Jak souvisí diabetes s bolestmi zad?

Podle nové australské studie trpí diabetici výrazně častěji bolestmi zad a krční páteře. Proč k tomu dochází a jaký je vlastně vztah mezi bolestmi zad a cukrovkou 1. i 2. typu?

Jak souvisí diabetes s bolestmi zad?

Výzkum vedený odborníky z University of Sydney navázal na předchozí studie, které uváděly, že lidé s diabetem jsou častěji sužováni chronickou bolestí organismu. Vedoucí výzkumu, Manuela L. Ferreira, analyzovala data předchozích 11 studií a zjistila, že diabetici mají o 35 % vyšší riziko vzniku bolesti zad a o 24 % vyšší riziko vzniku bolestí krční páteře. Klíčovým faktorem, který má výrazný vliv na problémy s bolestmi zad, je obezita, která zvyšuje tlak na záda pacientů. Autoři studie dále uvádějí, že by bylo vhodné více prozkoumat vliv inzulinu na organismus, protože o tomto hormonu je známo, že ovlivňuje průtok krve a svalovou hmotu, což může mít dopad na fungování pohybového aparátu.

Navíc diabetes ve spojení s bolestí pohybového aparátu může zvyšovat stres v organismu a nepříznivě tak ovlivňovat hladinu glykemie. To je další důvod, proč provádět další studie, které by pomohly lépe pochopit vztah mezi bolestmi zad a diabetem.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x