HemaGel Banner

Ella Fitzgerald: Od nevěstince přes světovou slávu až po amputaci nohou kvůli cukrovce

Ella Fitzgerald: Od nevěstince přes světovou slávu až po amputaci nohou kvůli cukrovce
Ella Fitzgerald se z bezdomovkyně stala jazzovou hvězdou první velikosti Zdroj: Pixabay

Zpívat a být šťastná, to bylo motto proslulé jazzové zpěvačky Elly Fitzgerald, jejíž život byl vše – jen ne nudný. Ve svých patnácti letech osiřela a protloukala se, jak se dalo. Kdo by čekal, že z holky, která byla na ulici, živila se jako barmanka v nevěstinci, a dokonce se zapletla s mafií, bude jednou hvězda světové velikosti, která v roce 1969 vystoupí i v Praze?

„Zpívat a být šťastná,“ říkávala slavná jazzová hvězda, která mezi zpěv a štěstí kladla rovnítko. Podařilo se jí prorazit už v sedmnácti, pak už její hvězda jen stoupala. Svědčí o tom kromě čtrnácti cen Grammy i miliony příznivců, kteří ji milují i více než čtvrt století po její smrti, ke které bohužel přispěla i cukrovka.

Z bezstarostné školačky bezdomovkyní

Zpočátku byla malá Ella úplně normální holčička. Dařilo se jí ve škole, zpívala v kostele, chodila na hodiny klavíru a učila se noty. Nečekaná smrt její matky v roce 1932 ale odstartovala řadu problémů. Dospívající Ella chvíli žila s otčímem. Ten ji ale týral, a tak se přestěhovala do Harlemu ke své tetě. Ale bylo to z bláta do louže. Ella přestala chodit do školy a zapletla se s mafií. Kvůli záškoláctví byla poslána do newyorské státní dívčí školy, která byla obdobou našich polepšoven. Podmínky v ústavu byly hrozné a bití bylo na denním programu. Ella utekla a dál žila na ulici, bez domova.

Vyhrála soutěž a cesta k budoucí slávě se pootevřela

Navzdory těžkému životu Ella stále zpívala a tančila. Pravidelně vystupovala na 125. ulici v Harlemu. Dnem „D“ se stal 21. listopad 1934, kdy se zúčastnila amatérské noční soutěže v divadle Apollo. Původně měla v plánu tančit, ale když viděla krásné kostýmy ostatních tanečníků, natolik se za své ošumělé oblečení styděla, že se na poslední chvíli rozhodla místo toho zazpívat píseň „Judy“ od Hoagyho Carmichaela. Navzdory Elliným neupraveným vlasům a obnošeným botám publikum šílelo. Soutěž vyhrála.

„Co je lepší než zpívat? Ještě víc zpívat!“ Ella Fitzgerald

Byla tím, co Amerika uprostřed hospodářské krize potřebovala

Ke zlepšení jejích životních podmínek ale nedošlo hned. Teprve po čtyřech měsících se jí podařilo prorazit díky Chicku Webbovi, mladému ambicióznímu kapelníkovi, který si získal pověst jednoho z nejlepších bubeníků v Harlemu. Během několika měsíců se z osmnáctileté zpěvačky bez domova stala jedna z nejvyhledávanějších umělkyň v Harlemu. V roce 1938 měla svůj první hit na vrcholu hitparády.

Už její první nahrávky prozrazují pozoruhodné hlasové kvality. Měla zcela bezchybnou intonaci, rozsah tři oktávy, vrozený cit pro rytmus, taneční vlohy. Dokázala si zapamatovat slova a melodie nových písní s ohromující rychlostí, a navíc měla dar improvizace. Nejdůležitější ale bylo, že v pouhých osmnácti letech zpívala s radostí a citovou vyzrálostí, která dalece přesahovala její věk. Uměla přijmout život i s nepřízní osudu a proměnit ho v něco krásného. Uprostřed velké hospodářské krize to bylo přesně to, co Amerika potřebovala.

Vánoční tvarohový štrúdl s jablky: Zdravá varianta císařského moučníku pro diabetiky

První dochovaný recept na jablečný štrúdl sice pochází z roku 1696 z Vídeňské městské a zemské knihovny, prapředek štrúdlu ale pochází z dob ...

K její slávě přispěla i Marilyn Monroe

Podporu Elle vyjádřila i slavná a krásná Marilyn Monroe, která jí pomohla získat místo v populárním nočním klubu Mocambo v 50. letech. Osobně majiteli Mocamba zavolala a požadovala, aby Ellu okamžitě objednal. Ella k tomu později řekla: „Jsem Marilyn Monroe opravdu zavázána. Díky ní jsem mohla zpívat v Mocambu, velmi populárním nočním klubu 50. let. Osobně zavolala majiteli Mocamba a řekla mu, že chce, abych byla okamžitě zamluvená, a pokud to udělá, zamluví si každý večer stůl vepředu. Řekla mu – a byla to pravda, vzhledem k postavení Marilyn jako superhvězdy –, že by se tisk zbláznil. Majitel souhlasil a Marilyn tam byla každý večer u předního stolu…

Sláva díky říkance

Pravděpodobně nejslavnější píseň „A-Tisket, A-Tasket“ je hravou verzí dětské říkanky. Tato píseň z roku 1938 raketově vystřelila Ellu mezi hvězdy. V hitparádě se udržela 17 týdnů a prodal se milión jejích kopií.

Sláva, která se hvězd dotýká

Mimo pódia se objevovala také na filmovém plátně, např. v muzikálu Pete Kelly’s Blues. Roli zpěvačky Maggie označila Ella za tu největší událost, která se jí kdy v životě přihodila. Zanechala po sobě zcela výjimečný odkaz – od spolupráce s jazzovými legendami, jako byli Duke Ellington a Nat King Cole, přes vystupování na nejprestižnějších koncertních místech po celém světě až po překonávání diskriminace.

Slavná „první dáma písní“ nahrála do 90. let minulého století více než 200 alb, má na svém kontě 14 cen Grammy a prodala přes 40 milionů alb.

Svůj poslední koncert odehrála Ella v jedné z nejprestižnějších newyorských koncertních síní, Carnegie Hall. Byl to její šestadvacátý koncert v této slavné koncertní síni.

Vánoční cukroví pro diabetiky: Ovesná kolečka s lískovým oříškem

Ovesné vločky jsou komplexní potravinou, která se hodí do všech jídelníčků, včetně těch redukčních. Diabetici by měli dávat přednost hrubým ...

Stáří poznamenaly srdeční potíže a vážné komplikace spojené s cukrovkou

Ella Fitzgerald trpěla řadu let diabetem, který vedl k četným komplikacím. V roce 1985 byla krátce hospitalizována kvůli dýchacím potížím, v roce 1986 kvůli městnavému srdečnímu selhání a v roce 1990 kvůli vyčerpání. V roce 1993 musela kvůli infekci, kterou se nedařilo zvládnout, nakonec podstoupit amputaci obou nohou od kolen dolů. Navíc přicházela postupně o zrak. Slavná zpěvačka, která byla ke konci svého života upoutána na kolečkové křeslo, zemřela doma v roce 1996.

O několik hodin později se po celém světě začaly objevovat vzpomínkové akce. Vedle její hvězdy na hollywoodském chodníku slávy stál věnec z bílých květin a na nápisu před divadlem Hollywood Bowl stálo: „Ello, budeš nám chybět.“ K věčnému odpočinku byla uložena ve „Svatyni zvonů“ na hřbitově Inglewood Park v kalifornském Inglewoodu.

Zdroje: houstonsymphony.org, idnes.cz, thrivemag.ca, ct24.ceskatelevize.cz

5731

Diskuze k článku