Dnes je Den diabetu! Jaké akce můžete navštívit?

Dnes je Den diabetu! Jaké akce můžete navštívit?

Ve čtvrtek 14. 11. opět oslavíme výročí narození objevitele inzulinu Fredericka Bantinga, neboli Světový den diabetu. Tak jako každý rok při této příležitosti proběhne řada setkání i osvětových přednášek a mnohé spolky vyrazí na tradiční Pochod proti diabetu. Zapojte se také.

Praha, Karlovo náměstí

14. 11. 2019 od 10 do 17 hodin

V rámci akce lze absolvovat konzultace s odborníky, testování fyzické kondice, měření cholesterolu a cukru v krvi či krevního tlaku v zátěži. Součástí bude také tradiční, již 19. ročník Pochodu proti diabetu, který odstartuje ve 13 hodin, a klade si za cíl upozornit na fakt, že i chůze může být účinnou prevencí diabetu druhého typu. Více na www.dendiabetu.cz.

Praha, Galerie Harfa
14. 11. 2019 od 10 do 19 hodin

Studenti pražských lékařských fakult pod hlavičkou IFMSA CZ připravili pro veřejnost stanoviště s bezplatným měřením tlaku a hladiny cukru v krvi, procenta tělesného tuku, BMI či stanovení množství cholesterolu. Tým vyškolených mediků zodpoví vaše dotazy ohledně prevence, diagnostiky nebo možnostech léčby. Více na stránce k akci na Facebooku.

Olomouc, OC Šantovka
19. 11. od 12 do 18 hodin

I tento rok se díky neziskové organizaci IFMSA CZ Olomouc a studentům LF UPOL můžete přijít podívat do Šantovky a dovědět se informace nejen o diabetu, prevenci diabetu druhého typu, ale
také si lze nechat si změřit tlak a BMI nebo se naučit základy první pomoci. Pro malé návštěvníky je připravena i Nemocnice pro medvídky, kde si děti vyzkouší operace na speciálních plyšácích.
Více na stránce k akci na Facebooku.

Hradec Králové, OC Aupark
14. 11. od 11 hodin, pochod ve 13 hodin

Připraveno bude několik stanovišť, jejichž cílem bude informovat veřejnost o prevenci, diagnostice, komplikacích a léčbě onemocnění diabetes mellitus neboli cukrovce. Tým vyškolených mediků vám zdarma změří krevní tlak, procento tuku v těle, obvod pasu, spočítají také různé indexy obezity (např. BMI) nebo popíší základní principy terapie diabetu. Dále vás seznámí se základními pravidly zdravé výživy, správnou hygienou chrupu a naučíme se i první pomoc při hypo a hyperglykémii. Na své si přijdou i děti, které mohou operovat plyšového medvěda a stát se na chvilku lékařem. Máme pro ně připravenou malou hru, při které mohou vyhrát drobné ceny. Více na FB stránce akce.

Spolek diabetiků Hradec králové zve na pochod proti diabetu. Pochod se koná 14. listopadu a sraz je ve 13 hodin na konečné trolejbusu č. 1 a 2 na Novém Hradci králové.

Sedlčany
14. 11. 2019 ve 13 hodin

Jako každoročně, i letos pořádá výbor pobočného spolku Sedlčany při příležitosti Světového dne diabetu pochod s cílem upozornit veřejnost na problematiku diabetu. Loňský pochod absolvovalo asi 70 účastníků, z toho 30 dětí ze školní družiny ZŠ, a dále zástupci lékárny Dr. Max s drobnými dárky pro zúčastněné. Pochod vedl částečně ulicemi města na jeho periférii a bezpečnost účastníků zajišťovali strážníci městské policie. Součástí pochodu jsou i informace o některých pamětihodnostech a zajímavých objektech města.
Letošní pochod bude obdobný, sraz účastníků je 14. 11. ve 13 hod. na nám. TGM v Sedlčanech, délka pochodu je cca 3 km. Každý absolvent pochodu obdrží drobný dárek a členové Spolku malé občerstvení.

Strakonice
14. 11. 2019 ve 13 hodin

Také Svaz diabetiků ČR, pobočný spolek Strakonice se letos účastní Světového dne diabetu. Pochod proti diabetu je naplánovaný na čtvrtek  14. 11. 2019  od 13.00 hodin. Sraz bude na dvorku Infocentra pro seniory (ul. u Sv. Markéty 58), kde budou ředitelka Domácí péče paní Marie Kadochová a ředitelka ČČK Strakonice paní Helena Mocová měřit glykemii a krevní tlak. Organizováním této akce si spolek přeje obrátit pozornost veřejnosti na problematiku diabetu. “I chůze může být prevencí…”

Havlíčkův Brod, nemocnice
14. 11. od 8.30 do 14.00

Nemocniční lékárna ve spolupráci s diabetologickou ambulancí pořádá ve čtvrtek 14. listopadu od 8.30 do 14.00 pro zájemce akci v rámci Světového dne diabetu v Nemocnici Havlíčkův Brod. V prostorách před nemocniční lékárnou budou zdravotníci vyhodnocovat rizikové faktory metabolického syndromu – zjišťovat BMI, měřit krevní tlak, hladinu krevního cukru a orientační saturaci hemoglobinu kyslíkem. Zjištěné hodnoty bude možné konzultovat s odborným personálem nemocnice.

Šternberk, nemocnice
14. 11. od 7.30 do 12.00 hodin

Preventivní akce Den prevence diabetu se uskuteční ve čtvrtek 14. 11. 2019 od 7:30 do 12:00 hodin v diabetologické poradně Nemocnice Šternberk (RTG pavilon, 2. patro). Na programu je měření hladiny krevního cukru a tlaku (lepší je přijít na lačno), odborné konzultace s lékařem, konzultace zdravého stravování. Více informací na webu nemocnicesternberk.agel.cz.

Plzeň, Techmania Science Center
14. 11. 2019 od 10 hodin 

Techmania Science Center Plzeň bude po celý listopad 2019 hostit výstavu Sladké děti. Doprovodný program ke Světovému dni diabetu proběhne 14. listopadu od 10 hodin. Vystoupí MUDr. Renata Pomahačová z FN Plzeň s tematickou přednáškou a z knih Šípkové Růženky naruby a Sladký roky bude číst sama autorka Diana Kutilová. Těšit se můžete i na hudební program. Více informací na techmania.cz.

Kampaň zaměřená na rodinu

Letošní kampaň bude věnovaná rodině. Důvodů je hned několik. Při celkovém počtu diabetiků na světě (asi 425 milionů) již tato nemoc statisticky zasahuje do života každé rodiny. Rodina je také nezastupitelná v každodenní péči o cukrovku, protože pokud ti nejbližší diabetika podporují, dosahuje lepších výsledků v léčbě. Na celou rodinu také většinou dopadá finanční zátěž léčby diabetu. V mnoha zemích spotřebují náklady na injekce inzulinu a každodenní kompenzaci až polovinu průměrného příjmu celé rodiny. A je to opět rodina, kde získáváme často celoživotní přístup ke stravování, k pohybové aktivitě nebo k vlastnímu zdraví, což může později přispět ke vzniku diabetu 2. typu, nebo jej naopak odvrátit.

14. listopadu ve znamení modré

Cílem kampaně je upozornit veřejnost na toto celoživotní onemocnění a motivovat ke zdravému způsobu života. Na mnoha místech bude probíhat bezplatné měření cukru v krvi a další zdravotní testy nebo konzultace s odborníky s cílem odhalit případné zdravotní potíže včas. Zapojte se také – zúčastněte se Pochodu proti diabetu, sejděte se s přáteli, ozdobte si ikonku na sociálních sítích modrým kruhem, prostě dejte o sobě vědět, protože Světový den diabetu má ještě jeden účel: a sice připomenout všem diabetikům, že na svou nemoc nejsou sami. Že v dia komunitě získají radu, pomoc i podporu bez ohledu na státní hranice. Tuto jednotu diabetiků symbolizuje známý modrý kruh, který se stal znakem Světového dne diabetu.

Jaké akce probíhají?

 

 

 

 

919

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku