-- reklama --

Violka vonná: Bylinka prospěšná při léčbě diabetu

Violka vonná: Bylinka prospěšná při léčbě diabetu
Správně nasušená violka vonná nemění svou barvu... Zdroj: Shutterstock

Další perlou naší přírodní lékárny je drobná, půvabná rostlinka fialových okvětních lístků a žlutého očka ve středu svého květu. Působí jako sama esence křehkosti a něhy. Sladce voní a od nepaměti je symbolem lásky. Tato až étericky jemná květinka je rovněž jedlá a má dokonce léčivé účinky. Violku si zvláště nasbírejte, trápí-li vás diabetická retinopatie, časté virózy v podobě kašle, případně i astma.

Když rozkvetou violky, lidově fialky, je jich doslova plný trávník, jako by člověk naplnil plachtu zrnem a místo od místa pečlivě zasel. A pak na jaře, obzvláště na vlhčích místech, rostou v trsech, pospolitých společenstvích, lákají první hladové včely, voní a září svou typickou něžnou fialovou barvou. Později konkurují rozkvetlému popenci, mladým kopřivám, svízeli a sedmikrásce, ptačinci žabinci, ale i medvědímu česneku, plicníku lékařskému či dymnivce duté. Lesy jsou plné svěží zeleně, kterou tu a tam prokvétá fialový kvítek. Později se to začne žlutit a bělet, ony začátky jsou však do fialova.

Zlatobýl kanadský: Bylinka, která zatočí s urologickými problémy

Ráda chodím krajem a hladím květenství oné zlaté okázalosti. Nejléčivější bývá zlatobýl celík, nicméně ve volné přírodě je ho jako šafránu. Při ...

Příznivé účinky violky vonné

Vždy když kvetou violky, vydávám se ráda do lesa na procházky a snažím se nasbírat dostatečné množství těchto bylinek na to, abych je mohla naložit na léčivou tinkturu či z nich vyrobit sirup, ocet, olej nebo želé. Pravda, želé i sirup jsou sladšího rázu, nicméně je pak později dávám jako dárky, případně jimi léčím zbytek rodiny. Podle symboliky květin k nám odlišné barvy květů fialky hovoří různým jazykem. Bílý květ vyjadřuje tajnou lásku a modrý zase příslib lásky a oddanosti do konce života. Čím větší je síla květiny (čím má fialovější barvu a intenzivněji voní), tím jsou silnější i její blahodárné účinky. Její moc objevily už starověké národy. Používaly ji jako lék na bolest hlavy, dnu, nespavost a závrať. Staří Keltové si zase připravovali lázeň z mléka a violkových kvítků pro větší půvab.

Nenápadná fialová kráska roste v listnatých lesích, křovinách, v okolí cest, v parcích a sadech. Její původ najdeme v jižní a jihozápadní Evropě, severní Africe a také na Kavkaze. Odtud se rozšířila nejen do ostatních částí Evropy, ale i do Severní Ameriky, Číny a na Nový Zéland. V chladnějších končinách se jí příliš nedaří, má ráda teplejší kraje.

Co, kdy a jak sbíráme?

Violka vonná je zjara kvetoucí zdraví prospěšnou bylinkou.

  • Sbíráme kvetoucí nať, květ i oddenek.
  • Květy sbíráme většinou v březnu a dubnu, oddenek pak v průběhu března až října.
  • Uchováváme ji v podobě čaje, tinktury, oleje, octu, sirupu, marmelády, želé či likéru.

Bylinku sušíme rozloženou v tenké vrstvě, teplota nesmí překročit 35 °C. Pokud si květy zachovají svou typickou fialovou barvu, sušili jsme správně, pokud bylina po vysušení vybledne, přišli jsme o cenné léčivé složky a příště je třeba býti opatrnější.

Léčivé vlastnosti violky vonné

Tato drobná bylinka má široké využití při různých zdravotních obtížích. Působí příznivě na:

  • chrapot, bolest hrdla, angínu
  • dráždivý kašel, černý kašel, zánět pohrudnice
  • vykašlávání
  • zahlenění
  • astmatické problémy
  • detoxikaci krve
  • prokrvení periferních vlásečnic, zejména oční sítnice
  • křečové žíly
  • zánět žaludku
  • pálení žáhy
  • močovou inkontinenci
  • zánět prostaty
  • návaly horka v klimakteriu
  • deprese a podrážděnost
  • revmatoidní artritidu díky aktivaci látkové výměny

Pro koho je violka vhodná?

Díky svým příznivým účinkům je violka vonná určená především osobám s diabetem, dnou, dlouhotrvajícím i chronickým kašlem, astmatem a ledvinovou problematikou, zejména retencí moči. Violka mimo jiné obsahuje rutin, který pomáhá zpevňovat narušené cévy, proto ji lze doporučit také osobám trpícím aterosklerózou.

Kontraindikace při užívání

Violka nemá žádné vedlejší účinky, při předávkování však vyvolává zvracení. Při dodržení odpovídajícího dávkování nebyly prokázány žádné negativní vlivy. Bylinka je velmi jemná, lze ji podávat dětem i seniorům

Jak s violkou pracovat?

V prvé řadě z ní můžeme nachystat tinkturu nebo léčivý čaj proti kašli, který lze zkombinovat s černým bezem, lípou srdčitou či okvětními plátky šípkové růže. Máte-li, přidejte i šípkový plod. Ten je však termolabilní. To znamená, že jeho léčivý účinek, ať už v podobě rutinu či vitaminu C, se s teplem vytrácí. Osobně čaj vždy uvařím, nechám jej vychladnout na teplotu těla, abych do něj následně přidala šípkový plod. Nápoj pak maceruji dalších 24 hodin, poté již piji.

Zajímavý je také violkový ocet, o kterém píše již slavný lékař a bylinář Pietro Andrea Gregorio Matthioli: Vezmi libovolné množství trochu usušené vonné fialy, dej do sklenice, nalej na ni dobré víno nebo vinný ocet a vystav na měsíc na slunce, pak sceď z fialy víno nebo ocet a schovej ku potřebě. Kdo chce míti tento ocet ještě lepší, přidává ještě podruhé i potřetí do téhož octa novou fialu. Poskytuje znamenité posilnění srdce a jest dobrý proti třesení a bolestem srdce pocházejícím z horkosti. Při nadměrné nervozitě a bolestech hlavy užíváme 3x denně 1 čajovou lžičku violkového octu rozmíchanou v 250ml vody.

Tinktura z violky vonné

Z bylinky lze přichystat také léčivou tinkturu, kterou vytvoříme následujícím způsobem. Potřebujeme k tomu 2 hrsti květů violky vonné a čtyřicetiprocentní alkohol. Violku vložíme do sklenice, zalijeme ji alkoholem a macerujeme zhruba 6 týdnů. Posléze tinkturu přecedíme, stáčíme do lahviček, uchováváme při pokojové teplotě. Tinktury nikdy nevystavujeme přímému slunečnímu záření. Aplikujeme vždy jednu kapku na kilogram tělesné hmotnosti. To znamená, vážíme-li 60 kilo, podáváme celkem 60 kapek, které rozdělíme do třech dávek, tedy 20/20/20, a ty užíváme ráno, v poledne a večer.

Šípek k podzimu neodmyslitelně patří. Objevte jeho antidiabetické účinky a dejte si s chutí šípkový čaj!

S přibývajícím počtem diabetiků se nejenom pacienti, ale i lékaři a farmaceutické firmy obrací na alternativní způsoby léčby, které by pocházely ...

Ideální bylinka při léčbě diabetu

Osobně mám violku ráda z toho důvodu, že obsahuje poměrně zajímavé množství cenného rutinu, který dále najdeme v již zmíněném plodu šípkové růže, v albedu, což je bílá blanka na citrusech, paprice, routě vonné (další ze zajímavých bylin), pohankovém květu, velmi mírně také v pohankovém zrnu. Proč rutin zmiňuji právě při diabetu? Tento cenný a významný flavonoid zajišťuje elasticitu cévní stěny, chrání ji před lomivostí, napomáhá snížení LDL cholesterolu, a tedy i eliminaci aterosklerotických pásů. Také zajišťuje snazší vstřebatelnost a využitelnost vitaminu C. A to se při diabetu hodí, viďte?

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky Mgr. Zuzany Švédové, DiS.

3104

Diskuze k článku