Nejpozitivnější věková kategorie: Lidé středního věku

Podle nového výzkumu, který zahrnoval více než 75.000 respondentů v rozmezí 16 - 101 let, bylo zjištěno, že lidé mezi 40. a 60. rokem života, tedy v období středního věku, se stali optimističtější ve srovnání s mladší a starší generací.

Nejpozitivnější věková kategorie: Lidé středního věku

Spoluautor studie profesor William Chopik z Michiganské státní univerzity řekl: „Zjistili jsme, že optimismus narůstá během časné dospělosti a následně klesá s nástupem pozdní dospělosti. Dokonce i lidé z horších poměrů, kteří si v životě prošli nelehkými situacemi, přemýšlí o životě a budoucnosti optimisticky.“

Reakce na tíživé životní situace

V průběhu studie byly brány v potaz životní události jako například manželství, rozvod, nové zaměstnání, odchod do důchodu, změny zdravotního stavu nebo ztráta partnera, rodiče či dítěte.

Profesor Chopik uvedl: „Překvapivým faktem bylo zjištění, že ani opravdu tíživé situace jako úmrtí nebo rozvod nezměnily náhled člověka na budoucnost. To dokazuje, že mnoho lidí se zřejmě drží hesla „život je krátký“. Uvědomují si, že by se měli zaměřit na věci, které je činí šťastnými a udržují emocionální rovnováhu.“

Závěr studie svědčí o tom, že s přibývajícím věkem, počínaje adolescencí, se lidé stávají čím dál více optimističtější.

Profesor Chopik řekl: „Je zde velká část života, během které se neustále těšíme na různé věci a budoucnost. S tímto má částečně co do činění pocit spokojenosti v pracovním a osobním životě. Člověk si najde práci, potká svou drahou polovičku, dosáhne své cíle a tak dále. Stáváme se více nezávislí a dá se říct, že máme svůj osud ve vlastních rukou, a proto máme tendenci očekávat spíše to dobré.“

Důchodový věk

Nicméně jakmile lidé překročí pomyslný milník 60 let, jejich postoj se mění, což překvapilo už tak překvapený výzkumný tým.

Profesor Chopik dodal: „Důchodový věk znamená, že lidé mohou přestat pracovat, mají čas cestovat a věnovat se svým koníčkům.  Kupodivu si však lidé nemyslí, že by to mělo změnit jejich vyhlídky k lepšímu.

„Častokrát si myslíme, že jen ty smutné a tragické momenty v životě nás jako člověka změní, avšak to není tento případ. Člověk se zásadně nezmění na základě špatných věcí. Přestože byla některým lidem diagnostikována nějaká nemoc nebo si zrovna procházeli jinou krizí, neztráceli optimismus ohledně budoucnosti a ani toho, co pro ně život chystal na druhé břehu.

Tato studie byla publikována v Journal of Research in Personality.

Zdroj: diabetes.co.uk

Překlad: Lucie Sabelová

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x