Odhalení dTestu: sušené banány a brusinky – cukr v převleku

Odhalení dTestu: sušené banány a brusinky – cukr v převleku
Jak semínka, tak i například sušené mango představují skvělou společnost na cestách mimo pohodlí domova. Zdroj: Shutterstock

Spotřebitelský časopis dTest pravidelně testuje kvalitu nejrůznějších výrobků na českém trhu. Tentokrát se zaměřil na sušené brusinky a banány. Výsledky testů jsou alarmující.

“Snažíte se v jídelníčku omezovat nadbytečný cukr? Ideálním přírodním pamlskem se zdá být sušené ovoce. U některých výrobků se vám však může stát, že si domů přinesete místo sušeného ovoce spíše cukrovinku,” píše dTest v úvodu článku, ve kterém zveřejnil výsledky testů. Ukázalo se, že spolehnout se na název výrobku rozhodně nestačí. Vždy je nutné pečlivě prozkoumat složení výrobku. dTest upozornil, že podle platné vyhlášky musí být sušené ovoce konzervováno pouze sušením a nemělo by obsahovat žádná přidaná přírodní sladidla, kterými se rozumí cukr nebo glukózový sirup. Výrobky, které ovoce přislazují, spadají do kategorie proslazeného ovoce. Správné rozdělení však řada výrobců nedodržuje.

Banány smažené, brusinky bez brusinek

Celkem dTest otestoval 35 vzorků nejběžnějších značek. “Brusinky nám přinesly řadu překvapení. Začněme tím hlavním – nešlo o brusinky, ale většinou o plody klikvy velkoplodé. Výrobky nesly obchodní název v angličtině, která brusinky i klikvy označuje jedním slovem – cranberry. A z celkového počtu 20 zakoupených výrobků se bez přislazování obešly pouhé dva. Ostatní byly slazené buď cukrem nebo ovocnou šťávou. Nejsladšími byly Billa Cranberries whole, jejichž obal uvádí 78g cukru na 100g výrobku,” píše dTest.
U banánů výsledky dopadly lépe alespoň v tom smyslu, že sušené banány byly vyrobené skutečně z banánů. “Nejznámější typ sušených banánů – křupavé tenké plátky, však sušenými banány nejsou. Jedná se o slazené banánové plátky, které jsou navíc smažené. Jde vlastně o chipsy,” zjistil dTest.

Podrobné výsledky testů, včetně obsahu cukru, tuku, ovoce a dalších přidaných složek  v jednotlivých výrobcích najdete v následujícím článku na stránkách dTestu. Chcete-li vědět, co skutečně nakupujete, vyplatí se je občas navštívit.

Zdroj: www.dTest.cz

974

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku