vykoupena jeho zdravím. Už dlouhé roky se potýká s diabetem 2. typu. Na výzkum a následnou další léčbu této nemoci Andrew Lloyd Weber přispívá nemalými částkami. Koncem roku 2009 pak Weber musel na operaci s karcinomem prostaty v raném stádiu. I přes komplikace, které ho po zákroku postihly, mohl počátkem následujícího roku poslat do světa zprávu, že se zbavil rakoviny. Cenou však bylo odstranění kompletní prostaty, což mu způsobilo doživotní impotenci. V tvůrčí oblasti se naštěstí nijak neprojevila, a tak se můžete těšit na další skladby jako je například You Must Love z filmové verze muzikálu Evita, za kterou získal Oscara.

747

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku