Proč se po metforminu hubne?

Proč se po metforminu hubne?

Metformin je jedna z njeúčinnějších a nejbezpečnějších látek pro léčbu cukrovky 2. typu. Její užívání navíc často doprovází významná ztráta tělesné hmotnosti. Angličtí vědci se ve svém novém výzkumu zaměřili právě na hubnutí po metforminu a snažili se zjistit, proč k němu dochází.

Doposud nebylo zcela jasné, jakým způsobem metformin ovlivňuje proces hubnutí u pacientů. Nyní britští vědci odhalili, že ztráta hmotnosti je spojena s množstvím proteinu zvaným GDF15, který se nachází v organismu. Díky užívání metforminu dochází ke zvýšení hladiny tohoto proteinu a následkem toho, začíná organismus snižovat svou tělesnou hmotnost. Pokud v těle nedojde k dostatečnému navýšení množství proteinu GDF15, organismus hubnout nezačne.

Vědci však upozorňují, že vedle léčby metforminem jsou i další možnosti snížení tělesné hmotnosti – například dodržování vyváženého jídelníčku nebo nízkosacharidový (low carb) program. Díky včasné redukci tělesné hmotnosti mohou navíc pacienti s diabetem 2. typu dosáhnout stavu remise, tedy normální hodnot cukru v krvi bez užívání léků.

Zdroj: diabetes.co.uk

2434

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný