HemaGel Banner

Nasušte si lopuch. Pomáhá hojit rány.

Nasušte si lopuch. Pomáhá hojit rány.

Lopuch větší má močopudné účinky, podporuje růst vlasů a pomáhá zbavit je nadměrné mastnoty. Diabetici však nejvíce ocení jeho pomoc při kožních zánětech a nehojících se ranách.

V lidovém lékařství se používá kořen lopuchu (radix Bardanae). Někdy se můžeme setkat s využitím čerstvého i sušeného lopuchového listu (folium Bardanae) a semen (semen Bardanae).

Kde lopuch sbírat

Lopuch větší roste podél cest, v křovinách, u plotů, na rumištích, na navážkách. Vytváří občas celé souvislé plochy. Tato bylina je dvouletá. V prvním roce vyroste růžice přízemních listů. Tyto listy jsou srdčité s hladkými okraji a mají dlouhé řapíky. Na líci jsou drsné a na rubu plstnaté. Během druhého roku se vytváří hluboce rýhovaná, rozvětvená lodyha, která dosahuje až dvoumetrové výšky. Z lodyhy vyrůstají stejné listy jako z přízemní růžice, ale menší. Kvete od července do září drobnými fialovými květy. Zákrovní lístky květů jsou na konci opatřeny háčky. Snadno se chytají na srst zvířat, na oděv a do vlasů lidí, a tak jsou rozšiřovány do okolí. Plodem je nažka nahoře ověnčená kališními chloupky.

Dobývání kořenů je pracné

V některých mimoevropských zemích se kořen lopuchu používá i jako zelenina. Lopuch se však nikde nepěstuje, jeho spotřeba se hradí sběrem planě rostoucích rostlin. Kořen se sbírá nejlépe na podzim (v září až říjnu) prvního roku nebo na jaře (v březnu nebo dubnu) druhého roku. Staré dřevnaté kořeny se nesbírají, protože obsahují málo účinných látek. Dobývání kořenů je pracné, neboť pronikají hluboko do půdy. Nepříjemně páchnoucí kořeny se důkladně omyjí pod tekoucí vodou. Silnější kusy se podélně rozříznou.

Lopuchové listy je třeba sbírat v době květu hlavně v červenci a srpnu. Semena je vhodné sbírat těsně před dozráním.

Jak lopuch správně sušit?

Kořeny lopuchu se suší velmi zvolna při teplotě do 40 °C. Při sušení nesmějí zčernat. Správně usušené jsou křehké.
Listy s suší  v tenké vrstvě na slunci. Také nasbíraná semena je třeba nechat řádně usušit.

Účinné látky

Kořen obsahuje až 45 % zásobního cukru inulinu, silici, sliz, třísloviny, hořčiny, minerální látky, glykosidy a protizánětlivé látky. Páchne
odporně hořce, hořce slizovitá je i jeho chuť.
Listy obsahují obdobné látky v jiném poměru. V semenech je uloženo až 30% oleje, glykosidy.

Lopuch v léčbě

Sušený kořen se používá jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky, bývá součástí antidiabetických čajových směsí.

Lopuch má také močopudné účinky, používá se při močových kamenech. 20 g sušeného kořene se povaří 10 minut ve 400 ml vody.
Užívá se pětkrát denně jedna lžíce. Při zažívacích poruchách lze zkusit výluh z jedné kávové lžičky sušeného kořene na 1⁄2 litru vroucí vody na den, množství rozdělíme do několika dílčích dávek nebo 6–12g (1–2kávové lžičky) práškovité drogy jako denní dávka. Je možné rovněž připravit odvar z lopuchového listí a to tak, že 10g listí vaříme 2 minuty ve čtvrt litru vody. Doporučené dávkování je třikrát denně jednu lžíci. Není vhodné užívat tuto bylinu déle než 14 dní.

Odvar pomáhá při léčbě ran

Zevně lze použít odvar z kořene k mytí vlasů při jejich nadměrném maštění nebo olejový výtažek k podpoře růstu vlasů. Olejový výtažek lze připravit z 25 g nadrobno pokrájeného kořene, který se polije 100 g olivového oleje a nechá 7 dní stát. Ráno a večer se tímto výtažkem natírá hlava. Při bolesti v krku či drobných zánětech na kůži lze použít kloktadlo připravené z 30 g sušeného lopuchového listu povařeného 5 minut v půl litru vody.

Tento odvar lze využít zevně jako obklad při drobných kožních zánětech, nehojících se ranách, ekzémech.

Další druhy lopuchů

V lidovém lékařství se používá nejen lopuch větší (Arctium lappa), lopuch plstnatý (Arctium tomentosum), lopuch menší (Arctium minus), lopuch velkoplodý (Arctium macrosperma). Všechny jmenované druhy paří do čeledi hvězdnicovitých (Asteracae). Jsou rozšířeny po celé Evropě, Asii, Africe a Americe.

Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.

2110

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku