-- reklama --

Naděje na oživení beta buněk vyrábějících inzulin

Naděje na oživení beta buněk vyrábějících inzulin

Britští vědci se domnívají, že existuje jistá možnost, jak „oživit“ u diabetiků beta buňky a obnovit tak vlastní produkci inzulinu. Provedli studii, díky které zjistili, že vysoká hladina cukru v krvi může mít vliv na chování jednotlivých buněk.

Vědci objevili, že při časté hyperglyeemii přestává určitý podíl beta buněk produkovat inzulin a začne vytvářet jiný hormon – somatostatin. Tyto buňky se tedy chovají jako jiný úplně typ buněk, tzv. delta buňky, které právě výše zmiňovaný somatostatin vyrábějí. Vědci proto přišli s nápadem na nové léčebné postupy, které by dokázaly zabránit tomu, aby beta buňky ztratily svoji původní funkci – produkci inzulinu. To by mohlo výrazně pomoci v léčbě diabetu 1. i 2. typu.

Vedoucí studie, profesorka Lorna Harriesová, k výsledkům poznamenala: „Zjistili jsme, že si tělo diabetiků stále uchovává určitý počet buněk produkujících inzulin, ovšem buněčné prostředí negativně ovlivněné diabetem je pro tyto buňky velmi nepříznivé. Kdybychom dovedli tyto buňky před vlivem hyperglykemického prostředí ochránit, umožnilo by to lidem s diabetem zachovat si alespoň částečně vlastní produkci inzulinu.“ Vědci chtějí v tomto přelomovém výzkumu pokračovat a doufají, že se jim podaří výrazně usnadnit léčbu diabetu.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

565

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku