-- reklama --

Červená řepa na talíři: Připravte si z ní zdravý a chutný boršč!

Červená řepa na talíři: Připravte si z ní zdravý a chutný boršč!
Červená řepa je elixírem zdraví. Zdroj: Shutterstock

Nastupující podzim a jeho teplotní výkyvy dávají zabrat nejenom našemu duševnímu zdraví, ale jsou také zkouškou naší imunity. První příznaky nachlazení se hned snažíme zachránit pořádnou dávkou citrónu v čaji, přitom je českému podnebí mnohem bližší červená řepa, která by obsahem vitamínů a minerálů doslova strčila citrón do kapsy. Připravit ji můžete na tisíc způsobů, ale zrovna dnes vám ukážeme recept na výborný boršč, který vás nejenom zahřeje, ale i zasytí. 

Červené řepě se od pradávna říká “elixír zdraví” a samozřejmě to má své důvody. Tato tmavě rudá, bulvovitá zelenina, s typicky zemitou chutí a vůní, je výborným antioxidantem, který pomáhá při detoxikaci celého organismu a nad její konzumací zajásají i diabetici – svým složením totiž dokáže zpomalovat vstřebávání glukózy do krve, a dokonce snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

TIP: Každý diabetik by měl pamatovat na to, že i řepa obsahuje určité množství cukru, které je potřeba započítat do denního příjmu. 

Její pozitivní vliv na zdraví

Kromě již výše zmíněných vlastností má červená řepa i výtečné močopudné účinky. Pomáhá tak z těla vylučovat přebytečnou sůl a toxiny. Povzbuzuje též činnost žaludku a má pozitivní vliv na zrak. Díky svému červenému barvivu aktivuje tvorbu červených krvinek, dodává pružnost a lesk vašim vlasům a nehtům, ale má i pozitivní vliv na vaše duševní zdraví. Tento červený zázrak v sobě také ukrývá mnoho sodíku, draslíku, vápníku a hořčíku. Z vitamínů pak nejvíce oceníte vitamín C a B. Jeho nejdůležitější složkou je však betain, který brání kornatění tepen a podporuje činnost jater.

Dýně jako všelék? Vyzkoušejte ji v koláči s tvarohem, který je vhodný i pro diabetiky!

Dýně je v kuchyni opravdu všestranná, můžete ji totiž připravit jak naslano, tak na sladko. Dá se z ní udělat výborná polévka, lze ji zavařit do ...

Využití červené řepy

Červená řepa obsahuje nejvíce zdraví prospěšných látek jako syrová – nejlépe je tak konzumovat čerstvou šťávu z řepy (denně stačí jeden šálek). Je však možné ji i uvařit, zapéct, přidat do salátů, a dokonce i do moučníků.

Fakt: Šťáva z řepy pomáhá při hubnutí, ale také při potížích spojených s menopauzou. 

Pěstování doma

Červenou řepu je samozřejmě jednodušší koupit už předvařenou v obchodě, ale vypěstovat si ji na vlastní zahrádce má určitě něco do sebe. Před výsevem je dobré půdu zásobit kompostem obohaceným o draslík, ale pozor na dusík! Se samotným výsevem nespěcháme, protože přemrzlé rostlinky by nevyrostly. Řepu pěstujeme na plném slunci, abychom podpořili přeměnu dusičnanů přijatých z půdy na zdravé bílkoviny. Rostlinky mají rády pravidelnou zálivku a kypření půdy. Samotnou řepu sbíráme ještě před příchodem prvních mrazů.

Recept: Odlehčený boršč

Boršč pochází původně z Ukrajiny, ale jeho obměny můžeme najít i na území Polska, Ruska, Arménie, Rumunska nebo Běloruska. Samozřejmě jeho původní verze je plná slaniny a sádla, které dodávají boršči tu pravou chuť. Pro diabetiky však takové složení není příliš vhodné, ale nemusíte se bát. S touto odlehčenou verzí si svůj příjem tuků hravě pohlídáte. Jeho poměr bílkovin, sacharidů a tuků navíc dokáže nasytit celou rodinu a vy jím můžete nahradit jedno hlavní jídlo.

TIP: Pokud dáváte přednost vegetariánskému menu, nahraďte maso fazolemi.

Suroviny:

  • 0,5 kg vepřové plece
  • 0,5 kg hovězího zadního
  • 1 l vody nebo vývaru
  • 3 červené řepy (předvařené nebo čerstvé)
  • 3 brambory
  • 2 cibule
  • 3 stroužky česneku
  • 2 mrkve
  • 1 petržel
  • kousek celeru
  • 150 g zelí (čerstvé nebo v nálevu)
  • 150 g rajčat (v plechovce nebo čerstvá)
  • rajčatový protlak
  • mletá paprika
  • 3 bobkové listy
  • 5 kuliček nového koření
  • 5 kuliček černého pepře
  • lžička třtinového cukru
  • lžíce octa
  • zakysaná smetana
  • sůl, pepř

Postup:

  1. Do většího hrnce (nejlépe tlakového) přidejte najemno nakrájenou cibuli, kterou osmažte.
  2. Mezitím si očistěte zeleninu (mrkev, celer, petržel i čerstvou řepu) a nakrájejte na kostičky, proužky nebo plátky. Pokud máte předvařenou červenou řepu, tak tu nyní nepotřebujete (až ke konci, viz níže). Zeleninu pak přidejte k osmažené cibuli a restujte.
  3. Nyní si nakrájejte na větší kostičky maso, které vhoďte do hrnce k zeleninovému základu a nechte zprudka zatáhnout.
  4. Přidejte česnek (já ho vždy prolisuji, ale můžete ho nakrájet i na plátky), cca 4 až 5 lžic protlaku, bobkový list, pepř i nové koření.
  5. Dále suroviny zakápněte octem, přidejte lžičku třtinového cukru a vše dvakrát nebo třikrát promíchejte.
  6. Zalijte vodou nebo vývarem, osolte, opepřete a přidejte čerstvé pokrájené zelí – pokud přidáváte zelí ve sladkokyselém nálevu, nejdříve ho propláchněte a dvakrát nebo třikrát překrájejte.
  7. V tlakovém hrnci nechte vše dusit tři čtvrtě hodiny, bez tlakového hrnce vařte pomalu a dlouho (minimálně do té doby, než bude maso opravdu měkké). 
  8. V obou případech pak sejměte po potřebném čase varu pokličku, přidejte na kostičky nakrájené brambory, rajčata z plechovky (nebo čerstvá) a ještě chvíli vařte. Pokud máte řepu předvařenou, právě teď je čas ji tam také přidat.
  9. Nakonec boršč dochuťte solí, pepřem a případně přidejte ocet nebo cukr podle chuti.
  10. Polévku podávejte se zakysanou smetanou.

Dobrou chuť. 

Zdroj: recept autorky, Irozhlas

25446

Diskuze k článku