Kniha Šípkové Růženky naruby: příběh který dává naději

Kniha Šípkové Růženky naruby: příběh který dává naději

Příběh veselé, šikovné a donedávna zdravé Rózy, které do života jako blesk z čistého nebe vletí cukrovka, napsala Diana Kutilová pro děti s diabetem. Věnovala ji všem bojovníkům se životem, kterým dává naději, že z nepřízně osudu mohou odejít silnější.

Knihu Šípkové Růženky naruby, si zatím v knihkupectví nakoupíte. Příběh je již napsaný, ilustrace nakreslené, ale na vytištění knihy se zatím sbírají finanční prostředky. My však věříme, že se záměr podaří, a vy si již v únoru příběh desetileté dívky budete moci přečíst.

Proč právě Šípkové Růženky naruby?

Autorka knihy Diana Kutilová a ilustrátorka Terka Kutilová

„Protože hlavní hrdinky knížky Róza, Zdeňka a Simona se na rozdíl od Šípkové Růženky do prstu píchnout musí. A to několikrát denně. To, že mají prsty na rukou od pravidelného měření glykemie celé rozpíchané, je jen jedna z nepříjemných věcí, která tuto diagnózu doprovází,“ vysvětluje autorka Diana Kutilová. Kniha popisuje prvotní šok desetileté dívky Rózy acelé její rodiny po diagnóze a jejich snahu se s novou situací vyrovnat a naučit se s ní žít. Róza po prvním strastiplném půlroce s nemocí odjíždí na měsíc do lázní, kde potkává děti se stejnou diagnózou a zjišťe, že životní situace některých z nich je mnohem horší, než ta její. Potkává kamarádky, se kterými ji spojí pevné pouto přátelství a pocit sounáležitosti v boji s nemocí, kterou jim osud nadělil.

Dává naději dětem i rodičům

„Knížka je určena všem malým bojovníkům se životem, kteří mají sílu a odvahu poprat se se svým zdravotním znevýhodněním. Dává jim naději, že z jakékoli nepřízně osudu mohou odejít silnější a jako vítězové. Je také povzbuzením pro rodiče, pro které je přijmout skutečnost, že jejich dítě onemocnělo, často těžkou životní zkouškou. V knižním plánu velkých vydavatelství nebylo pro vydání tematicky takto zaměřené knížky místo, a proto se vydání knížky Šípkové Růženky naruby realizuje formou veřejné sbírky na webu HitHit s laskavou podporou lidí z komunity i mimo ni,“ napsala nám autorka a připojila link na stránky, kde se sbírka pořádá: www.hithit.com/cs/project/4329/sipkove-ruzenky-naruby.

Malá ukázka z knížky

Jedu do lázní

Táta řídí, máma sedí vedle něho. Cesta nás vede nahoru do kopce, kolem jsou krásný vysoký domy, vypadá to tady jako někde v cizině. Jedu do lázní. Zatím jsem nikde sama nebyla, ani na táboře. Teď jedu pryč na měsíc. Dva týdny tam se mnou bude máma a pak tam budu sama. Táta s mámou mi ale slíbili, že když tam nebudu chtít zůstat, tak odjedu domů. Je prvního června, Svátek dětí a u nás na hřišti bude odpolední program pro děti. Je mi líto, že tam nebudu. Ze školy tam jdou všichni, odpoledne budou soutěže a večer se budou opíkat buřty. Buřty ráda nemám, ale ráda se dívám do ohně. Poslední tři dny jsem měla cestovní horečku, nemohla jsem se dočkat, až odjedu. Kufr jsem měla vyndaný týden dopředu, abych si nezapomněla něco zabalit. V červnu už bude hezky, tak jsem si balila jako k moři, samý trička, kraťasy a taky nějaký letní šaty. Byla jsem nadšená, že s lázněma v červnu budu mít tři měsíce prázdnin.

439

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný