-- reklama --

Pavel Kříž

Pavel Kříž

Herec Pavel Kříž je jednou z mála osobností, které o svém diabetu otevřeně hovoří. Následující krátký rozhovor vznikl 3. října 2015 v Karlových Varech, v rámci akce Den pro zdraví nejen pro diabetiky, kde byl hlavním hostem. Všichni byli potěšeni, že i přes svůj nabitý harmonogram si oblíbený herec udělal čas na diskusi s účastníky akce, podepsal se a nechal vyfotografovat.

 

Jste jedna z mála osobností, která otevřeně hovoří o diabetu. Co vás k tomu vedlo?
Nevím, proč bych o tom nemluvil. Patří to k mému životu, nemám se za co stydět.

Kdy vám byla cukrovka diagnostikována?
Je to už hodně let nazpátek, kdy ještě nebyly takové možnosti léčby.
Při jaké příležitosti a kdo vám ji diagnostikoval?
Zcela náhodně. Vlastně mi ji diagnostikoval můj dlouholetý kamarád a přítel Milan Kvapil (pozn. redakce: prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA).

Stalo se vám, že by vás vaše nemoc omezovala v práci?
Ne, nestalo. O mé cukrovce všichni ví, takže i má práce je v rámci možností přizpůsobena mému zdravému životnímu stylu.

Dostal jste se někdy do situace, kdy jste nedostal roli nebo práci a argumentem byl diabetes?
Ne, nikdy.

Zdravý životní styl. Co si pod ním představujete vy?
Určitě zdravá a pestrá strava, dostatečný pohyb a také odpočinek.

A vy jej dodržujete?
Ano, snažím se dodržovat maximálně. Občas i já zásady poruším. Ale jsem taky jen člověk.

Co považujete za zdravou stravu?
Chápu ji jako pestrou stravu, kdy se jí od všeho trošku. Tzn., že se má jíst jak ovoce a zelenina, tak maso a mléčné výrobky – ale tak akorát. Co je akorát, to se musí individuálně určit pro každého člověka s přihlédnutím, co dělá. Rozdíl bude, pokud je to manuálně pracující člověk, anebo někdo, kdo sedí u počítače v kanceláři. U dětí je to také jinak – zas dle období růstu.

Co si myslíte o dietách?
Pokud máte zdravý rozum, tak víte, že dieta je o nějakém omezení – co musíte ze stravy vyloučit. Držet dietu, pokud jsou tam zastoupeny všechny složky pestré stravy, tak proč ne?

Zažil jste už i hypoglykemii?
Naštěstí ne, ale párkrát jsem už zažil pocit, kdy mi nebylo nejlépe.

Považujete prevenci a osvětové akce za důležité?
Ano, považuji. Pokud se o sebe lidi nebudou dostatečně starat, tak nebudou nikdy v pohodě.

Považujete úroveň zdravotní péče o osoby s diabetem v ČR a Kanadě za srovnatelnou?
Ano, považuji, nevidím v tom velké rozdíly.

Myslíte si, že by „nemocní“ měli o své nemoci informovat co nejdříve své nejbližší a okolí?
Rodina je to nejdůležitější, co máme, měla by být informována. Všechny nemoci se na vás nějak projeví – ať už změnou stravovacích návyků nebo režimu dne nebo jiným způsobem. Nerozumím tomu, proč to tajit a vyvolávat nějaké domněnky a spekulace doma a s nejbližšími přáteli. K nějakým onemocněním si každý dojde díky svému životnímu stylu, některá neumíme až tak ovlivnit. Každý by se měl s touto skutečností smířit a dělat maximum, aby měl plnohodnotný život. V některých případech může „nově“ nemocný i potřebovat pomoc odborníka. Myslím, že je lepší to s někým probrat než to v sobě dusit. To nepřináší pozitivní postupy v léčbě a mnohdy i zhoršení stavu nebo jinou komplikaci.

Diabetem trpí i známé osobnosti. Co považujete za důvod, že o svém onemocnění nechtějí veřejně mluvit?
Nevím, nerozumím tomu.

Nyní se natáčí další díl Básníků. Jak natáčení probíhá? Je spolupráce s kolegy stále stejná? Prozradíte nám přezdívku vaší nové lásky?
Natáčení je náročné jako každé natáčení. Spolupráce s kolegy je stejná jako před lety. Moje nová láska…nechte se překvapit… Jen napovím, že má něco společného s mojí hlavní hereckou partnerkou

Pavel Kříž hraje odmala

Brněnský rodák Pavel Kříž měl již jako dítě vřelý vztah k herectví, stal se tedy součástí dětského souboru Divadla na provázku. V období dospívání zjistil, že má další zájem, a to pomáhat lidem. Z politických důvodů nemohl získat lékařské vzdělání. Vystudoval tedy fotografii a herectví. V roce 1981 ho režisér Dušan Klein obsadil do „prvního“ dílu básníků, a to Jak svět přichází o básníky. Díky této roli se dostal do povědomí široké veřejnosti a stal se idolem mnoha dívek. A právě nyní probíhá natáčení dalšího pokračování básníků. Vidět jsme ho mohli také v pohádce O Statečném kováři a méně známém filmu Levé křídlo, a také ve filmu Andělské oči, Vůně vanilky, I ve smrti sami, Červený Bedrník nebo v seriálu Ulice. A slyšet ho můžeme i v dabingu, např. ve filmu Úžasňákovi. Po své emigraci do Kanady se zřekl herectví a začal se věnovat studiu. Vystudoval psychoterapii na univerzitě ve Vancouveru a začal pracovat v domech pro seniory.

3042

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku