-- reklama --

Novinky ve výzkumu diabetu 1. typu

Novinky ve výzkumu diabetu 1. typu

Vědcům z finské a americké univerzity se podařilo identifikovat nový typ buňky, který by mohl pomoci vysvětlit vznik a vývoj diabetu 1. typu. Jedná se o specifický typ buněk imunitního systému, které se nacházejí v krevním řečišti.

Studie pracovala se vzorky dětí, u kterých se vyskytuje zvýšené genetické riziko vzniku diabetu 1. typu. Cílem bylo objasnit, z jaké příčiny se diabetes v organismu začne rozvíjet. Z výsledků výzkumu je zřejmé, že důležitou roli ve vzniku diabetu 1. typu hrají pomocné T lymfocyty, přesněji periferní T buňky CXCR5-PD-1hi. Je známo, že T lymfocyty všeobecně hrají důležitou roli v imunitních odpovědích našeho organismu. Ovšem při vzniku diabetu 1. typu se v těle aktivuje řada dalších složek včetně protilátek, B buněk (zrají v kostní dřeni) a T buněk (zrají v brzlíku, což je orgán nacházející se v hrudním koši).

Ve studii vědci naměřili zvýšené hladiny periferních pomocných T buněk v krvi jak u dětí s nedávno diagnostikovaným diabetem 1. typu, tak i u zdravých dětí, u nichž se ale vyvinuly autoprotilátky. Ještě vyšší počet periferních pomocných T buněk pak našli u dětí, u kterých se vyvinuly autoprotilátky a až poté diabetes 1. typu.

Ilse Ekman, která se na výzkumu podílí, vysvětluje: „Z našich výsledků je možné odvodit, že periferní pomocné T buňky mohou hrát klíčovou roli při rozvoji diabetu 1. typu. Tato informace by mohla být později využita k vývoji lepších metod předvídání rizika diabetu 1. typu či k vytvoření nových imunoterapií“.

Zdroj: diabetes.co.uk

1231

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku