Nová studie by měla pomoci zastavit přejídání

Nová studie by měla pomoci zastavit přejídání

Věda je zase o kousek blíž novému způsobu léčby obezity, a to částečně díky studii, na které spolupracoval i Sergio Iñiguez, Ph.D., docent psychologie na University of Texas v El Pasu (UTEP).

Desetičlenný tým vědců pod vedením Brandona Warrena, Ph.D., který pracuje jako odborný asistent farmakodynamiky na University of Florida, odhalil nové skutečnosti o určité oblasti mozku, která je spojená se vzpomínkami a touhou hledat a konzumovat jídlo. Díky těmto novým informacím by vědci možná mohli najít způsob, jak utlumit touhu se přejídat.

Iñiguez, jenž vede laboratoř behaviorální neurovědy Iñiguez Behavioral Neuroscience Lab na UTEP a který pomohl vytvořit nové experimentální metody pro tento výzkum, uvedl, že se lidé obvykle přejídají, když jsou vystaveni podnětům nebo prostředím, které jim připomínají nezdravé sladké a slané pochoutky, což je jeden z důvodů, proč si i po sytém jídle dáme ještě dezert. Studie prokázala, že neurony v určité části mozku ovládají spojení mezi podnětem (uvidíme dezert) a akcí (dezert si objednáme). Iñiguez a jeho kolegové zjistili, že když testovaným zvířatům „utlumili“ danou oblast mozku, snědla tato zvířata méně pamlsků.

Tyto údaje a metody by jednou mohly pomoci překonat některé problémy spojené s obezitou, jako jsou mrtvice, diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a ischemická choroba srdeční.

„Jedná se o velký objev, protože teď máme experimentální nástroje, které nám umožňují vypnout neurony přímo v průběhu určitého chování subjektů. Náš výzkum ukazuje, že specifická část prefrontální mozkové kůry hraje důležitou roli, když se začínáme učit hledat potravu,“ dodal Iñiguez.

Zdroj: medicalxpress.com

230

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku