Dechová cvičení snižují krevní tlak

Podle nové studie snižují každodenní dechová cvičení krevní tlak a zlepšují zdraví srdce stejně účinně jako pohybová aktivita nebo užívání léků. Vědci dokonce uvádí, že pouhých 30 rázných výdechů denně po dobu šesti dnů v týdnu zlepší zdraví srdce, paměť pohybové dovednosti.

Dechová cvičení snižují krevní tlak

Američtí vědci z University of Colorado v Boulderu zjistili, že dechová cvičení v podobě inspiračního svalového silového tréninku (IMST) dokáží starší lidi ochránit před srdečním onemocněním.

Stačí cvičit pouhých pět minut

Foto: Shutterstock

Vedoucí autor studie, profesor Daniel Craighead, k tématu říká: „Existuje mnoho způsobů úpravy životního stylu, o kterých víme, že mohou lidem s přibývajícím věkem pomáhat udržet si kardiovaskulární zdraví. Nicméně realita je taková, že tyto způsoby jsou zdlouhavé, namáhavé a často drahé, takže jsou pro některé i těžko dostupné. IMST vám však zabere pouhých pět minut třeba při sledování televize.“

Při dechovém cvičení ISMT energicky dýcháte přes speciální přenosný přístroj, který klade odpor, takže brání tomu, aby se vám dýchalo příliš snadno.

Výzkumníci tvrdí, že 30 těchto rázných výdechů denně šest dní v týdnu zlepší zdraví srdce, paměť a pohybové dovednosti stejně jako původní doporučení lékařů dýchat 30 minut denně při nastavení nízkého odporu přístroje.

Zlepšení zdraví už za několik týdnů

Foto: Shutterstock

Vědci rozdělili 36 dospělých účastníků středního věku s vysokým krevním tlakem do dvou skupin, které po dobu šesti týdnů dodržovaly odlišný režim inspiračního silového svalového tréninku. Účastníci z první skupiny měli při ISMT nastaven vysoký odpor přístroje, zatímco druhá, placebo skupina, měla nastaven odpor nižší.

Na konci výzkumu měli účastníci z první skupiny krevní tlak snížený o v průměru devět bodů a dosáhli tak lepších výsledků než ti, kteří pouze cvičili. Výzkumníci navíc zjistili, že hodnoty zůstaly nízké ještě šest týdnů po dokončení ISMT. „Zjistili jsme, že nejenže se výsledky při IMST dostaví rychleji než při tradičních cvičebních programech, ale také že tato zlepšení vydrží déle,“ uvádí profesor Craighead.

Účastníkům v první skupině se navíc zlepšilo zdraví cév – ke zlepšení jejich cévní endoteliální funkce a zvýšení hladiny oxidu dusnatého došlo u téměř 50 % z nich. Inspirační silový svalový trénink také zmírnil projevy zánětu a oxidačního stresu.

„Našli jsme nový způsob léčby, který snižuje krevní tlak bez nutnosti užívání léků a navíc je velmi účinné,“ dodává vedoucí výzkumník profesor Doug Seals.

Tato zjištění byla publikována v časopise Americké kardiologické asociace.

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x