Island: cestování ostrovem vikingů

Island: cestování ostrovem vikingů

Život na ostrově, který má geograficky blíže k Severní Americe než Evropě, nebyl po staletí zrovna snadný. Drsné severské klima i hospodářské těžkosti dávaly nepočetné lidské populaci značně zabrat. Dnes zde však kvalita života patří dle indexu OECD k nejlepším na světě. Se svými 300 tisíci obyvateli je Island jedním z nejřídčeji zalidněným evropským státem.

Již samotný ranní let nad jižním pobřežím Islandu a oblastí vulkánu Katla za krásného počasí s dobrou viditelností byl sám o sobě zážitkem k nezaplacení. Jaká škoda že aerolinky Wizz Air letos ruší svou přímou linku Praha–Reykjavík, na kterou jste mohli letenky v dostatečném předstihu zakoupit i za neuvěřitelných několik stokorun. Každopádně cena letenky je pro výpravu na Island jedna z menších položek. Tušítě správně, Island je extrémně drahý a to i při srovnání s jinými skandinávskými zeměmi. Důslednou přípravou na internetu a rozumným kompromisem komfortu a stylu cestování ale dokážete prozkoumat Island, aniž by zruinoval váš rodinný rozpočet.

DNES NEUMÍREJ

Sousoší s názvem Konec

Po příletu na mezinárodní letiště Keflavík bylo ráno vše pod sněhem. Přesun autem do hlavního města Reykjavíku, kdy ani hlavní cesty nejsou pod n á n o s em sněhu vidět, znamená zažít scénu z bondovky Dnes neumírej v realitě. Jen se děj automobilové honičky ze zamrzlého jezera přesunul na dálnici. Nádherné slunečné počasí a okolní kulisy zasněžených skal jsou však totožné. Nejkomfortněji se krásy země ale vychutnají z vyhřátého interiéru vozu. Ačkoli je jen pár stupňů pod nulou, azurové nebe bez mráčku s intenzivními slunečními paprsky a extrémně silný vítr přináší skutečný mráz od oceánu. Venku se tak záhy cítíte jako během nejtřeskutějšího mrazu arktické zimy v ČR, tedy v době, kdy jsou na TV Nova v plném proudu katastrofické reportáže o zamrzající vodě vlivem nízkých teplot.

SEVER PROTI JIHU

Téměř neomezený životní prostor zde mají hospodářská zvířata.

Turisticky více navštěvovaná je oblast jižního pobřeží. Možná proto vedly mé cesty spíše na sever. A byla to láska na první pohled. Překrásný poloostrov Vestfirðir, tedy oblast Západních fjordů, mně místy připomněla nedostupné oblasti Antarktidy či Špicberků. Přitom sem dojedete po silnici autem a klid dodá pokrytí mobilním signálem prakticky po celou dobu. Optimální pro výpravy začínajících polárníků. Příjemným bonusem je zdejší liduprázdnost – skutečně zde mnoho turistů nepotkáte, lidský kontakt se zpravidla omezuje na místní obyvatele. Těch je ale také na celém poloostrově jako šafránu.

Pláž ve městě Akranes

Pravým opakem je pak jižní oblast s vyhlášeným turistickým Zlatým okruhem. Zde spatříte nádherné obří gejzíry a gigantické vodopády, které nechybí prakticky na žádné pohlednici z Islandu. Bohužel nebudete jedinými obdivovateli těchto přírodních krás. Parkoviště plná aut i autobusů s davy turistů jsou tak daní, kterou musíte při návštěvě akceptovat. Některé turistické atrakce jsou však již za hranou akceptovatelnosti. Například tolik populární Modrá laguna není nic jiného než předražené přírodní koupaliště s vodou ohřívanou sousedící geotermální elektrárnou. Typicky modrá voda je však vyhlášená a činí z Modré laguny jedno z nejnavštěvovanějších míst Islandu. Naše doporučení však zní se tomuto místu vyhnout.

APRÍLOVÉ POČASÍ

Kostel je dominantou městečka Reykhólar.

Pro jarní počasí na Islandu je typická nepředvídatelnost a rychlé změny. Ačkoli sjízdnost silnic je pravidelně monitorována a řidiči mají aktuální informace o stavu vozovek na portále www.road.is, situace může být už za pár desítek minut diametrálně odlišná. Například dálnice na jih z Reykjavíku, po které jsem jel téměř krokem v největší sněhové vánici, nebyla za pár hodin při návratu téměř k poznání – po sněhu nebylo ani památky. Pro cestování po ostrově se tak doporučuje počítat se značnou časovou rezervou. Až na výjimky je vše, co vás na Islandu zajímá, pod širým nebem a jste tak plně závislí na rozmarech přírody. Mnoho organizovaných exkurzí se také kvůli nepřízni počasí může rušit. Ostatně proto probíhá hlavní turistická sezona během léta, kdy je počasí stabilnější. Vidět Island pod sněhem má však své neopakovatelné kouzlo. A jak praví klasik, není špatného počasí, jen špatné oblečení. K návštěvě Islandu se tak nenechte odradit ani v jiném ročním období.

Nekonečné pláně při cestě na sever

Centrum hlavního města Reykjavíku

Mgr. Martin Ladyr

152

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný