Netradiční fitness sporty do bazénu

Netradiční fitness sporty do bazénu

Sportování ve vodě patří zejména v letních měsících mezi oblíbené způsoby, jak protáhnout své tělo a zvýšit fyzickou kondici. S nástupem podzimu se jej však vzdávat nemusíte. Podívejme se, jaké zajímavé sportovní možnosti dnes nabízejí kryté plavecké bazény.

AQUA AEROBIK

Jednou z nejpopulárnějších forem cvičení ve vodě je dnes aqua aerobik, s jehož pomocí posilujeme vytrvalost, učíme se správnému držení těla a koordinaci a zlepšujeme dýchání. To vše za doprovodu rytmické hudby. Na rozdíl od ostatních druhů aerobiku se tělo ve vodě nepotýká s žádnými otřesy. Aqua aerobik je tak vhodný i pro jedince, kteří trpí bolestmi kloubů či problémy s páteří. Při vodním aerobiku se používají různé cvičební pomůcky, různé techniky a různá bývá i hloubka vody, ve které se cvičí.

AQUA GYMNASTIKA

Aqua gym neboli vodní gymnastika je další oblíbenou formou kondičního cvičení v bazénu. Tento druh sportování využívá cvičební prvky běžné pro klasickou „suchozemskou“ gymnastiku, přenáší je do vody a obohacuje je o základní plavecké dovednosti. Aqua gymnastika podporuje rozvoj pohybu, koordinaci různých částí těla i rovnováhu a posiluje schopnost ladného pohybu. Má nižší fyzickou náročnost než aqua aerobik (který je zaměřený spíše na posílení těla a zvýšení vytrvalosti a fyzické kondice), proto si ji mohou dopřát i lidé se zdravotním omezením, těhotné ženy či senioři. Obvykle se cvičí v bazénu s hladinou do úrovně hrudníku. „Aqua gym je oblíbený především pro svoji komplexnost. I během krátké chvíle člověk protáhne a posílí celé tělo a i ve vodě se může pěkně zapotit. Lekce aqua gymu se navíc mohou obměňovat podle nálady cvičenců. Jednou tak jde o náročné posilování, podruhé lze zařadit více tanečních prvků,“ vysvětluje Blanka Marková z Aqualandu Moravia, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet aqua gym dvakrát denně.

AQUA JOGGING

Běh se stal fenoménem dnešní doby, proč si ho tedy neužít i ve vodě? Aqua jogging původně vznikl jako rehabilitační technika pro pacienty po úrazu. Běhání ve vodě totiž šetří pohybové ústrojí a hodí se i pro lidi, kteří si nemohou z určitých důvodů, například kvůli prodělanému úrazu, vážné nemoci či nadváze, dovolit běhat po tvrdém povrchu. Díky tomu, že voda nadlehčuje, selidé zlehka odrážejí ode dna bazénu a následný dopad nezpůsobí takový náraz jako klasický běh. Pro zvýšení intenzity je možné použít speciální návleky se závažím. Ty zvyšují namáhavost cvičení, ovšem nezatěžují klouby, kyčle ani vazy. Zajímavým, i když velmi náročným zážitkem je běh se závažím po dně hlubokého bazénu.

AQUA JÓGA

Svoji vodní variantu má také jóga. Ta oproti cvičení na souši obměňuje některé cviky a zařazuje alternativy pozic, které se běžně provádějí na podložce. Svaly jsou při aqua józe uvolněnější, proto se obvykle cítíme příjemněji, lépe se soustředíme na cvičení a protahujeme tělo s menší obtíží. Díky tomu si mohou ve vodě zacvičit i lidé s pohybovým omezením, pro něž není klasická jóga vhodná. „Bazén pro aqua jógu by měl mít teplotu 29 až 32 °C, aby se svaly dostatečně prohřály a uvolnily. Při nižších teplotách vody totiž hrozí strnutí svalstva, křeč a následně možný úraz,“ upozorňuje Blanka Marková z Aqualandu Moravia.

AQUA SPINNING

Tato varianta cvičení ve vodě u nás zatím není příliš známá ani rozšířená, ovšem ve světě si již získala řadu příznivců. Aqua spinning nebo také aqua cycling přenáší běžnou spinningovou techniku včetně zařízení do bazénu. Cyklotrenažér je upravený pro potřeby vodního posilování, jeho součástí není kolo a rám je jemnější. Je zcela ponořený ve vodě, zatímco horní polovina těla zůstává nad hladinou. Odpor vody zintenzivňuje šlapání. Díky její rotaci navíc dochází k přirozené masáži svalstva dolních končetin. Na rozdíl od spinningu na souši necítíte únavu, díky čemuž se můžete více soustředit na cvičení. Aqua spinning má příznivý vliv na srdce a plíce a podporuje zdravé hubnutí.

AQUA COMBAT

Mezi aerobní aktivity provozované v bazénu se řadí také aqua combat, tedy boxování ve vodě. Pojí se s dynamickou hudbou a využívá základních boxerských prvků. Cvičenci někdy bývají vybaveni i speciálními boxerskými rukavicemi přizpůsobenými do vody. Cvičení se zaměřuje na výuku sebeobrany, ale podporuje též snižování hmotnosti, zpevňování těla a uvolnění psychického napětí. Voda v kombinaci s výbušným pohybem rovněž zlepšuje kardiovaskulární a respirační funkce těla.

FLOATFIT

Pozoruhodnou vodní fitness aktivitou je takzvaný floatfit, který spojuje cvičební prvky bosu, TRX či cross-trainingu a provádí se na speciálních podložkách, jež plavou na hladině bazénu. Jedná se o velmi namáhavé, ale o to efektivnější cvičení. Zlepšuje stabilitu těla, zapojuje všechny svaly, podporuje ohebnost a sílu. Navíc jej doprovází zábava, protože udržet se při některých dynamických cvicích na podložce je takřka nereálné.

Výhody cvičení ve vodě

Cvičení ve vodním prostředí má svá specifika. Voda má totiž až 800krát větší hustotu než vzduch a vzniká v ní 12krát větší odpor, který přirozeně působí proti našemu pohybu. Následkem toho jsou cviky intenzivnější, vydáváme více energie a snáze snižujeme tělesnou hmotnost. Ve vodě pohybujeme celým tělem a díky tomu rozvíjíme svalstvo rovnoměrně. Na celý povrch těla působí navíc vztlaková síla, která nás nadlehčuje a umožňuje nám větší rozsah pohybu než v tělocvičně. Zároveň nedochází k přetěžování kloubů a pohybového aparátu a snižuje se také riziko úrazu. Proto je cvičení ve vodě vhodné i pro seniory a osoby s pohybovým omezením nebo výraznou nadváhou.

Pravidla pro pobyt ve vodě s diabetem

* Před vodními radovánkami si změřte glykemii a podle naměřené hodnoty reagujte. Pro diabetiky 1. typu platí: pokud je naměřená hodnota pod 6 mmol/l doplňte sacharidy, aby vás po chvilce pohybu nepřekvapila hypoglykemie.
* Pokud ve vodě trávíte delší dobu, každou půlhodinu si znovu přeměřte glykemii. Každý organismus reaguje jinak a je také rozdíl, zda budete v bazénu jen plavat nebo vyzkoušíte všechny atrakce, které aquapark nabízí.
* Někde v blízkosti bazénu mějte připravený sladký nápoj a sacharidy, ať můžete vy, nebo někdo z vašich blízkých rychle zareagovat v případě potřeby.
* Nikdy nesportujte sami. Ideálně by měl každý ve vašem okolí vědět, jak reagovat na případnou hypoglykemii.
* Cvičení ve vodě není vhodné pro diabetiky se syndromem diabetické nohy.
* Občasné vodní radovánky ke zlepšení zdravotního stavu a kompenzaci cukrovky nestačí. Najděte si čas i na jiný pravidelný pohyb, např. chůzi.

752

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku