Imunoterapeutická látka oddaluje propuknutí diabetu 1. typu v rizikové skupině

Nový výzkum pod vedením vědců z Yale University zkoumal účinky experimentální léčivé látky u osob s vysokým rizikem rozvoje diabetu 1. typu. Polovina z těch, kteří tuto látku dostali, zůstala zdravá i po více než 5 letech po užití látky, zatímco ve skupině, která užívala placebo, zůstalo zdravých 22 % osob. U osob, které diabetem onemocněly, se tak stalo v průměru pět let po užití zmíněné látky s názvem teplizumab v porovnání s 27 měsíci u účastníků, kteří dostali placebo.

Imunoterapeutická látka oddaluje propuknutí diabetu 1. typu v rizikové skupině

Výzkum, prováděný ve spolupráci s vědci z Indiana University, byl publikován ve vědeckém časopise Science Translational Medicine.

„Pokud bude teplizumab schválen, stane se prvním lékem, který diabetes 1. typu oddaluje nebo mu úplně zabraňuje,“ říká Kevan Herold, profesor imunobiologie a medicíny na Yale University a spoluautor studie. Tato látka, kterou vyvinula biotechnologická společnost Provention, byla americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oficiálně označena za průlom a podle profesora Herolda by do léta mohla být schválena pro běžné použití.

Při diabetu 1. typu naše vlastní T buňky napadají beta buňky ve slinivce, které produkují inzulin. Analýza dat 76 účastníků výzkumu ukázala v reakci na teplizumab menší míru poškození způsobeného T buňkami. U účastníků, kterým byl podán teplizumab, došlo také ke zlepšení funkce beta buněk. Průměrný věk účastníků studie byl 13 let a všichni měli příbuzné s diabetem 1. typu.

Laboratoř profesora Herolda hledá nové způsoby léčby diabetu 1. typu již 30 let a uvedená studie je výsledkem tohoto letitého úsilí. Tato nová zjištění navazují na předchozí studii provedenou v rámci mezinárodního úsilí TrialNet, které se věnuje studiu této autoimunitní nemoci. Zmíněná předchozí studie, která byla zveřejněna v roce 2019, ukázala, že u osob, které dostaly teplizumab, došlo k oddálení propuknutí diabetu 1. typu.

„Nevíme, zda u některých účastníků, kteří dostali teplizumab, nikdy nedojde k rozvoji diabetu. Ale oddálení propuknutí nemoci by mohlo mít velký vliv na vývoj osob z rizikové skupiny. Jakkoli dlouhý čas bez diabetu je důležitý, zejména pak pro děti, které mohou mít šanci vyrůstat bez něj,“ dodává profesor Herold.

Zdroj: news.yale.edu

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x